המתיישב שהותקף חושש מחזרת האנרכיסטים

תושב מבואות יריחו שהותקף לטענתו על ידי פעילי שמאל חושש מחזרתם לאזור האירוע, ותוהה מדוע חקירת המשטרה מתמשכת ללא תוצאות ברורות.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ט

פרובוקציה ליד מבואות יריחו. ארכיון
פרובוקציה ליד מבואות יריחו. ארכיון
צילום: עד כאן

תושב היישוב מבואות יריחו בבקעת הירדן התלונן במשטרה לפני קרוב לשנה כי הותקף על ידי 15 פעילי שמאל רדיקליים מארגון תעאיוש, ומנהיגם פעיל השמאל אריק אשרמן.

המותקף הגיש נגדם תלונה באמצעות ארגון חוננו, אך בחקירת המשטרה אין התקדמות ולאחרונה אך חזר אשרמן למקום התקיפה. עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שלח מכתב למשטרה בבקשה למצות עם התוקפים את הדין.

לדבריו של המותקף, תושבי הישוב היו בקשר טוב עם התושבים הבדואים בסביבה. "הייתי יושב איתם ומדבר איתם, היינו בתקשורת טובה. לפני שנתיים בערך התחילו להגיע לפה פעילי ארגון תעאיוש ולהתסיס את התושבים הבדואים באזור, קראו להם לרעות צאן גם בשטחים הקרובים לישוב, עד כדי כך שהיו פעמים בהם הם הגיעו ממש עד הגדר של הישוב. הבדואים בעצמם לא היו עושים את זה בחיים ללא תמיכה של פעלי תעאיוש ורבנים למען זכויות אדם", הדגיש.

עוד הוסיף המתלונן "הבנו שכל מה שהם רוצים זה להציג תמונות אלימות ופרובוקטיביות מהצד שלנו, אבל הגבנו בהתאם, ומעולם לא הגבנו באלימות. אנחנו ממש לא אנשים כאלה".

בהתייחסותו לאירוע, ספר המותקף "יום שישי אחד יצאתי לריצה בדיוק בזמן שרבנים למען זכויות אדם ו-15 פעילים של תעאיוש הגיעו למקום יחד עם רועי הצאן, בדיוק במסלול של הריצה שלי. לטענתם הריצה שלי במקום הפריעה לכבשים, וזה מאוד עיצבן את פעילי תעאיוש ובשלב הזה הם פשוט איבדו עשתונות וכל 15 הפעילים תפסו אותי, הורידו אותי על הרצפה והתיישבו עלי. בכל הזמן הזה אשרמן הוא זה שמוביל את האירוע והוא מנחה אותם מה לעשות. אשרמן בעצמו התיישב עלי ונגע לי באזורים מוצנעים". עוד מציין המותקף "רבש"צ הישוב תיעד את כל האירוע וניתן לראות את הדברים בסרטונים שהעברנו למשטרה".

המותקף התקשר למשטרה תוך כדי האירוע, ותיאר "התקשרתי למשטרה תוך כדי האירוע, ובזמן הזה הם שולחים כל מיני הערות פוגעניות על הדברים שאמרתי לשוטרים בטלפון. אחרי שהצלחתי להשתחרר מהם פעם אחת הם הצליחו לתפוס אותי פעם שניה, עד שלבסוף הצלחתי להשתחרר מהם לחלוטין, וכל זה תוך כדי שהם מגדפים ומקללים אותי" .

"לבסוף, שהמשטרה הגיעה, הם פנו אל פעילי תעאיוש ושאלו אותם מה קרה, והפעילים מסרו את גריסתם. באתי והראיתי להם את הסרטון שמצדיק את טענותיי, אך המשטרה החליטה לעכב גם אותי לחקירה יחד עם אשרמן ופעיל נוסף, כאילו אני חשוד בדיוק כמוהם. הם קיבלו הרחקה האזור, וגם אני קיבלתי הרחקה מהאזור" סיפר המותקף.

"מאז אנחנו עוקבים אחרי ההתפתחויות בחקירה של המשטרה" המשיך לספר המותקף. "כל שבועיים עו"ד בלייכר פונה אל משטרת ישראל ובודק מה חדש, אבל אין תשובה. בשבוע שעבר, לאחר שאשרמן חזר למקום בפעם הראשונה מאז האירוע, נסעתי למשטרת אריאל בעצמי על מנת לבדוק איפה עומד התיק. שהגעתי המשטרה ענתה שאין התקדמות עדיין בנושא והם עדיין חוקרים את האירוע ובודקים אותו. כמו כן, הסתבר לי שהתיק הוא דו כיווני וגם פעילי השמאל הגישו תיק נגדי על אלימות".

המותקף ציין שחזרתו של אשרמן לאזור הציפה לו בחזרה את כל האירוע, למרות שעברה כמעט שנה מאז זה קרה. "בבת אחר הרגשתי שוב את כל התסכול, הכאב, ממש טראומה" מספר המותקף ומסביר מדוע החליט לנסוע בעצמו אל תחנת המשטרה. עוד מוסיף המותקף "אני לא מחפש את המסכנות, אני רק רוצה שתהיה חקירה צודקת והאמת תצא לאור".

עו"ד בלייכר שלח מכתב למשטרה, בו תיאר כי פנה מספר פעמים על מנת שהחקירה תמוצה והתוקפים יעמדו לדין, אך לצערו עברו עשרה חודשים ולא חלה התקדמות בחקירה. כמו כן ציין עו"ד בלייכר במכתבו גם את חזרתו לאחרונה של האנרכיסט אשרמן ואנרכיסטים נוספים לאזור הישוב מבואות יריחו, וכן שהחל שוב בפרובוקציות מסוכנות תוך שהוא מאיים על תושבי היישוב שידאג לתפור להם תיקים במשטרה.

בלייכר טען כלפי המשטרה כי "הימנעות של רשויות החוק בטיפול בעבריין ומיצוי הדין עמו ,מאפשרת לעבריין לחזור לזירת הפשע ולהמשיך בפעולותיו המסוכנות, תוך הסתת פעילים אחרים ותושבים ערבים באזור לנקיטת אלימות ופגיעה בביטחון האזור". כמו כן בקש בלייכר לקדם במהירות האפשרית את הטיפול בתוקפים תוך הגשת כתבי אישום מעצרם והרחקתם מהישוב מבואות יריחו ומאזורי בטחון רגישים.

במשטרה השיבו בתגובה לפנייתו של עו"ד בלייכר ש"נעשים מאמצים לסיים את החקירה בהקדם".

עו"ד בלייכר מסר "אין כל הסבר המניח את הדעת להתנהלות המשטרה בתיק. יש סרט ברור ומובהק שבו נראים פעילי שמאל אנרכיסטים בהנהגת רביי אשרמן תוקפים יחדיו תושב מבואות יריחו, אוחזים בו ומשפילים אותו בלא כל סמכות תוך כדי שהם שרים שירי שלום. קבוצה של פורעי חוק אשר מערערים את ביטחון האזור תחת מסווה של פעילי שלום לא יכולה שתוקנה להם חסינות בפני העמדה לדין. אנו דורשים להגיש בהקדם כתב אישום נגד התוקפים ולהרחיקם מאזורי ההתיישבות, ובכך לעשות צדק ולעזור בהחזרת הרגיעה לאזור כולו".