נתניהו מזהיר: זו תהיה בכייה לדורות
נתניהו מזהיר: זו תהיה בכייה לדורותצילום: קובי ריכטר/TPS

לנוכח הדיווחים על פרישתה הצפויה של ציפי לבני מהחיים הפוליטיים והאיחוד המסתמן בין גנץ לאורלי לוי, מחדשים בליכוד את הקמפיין לאיחוד בין מפלגות הימין.

בליכוד מציינים כי ראש הממשלה נתניהו מקיים ביממה האחרונה שיחות טלפון עם ראשי מפלגות הימין, רבנים ואישי ציבור, על מנת להבטיח איחוד נוסף בגוש הימין שימנע בזבוז קולות.

"בשעה שציפי לבני פורשת מהפוליטיקה כדי לא לבזבז קולות ולפגוע בגוש השמאל, וגנץ פועל לאיחוד עם אורלי לוי כדי לא להפסיד אף קול בשמאל – הבית היהודי והאיחוד הלאומי חייבים לגלות אחריות ולפעול ללא דיחוי לאחד את כל הכוחות מימין, אחרת גוש השמאל ינצח, גנץ יקים ממשלת שמאל וזו תהיה בכייה לדורות", נאמר בהודעת המפלגה.

מרשימת הבית היהודי-האיחוד הלאומי נמסר בתגובה להודעת הליכוד, "לצערנו עד עתה לא צלחנו במאמצנו הרבים לשלב את אנשי עצמה יהודית כבלוק טכני ברשימה. לאור זאת אנחנו מצפים מראש הממשלה והליכוד, מבנט ושקד לגלות אחריות למחנה הימין ברגע הקריטי שלפני הגשת הרשימות ולשלבם ברשימתם".

במפלגת "עוצמה לישראל" טענו אתמול כי במהלך הלילה שבין רביעי לחמישי בשבוע שעבר נחתם בין מפלגתם ובין יו"ר האיחוד הלאומי הסכם לריצה משותפת שכלל גם את הבית היהודי.

לטענת עו"ד איתמר בן גביר, מראשי עוצמה יהודית, הסכם כזה אכן נחתם והבטיח לרשימתו את המקומות ה-4 וה-7 ברשימה המשותפת עם הבית היהודי לכנסת. לטענתו, ביום חמישי בבוקר חזר בו סמוטריץ' באופן חד צדדי מההסכם - מסיבותיו הוא.

גורמים באיחוד הלאומי טענו מנגד כי ההסכם המודפס שהוצע לעוצמה יהודית כלל את מקומות 4 ו-8 ברשימה המשותפת, אך בן גביר מחק בכתב יד את הספרה 8 והחליף אותה ל-7, שינוי שלא היה מקובל על יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' ולכן ההסכם לא נסגר.

לדברי אותם גורמים, "בפני מפלגת עוצמה יהודית הונחה הצעה הוגנת שאנשי הבית היהודי היו נאלצים לקבל אותה בדיעבד, אך הם העדיפו לנהל משחק פוקר בניסיון לקבל יותר ובסופו של דבר הפסידו את ההצעה שהונחה לפתחם".

גורם באיחוד הלאומי ציין כי ההצעה המעודכנת שמוצבת כעת לפתחה של מפלגת "עוצמה לישראל" כוללת את השיבוץ במקום 6 ובמקום נוסף שעדיין אינו ברור ברשימת הבלוק הטכני עם הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

לדבריו, מאחר שנכון לרגע זה האישה המוצבת במקום הגבוה ביותר ברשימה היא יפעת ארליך במקום החמישי, לא ניתן יהיה להעניק לעוצמה יהודית מקום גבוה יותר ברשימה.