כנס על הרמב"ם
כנס על הרמב"םצילום: פלג לוי

כנס מיוחד בנושא "הרמב"ם - הנשר הגדול ומורשתו" התקיים באשדוד בהובלת מרכז דהאן למורשת יהדות ישראל. בהשתתפות ראש עיריית אשדוד ובהשתתפות מאות בני אדם.

"ר' אברהם 'מרד' באביו הרמב"ם. לפיו, האדם השלם הוא לא איש המדע ולא הפילוסוף, אלא האדם שיוצר חיבור מיסטי פנימי עם האלו-ה. זהו המרד של בנו של הרמב"ם. הוא הציב אידיאל חדש – ששטף את יהדות המזרח ולמעשה ניתק את המורה נבוכים", אמר פרופ' אבי אלקיים.

בעניין ההשגחה חידש עו"ד דוד גולן כי "התפיסה של הרמב"ם עוברת מהפכה. לפי תפיסתו - לא הקב"ה משגיח עליי, אלא אני בעל השכל משגיח עליו. שאני דבק בו – זו תהיה ההשגחה. זאת אומרת ששאלת ההשגחה הפכה להיות עניין של הכרה ולא של התנהגות".

חבר הכנסת לשעבר יגאל ביבי דיבר על הרמב"ם ומקומו בחלקת גדולי האומה בטבריה. בדבריו ציין שטבריה זכתה להוקיר את הרמב"ם יחד עם גדולי אומה אחרים הקבורים שם.

ד"ר גתית הולצמן התייחסה בהרצאתה לחיבור של הרמב"ם מורה נבוכים "בהקדמה למורה נבוכים הרמב"ם משתמש בכתיבה איזוטרית והוא מונה דרכי כתיבה מיוחדות כדי שיוכל לכתוב את הדברים מצד אחד ומצד שני לא לעבור את האיסור ולהפוך את הדברים לגלויים. בין השאר מציין הרמב"ם שישתמש בראשי פרקים וכן יכניס סתירות מכוונות בספר ויבלבל את סדר הדברים. למרות הסתירות, הרמב"ם כן מספק תשובה למעשה בראשית – חכמת הטבע, ומעשה המרכבה – חכמת האלוקות. למעשה הכוונה היא פיזיקה ומטפיזיקה".

מנהל מרכז דהאן ויו"ר ברית יוצאי מרוקו, ד"ר שמעון אוחיון, סיכם את הכנס ואמר: "כולם מעריצים את הרמב"ם על גדולתו ועצמתו. גם חוגים שהחרימו אותו בעבר לא זזים בלעדיו היום בשולחן הלימודים. מדובר בדמות מיוחדת בעצמתה וחותמה על עם ישראל. נדהמנו מהצימאון הרב והמוטיבציה ללמוד על הרמב"ם ותורתו. זו ההוכחה שמדובר בדמות מורכבת, מעניינת ומאתגרת, כזו שכמעט כולם מעריצים. חלק מאיתנו נוהגים לזכור את הרמב"ם רק בהקשר הרפואי ובכך אנו ממעטים מגדולתו, מערכו וחשיבותו כאחד שהשאיר חותם גם בקרב אומות העולם".