פרופ' ערבייה מעלילה בארה"ב: ניסויי נשק בפלסטינים

בהרצאה שנשאה באוניברסיטת קולומביה מסיתה פרופ' ערבייה מהאוניברסיטה העברית וטוענת כי ישראל מבצעת ניסויי נשק בפלסטינים ובשכונותיהם

יוני קמפינסקי , י"ב באדר תשע"ט

מתפרעים בשועפט
מתפרעים בשועפט
פלאש 90

בהקלטות שפורסמה הבוקר (ראשון) בתכנית 'בוקר טוב ישראל' בגלי צה"ל, נשמעת פרופסור נאדירה שלהוב-קבורקיאן, במהלך הרצאה שנשאה באוניברסיטת קולומביה היוקרתית בניו-יורק, ובה היא מעלילה על ישראל ככזו המבצעת ניסויי נשק על פלסטיניים.

בהקלטה שהביא צחי דבוש, כתב גל"צ לענייני ביטחון, נשמעו דבריה של פרופ' שלהוב-קבורקיאן תחת הכותרת "מרחבים מטרידים - טכנולוגיות אלימות בירושלים הפלסטינית",

בהרצאה טענה הפרופסור, כי ישראל משתמשת בשכונות פלסטיניות כמעבדות לשם מכירת נשק ישראלי: "מרחבים פלסטיניים הם מעבדות, ההמצאה של מוצרים ושירותים של תאגידי הביטחון בחסות המדינה, מתודלקת על ידי עוצר ארוך טווח ודיכוי של הפלסטינים בידי הצבא הישראלי". עוד נטען כי ילדים פלסטינים משמשים לניסוי כלים בידי צה״ל, כך ציטטה הפרופסור ילד פלסטיני: "הם בודקים באיזה פצצות להשתמש, פצצות גז או פצצות סירחון, האם לשים לנו על הראשים שקי פלסטיק או שקי בד, האם להרביץ לנו עם הרובים שלהם או לבעוט בנו עם המגפיים".

המשיכה והתייחסה הפרופסור גם לביקורו של נשיא צ'אד בישראל, וטענה בגדר עובדה מוגמרת כי הנשיא בא לראות איך באמת שולטים באנשים: "הוא הובא אל באב אל עמוד (שער שכם), כדי לראות איך הם באמת שולטים באנשים באזור. עם אילו מצלמות, מצלמות במעגל סגור״.

טענותיה הוצגו בפני עשרות סטודנטים ומרצים מאוניברסיטת קולומביה בניו יורק, כממצאיו של מחקר שביצעה הפרופסור בחסות האוניברסיטה העברית.

מהאוניברסיטה העברית נמסר בתגובה: ״הדעות שהושמעו על ידי פרופסור נאדירה שלהוב קבורקיאן לא מייצגות ולא מבטאות בשום צורה ואופן את האוניברסיטה העברית ולא את הנהלת האוניברסיטה, אלה הן דעותיה האישיות אשר מביעות אך ורק את עצמה״.