הכרטיס החדש
הכרטיס החדש צילום: Bcard

מערכות האכיפה והמערכות החברתיות מנסות להתמודד, בעיקר בשנה האחרונה בתופעה המכוערת של 'עוקץ הקשישים', המתבצע באמצעות כרטיסי אשראי. האם נמצא פתרון טכני לבעיה? ביומן ערוץ 7 שוחחנו על תכנית ישראלית חדשה המבקשת להגן על קשישים מהונאות אשראי.

הראל שקד, מבעלי חברת 'בראונד קארד', סיפר ביומן ערוץ 7 על היוזמה שהחלה מסיפורו האישי של אביו המנוח שנעקץ בידי חברות שכאלה בעשרות אלפי שקלים.

על מנת ליצר חבילת הגנה עבור קשישים בראש ובראשונה מזהה החברה את כל החברות שידוע עליהן ככאלה שמבצעות או ביצעו עסקאות עוקץ, ועסקאות מולן לא יאושרו בכרטיס החדש שיונפק. כמו כן מאחורי כל כרטיס אשראי מצוי ארנק דיגיטאלי עליו יוצמד אפוטרופוס מבני המשפחה של האדם המבוגר. עסקאות חוזרות מאותה חברה ועסקאות תשלומים ידליקו נורות אדומות ויצריכו את אישורו של האפוטרופוס.

מנגד, מספר שקד, יאושרו עסקאות שבוצעו בבית העסק, כלומר שמחזיק הכרטיס הגיע פיזית לביצוע העסקה.

בחברה מוסיפים ומציינים כי לפיתוח החדש שימושים שיכולים להגיע לתחומים נוספים: "הפיתוח נותן מענה לחריגות וסטיות מתקציב שמוגדר מראש. הכלי מציג בפשטות את התמונה הכספית מהבנק ומכרטיסי האשראי ברמה השנתית והחודשית, ומצביע על כל חריגה מתקרה שקבעתם, ממוצע וכדומה. הכלי מסייע לכם להיות עם אצבע על הדופק מבחינת חיובים חריגים/מוגזמים/כפולים, ומאפשר למנוע מהכסף להיעלם מחיובים לא ברורים. הכלי יתאים גם למשפחות שרוצות להיות עם אצבע על הדופק על התקציב המשפחתי".

בימים הקרובים, מספר שקד, יבוצע הפיילוט הראשון של השימוש בכרטיסים המוגנים. הפיילוט יבוצע על ידי קרובי משפחה ומקורבים לבעלי 'בראונד קארד' כאשר השאיפה היא לחולל מהפכה בתחום. בעיני שקד מדובר ביעד ומשימה, "הם לוקחים כספים מאנשים שאין להם מה לאכול", הוא מזכיר ומציין את הניסיון האישי של אביו המנוח כמנוע שמוביל אותו לקידום המיזם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו