מהפכת חידוני התנ"ך בדרכה לבתי הספר היסודיים

אחרי חידוני התנ"ך לנוער ביום העצמאות ולמבוגרים בחנוכה, יגיעו החידונים גם לבתי הספר. חננאל מלכה: אפשר להתחבר לתנ"ך בצורה כיפית.

בני טוקר , י"ג באדר תשע"ט

מהפכת חידוני התנ"ך בדרכה לבתי הספר היסודיים-ערוץ 7
חידון התנ"ך למבוגרים. ארכיון
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בירושלים מתקיים היום כנס החשיפה של "פרוייקט התנ"ך שלנו-חידון חוויתי ארצי בתנ"ך", פרויקט חידוני תנ"ך חדש של משרד החינוך שמגיע לבתי הספר היסודיים.

חננאל מלכה רכז החידון מטעם מנהל חברה ונוער במשרד החינוך אומר לערוץ 7 כי הוא מאמין שזאת הדרך לחבר את התלמידים לתנ"ך, "קשה ללמד תנ"ך בשיטות הפורמליות ואנחנו מאמינים שבעזרת חידונים ומשחקים אפשר להגיע לכל תלמיד ותלמיד. את התנ"ך אפשר ללמוד גם בצורה כיפית".

בפרויקט החדש יתקיימו בערים השונות חידוני תנ"ך לבתי הספר שאף ישודרג בסוף כל שנה לחידון אלוף האלופים. מלכה בעצמו חתן תנ"ך מברך על היוזמה, "יש כאן שיתוף פעולה בין מנהל חברה ונוער לאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך. חשבנו שאם עד היום עשינו חידוני תנ"ך לגילאי ח' ומעלה למה שלא נעשה חידוני תנ"ך לכיתות נמוכות יותר. הרווח הוא כפול גם ילדי ישראל ילמדו תנ"ך בצורה שיטתית וגם יוכלו להגיע מוכנים יותר להתמודדות בחידוני התנ"ך לנוער ביום העצמאות".

מלכה מציין כי בפרויקט ישולבו חתני התנ"ך לדורותיהם, "אני עצמי זכיתי בחידון התנ"ך למבוגרים ב-2015, אנחנו מתכננים שחתני התנ"ך למבוגרים יהיו המנטורים של הילדים ומי שיכתבו את החידונים יהיו זוכי חדון התנ"ך לנוער. זו ברכה גדולה לכל הצדדים. במהלך השנה אנחנו ביחד עם הממונה על חידוני התנ"ך יצחק בן אבי נספק את החומר לחידונים לכל הרשויות כולל סרטונים משחקי ומחשב וחידונים לפי השלבים השונים והרשות עצמה תצטרך רק למצוא את המנחה ואת הבמה ואף לפצל את החידון לפי שכבאות הגיל".

להערכתו הפרויקט יחזיר את התלהבות ללימוד התנ"ך, "זה מה שמייצר את הקרבה לתנ"ך וכמו בימים הראשונים שבהם החלו החידונים כשכולם התכוננו להם בהתלהבות גם ברשויות וגם בקיבוצים דתיים וחילונים יחדיו אנחנו צופים שזה יחזור על עצמו".

בכנס שמתקיים היום בירושלים המיועד לראשי המחלקות לאגף לתרבות תורנית, ישתתפו בין השאר הרב איתיאל בר לוי ראש האגף לתרבות יהודית, חגי גרוס ראש אגף מנהל חברה ונוער, הממונה על חידוני התנ"ך ומנכל משרד החינוך שמואל אבוהב והרב ד"ר יהושע רייס ממכללת הרצוג.

במשרד החינוך מציינים כי חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי הוא פרויקט דגל לאומי של משרד החינוך בישראל. נכון לשנת 2018 ניגשו לשלבים המקדימים של החידון אלפי תלמידים. מינהל חברה ונוער האמון על חידוני התנ"ך שואף להחיל את החידון בהדרגה גם לתלמידי היסודי והחטיבות, זאת מתוך מחשבה שחידון התנ"ך צריך להיות פרויקט עממי הפונה לכל שכבות הגיל. לשם כך הוקם בשיתוף עם האגף לתרבות יהודית וחברת תרבותי פרויקט חידון התנ"ך לכיתות ה'-ח', אשר יהווה שלב מקדים לחידון התנ"ך הארצי והעולמי. הפרויקט יפעל ברשויות המקומיות בערוצי החינוך הממלכתי והממלכתי דתי, על פי מדרג החומר של החידון העולמי לנוער.