גשר יהודית
גשר יהודית צילום: חן אדריכלים

ראשי מרכז ליב"ה פנו היום (שני) לשר התחבורה, ישראל כץ, ודרשו לעצור באופן מידי את חילול השבת הציבורי שנגרם בעקבות העבודות על גשר יהודית.

כמו כן הם טוענים כי משרד התחבורה הוא האחראי לחילול השבת מכיוון שלא הכין תכנית עבודה ראויה לבניית הגשר במהלך השבוע.

במכתבם, שהעתק שלו נשלח גם לרבנים הראשיים לישראל ולמנכ"ל משרד התחבורה, כותבים אנשי מרכז ליב"ה: "לפני שלושה שבועות החלו עבודות להקמת 'גשר יהודית' בתל אביב תוך חילול שבת המוני ומופגן במרחב הציבורי באחד המקומות המרכזיים ביותר במדינת ישראל. לאחר שכבר חוללו כמה שבתות, על פי התכנון ימשיך חילול השבת החמור גם בשבתות הקרובות".

"לצערנו הרב, העולה מהפרסומים הוא כי הסיבה העיקרית לכך שהעבודות מתבצעות בשבת היא שמשרד התחבורה לא הכין כל תכנית לבניית הגשר ללא חילול שבת, דבר שהוא על פי כל המומחים, ניתן לביצוע. לכן האחריות לחילול השבת הציבורי רובצת לפתח משרדך. מדובר בצעד שאין להמעיט בחומרתו שמהווה פשיטת רגל ערכית, היסטורית ודתית מהערך היסודי שנצרב בלב אומתנו מימי ראשית היותנו לעם וקיבלנו את התורה – יום השבת, אותו הנחלנו לעולם כולו", כך לדברי מרכז ליב"ה.

עוד מזכירים בארגון ליב"ה בהקשר הזה את הסטטוס קוו בנושא: "כזכור, הנקודה הראשונה בהסכמה הלאומית שעל בסיסה הוקמה המדינה, וכפי שמכונה 'מכתב הסטטוס קוו' מדבר על צביון יום השבת וקובע: 'ברור שיום המנוחה החוקי במדינה היהודית יהיה יום השבת'. כך נהגה מדינת ישראל לאורך שנות קיומה, ובוודאי שכך נהגה תנועת הליכוד וראשיה".

לסיום מדגישים במרכז ליב"ה את הדרישה להפסקת העבודות לאלתר: "מכובדנו, אנו דורשים לעצור לאלתר את עבודות הגשר בשבת ולמצוא פתרון חלופי. לא ייתכן כי עו"ד מטעם משרד התחבורה יעמוד ויאמר בדיון בבג"ץ שסוגיית השבת היא לא מה שעומדת במוקד. האם הנך מסכים שתחת אחריותך תימחק השבת הציבורית של ישראל המדינה היהודית, ושל העם כולו? אנו קוראים לך- שמור על ערך היסוד של העם היהודי, שמור על השבת".