הלב והמעיין - דב הנדלר

הזמר-חזן דב הנדלר בקליפ חדש למילים של רבי נחמן מברסלב.

ערוץ 7 , י"ב באדר תשע"ט

יש אנשים שאצלם מוזיקה ושירה היא לא רק מקצוע. אצלם זה בגנים. כזה הוא החזן והזמר דב הנדלר שגדל על המוזיקה בבית.

השכנים סיפרו שהם נהגו לעמוד מאחורי הדלת ולהאזין לשירת זמירות השבת. בסוכות זו הייתה חוויה מיוחדת כאשר השירה הדהדה בין כותלי הבניינים תוך כדי שהשכנים מצטרפים לשירה.

הנדלר, זמר וחזן ותיק בתחום השירה והחזנות, משמש כזמר בתזמורת המשטרה וכחזן בשבתות ובחגים במלונות המובילים בארץ. הוא הוציא שלושה אלבומים: "ישועת ד' כהרף עין", "נאלמתי דומיה" ו"רעווא דרעווין".

אצל דב זה הלב שעושה את ההבדל. שילוב מדהים של קול נעים, צלול וחזק עם הלב שנותן את ה"קנעייטש". תפילות הימים הנוראים היוצאות מן הלב, נכנסות לליבות השומעים, ומשם עד לב השמים.

שירו החדש "הלב והמעין", נולד בעקבות שיעור של הרב ארי לנדא (מרצה במדרשות בר אילן ואורות עציון) בתורת רבי נחמן מברסלב. השיעור עסק באחת המעשיות העמוקות ביותר של רבי נחמן "מעשה בשבעה קבצנים".

דב ידע שלשונו המיוחדת של רבי נחמן והמסרים העמוקים העומדים מאחריה יכולים בקלות להפוך לשיר תחת ידיו האמונות של ידידו משכבר הימים, הגאון המוזיקלי משה מרדכי (מונה) רוזנבלום. דב שלח את החומרים והתגובה לא איחרה לבוא...

אל דב מתלווה הפעם ידידיה וקסלר – נער פלא בן 13, שם עולה בשדה השירה החסידית והחזנות, שעלה לארץ בגיל 3 מקנדה וכיום גר ביישוב נריה, תלמיד מצטיין בכיתה ח' בתלמוד-תורה שביישוב.

הרב ארי לנדא, מרצה במדרשות בר אילן ואורות עציון, תיאר כי ''המעשייה של רבי נחמן מברסלב 'מעשה משבעה קבצנים' מתארת מפגש בין שבעה קבצנים ייחודיים, בעלי מומים, לזוג ילדים שניצלו בזכותם. במהלך שבעת ימי המשתה של זוג הילדים, הם מקבלים כל יום מתנה לזוג 'סיפור לחיים' על ידי קבצן אחר.

''הקבצן השלישי, כבד הפה, מספר להם על שני הרים שבאחד נמצא מעיין ובשני נמצא לב. חיותו של הלב באה מן המעיין כל עוד הוא רואה אותו. כתוצאה מכך הוא עורג ונכסף לפגשו. אך, כל פעם כשהוא מתקרב אליו ישנו אזור בו אינו יכול לראותו מבחינה פיזית בגלל שיפוע ההר. מצב זה מסכן את חייו של הלב ועלול לגרום למותו ולכן הוא חייב לחזור חזרה למקומו. מציאות זו גורמת למעיין להיות במצב קבוע של ערגה וכיסופים.

"מעשייה זו, ככל מעשייה של רבי נחמן, הינה משל לחיינו. אפשר לפרש את הנמשל בדרכים שונות. אך נראה כי עיקר משמעותו הוא בתיאור ההשתוקקות הגדולה של האדם להדבק בבוראו במהלך חייו בעולם הזה. מצד אחד, דבקות מוחלטת אינה אפשרית כדברי התורה (שמות לג, כ) "כִּי לֹא יִרְאַנִי הָאָדָם וָחָי". מצד שני, כל חייו האדם נכסף ומשתוקק לקרבה ולדבקות הזו. חסד הבורא נותן לנו לעבור כל יום בתהליך המורכב הזה.

ככלל אפשר לראות את חיי האדם כאוסף של ניסיונות לממש את כיסופיו. אך ככל שהשתוקקות זו תהיה גבוהה ורוחנית יותר, סיכוייה להתממש קשים יותר למרות שהיא טומנת בחובה את אושרו של האדם", כך הרב לנדא.

ראש ישיבת ההסדר ברמלה, הרב אריה הנדלר, אמר כי בשני קצוות של העולם הם עומדים. בקצה האחד המעיין, ובקצה השני הלב. והמעיין נובע, יש לו מה לתת, ללא הרף, מתחדש. והלב, כל כך חסר, מתגעגע, כמה למים. המרחב שבין שני קצוות עולם אלו, הוא מרחב הגעגוע. כאן גם מתרחש שירנו... געגוע זה הוא גלגל התשוקה הסובב בלא לאות ומניע את עולמנו ואת מהלך חיינו. אם רק ילך הלב אצל המעיין להרוות את צמאו, תחדל התשוקה, תפר האביונה, וילך האדם אל בית עולמו, וילך העולם אל קיצו. במרחב הגעגוע הזה, מוותר האדם והעולם על ההליכה לשם. על דחף ההישגיות. יודע הוא שאם ילך לשם, יבואו ימים שאין בהם געגוע, ומה חפץ יש בעולם ללא געגוע...

''ובנימה אישית - במרחב הגעגוע שבין המעין לבין הלב נולד השיר הלבבי המוגש לכם כאן. הקול הרוגש והלחן המפכה מביאים אליכם את כמיהת הלב ואת זרימת המעיין. כל שנותר הוא לעצום עיניים ולהיות שם, בגעגוע, בעמק שבין המעיין לבין הלב".

---

מילים: סיפורי מעשיות לרבי נחמן מברסלב, מעשה יג.

לחן, עיבוד והפקה מוזיקלית: משה מרדכי (מונה) רוזנבלום

מילות השיר:

כל דבר ודבר בעולם יש לו לב, וגם העולם בכללו יש לו לב, ולב העולם הוא קומה שלמה כקומת אדם עם פנים ועם ידיים ורגליים, אלא שאפילו הציפורן הקטנה ברגלו של לב העולם מלובבת יותר מכל לב אחר.

בקצה העולם יש הר גבוה ועליו אבן גדולה וממנה יוצא מעין, בקצה השני בעולם גם שם יש הר גבוה ובו נמצא לב ליבו של העולם, ולב העולם עומד וצופה תמיד כנגד המעין, והוא נכסף ומשתוקק לבוא אליו, ומפני מה אינו הולך אליו, אלא כל זמן שהוא עומד על פסגת ההר הוא רואה את ההר ששם המעין.