ניר ברקת לערוץ 7: "זה לא זמן למשחקים"

בכיר הליכוד קורא לחבירת 'הבית היהודי' ל'עוצמה יהודית' ודוחה את ההצעה לחבר את המפלגות הקטנות לליכוד. "גוש הימין יפסיד מנדטים".

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באדר תשע"ט

ניר ברקת לערוץ 7: "זה לא זמן למשחקים"-ערוץ 7
ניר ברקת וניסן סלומיאנסקי
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

ההכרעה סביב האיחוד מפלגות הימין צריכה להיחתם בשעות הקרובות ובליכוד נמשך הלחץ לאיחוד במפלגות הללו. ביומן ערוץ 7 מצטרף בכיר הליכוד ניר ברקת להפעלת הלחץ. שאלנו מדוע הדרישה אינה רלוונטית לטעמו ולטעמם של בכיר ליכוד אחרים לליכוד עצמו.

"הרעיון המרכזי הוא לראות איך גוש הימין מביא את עצמו בצורה הטובה ביותר לידי ביטוי כנסת ולוודא שאין קולות שלא יעברו את אחוז החסימה. זה מחייב ראייה מערכתית גדולה יותר מהמפלגה שלה אתה שייך ומחייב וחשיבה חכמה".

על כך נשאל ברקת מדוע אינו מפנה את אותה קריאה גם להנהגת מפלגתו על מנת שזו תחבור ל'כולנו' של כחלון, ל'ישראל ביתנו' של ליברמן, 'זהות' של פייגלין ואף 'יחד' של אלי ישי, על מנת להבטיח שכל אחת מהמפלגות הללו אינה נשארת מחוץ לכנסת הבאה.

ברקת משיב: "סומך על ראש הממשלה שיעשה את הצעדים הנכונים. הכלל הזה תקף לכולם, אבל על פניו סקר שנעשה בליכוד מראה שאין היגיון בשילוב של 'עוצמה יהודית' בליכוד". ניסינו לחדד את השאלה ולציין כי גם אם איחוד עם 'עצמה יהודית' נראה רחוק אידאולוגית הרי שאיחוד עם שאר המפלגות, כחלון, ליברמן, ישי ופייגלין, נשמע הרבה יותר הגיוני ומתבקש.

"צריך לבחון את הסקרים ולראות איפה אחד ועוד אחד שווה שלוש ואיפה הם מביאים אחד. אם שילוב כוחות כזה לא מביא שום דבר אין בו היגיון. אני סומך על הראייה המערכתית הרחבה של ראש הממשלה ואני משוכנע שהוא יידע לבצע את החיבורים הנכונים, בין אם בתוך הליכוד, וכשהוא קורא למפלגות כמו הבית היהודי לחבור לעוצמה יהודית יש בזה היגיון, גם אם מדובר בחיבור טכני".

עוד שאלנו על רעיון זה, אם בסופו של מהלך איחוד בין הבית היהודי ו'עוצמה' לא יגרום לנטישת קולות מסורתיים או מתונים יותר לטובת הליכוד, וכך התוצאה היא "התנדבות" של ראש הממשלה על חשבון 'הבית היהודי' כאשר הוא המרוויח העיקרי מהמהלך. ברקת אינו דוחה את ההיגיון שבתרחיש, אך הוא סבור שגם אם אכן כך יקרה בסופו של יום הגוש יגדל וזו המטרה העיקרית שהוא רואה לנגד עיני הימין כעת.

"יכול להיות שתהיה תזוזה בין סיעות הגוש, אולי, אבל כגוש נהנה מהמהלך הזה. אגב, אם כתוצאה מכך יירד מנדט לאחת הסיעות לא על זה הדבר יקום או ייפול. ניתן יהיה להגיע להסדרה על כך מול ראש הממשלה".

עוד נשאל ברקת מה ישיב לחוששים ב'בית היהודי' ממצב בו ביום שאחרי הבחירות יאמר נתניהו שהשילוב של אנשי 'עוצמה יהודית' בקואליציה אינו נראה לו, ולכן הוא יעדיף להותיר בחוץ את איחוד הימין, לאחר שאיחוד זה יצר גוש חוסם נגד השמאל, ולחבור לקואליציה עם בני גנץ, הנחשב מתון ומרכזי יותר.

"צריך לשבת עם ראש הממשלה והליכוד ולהגיע להבנות והסכמות לריצה כגוש גדול אחד. השמאל עושה את זה בלית ברירה כי הוא מבין שללא איחוד הוא לא ינצח והוא מתפלל שאם לא נתאחד נגיע חלילה לממשלת שמאל בראשות בני גנץ. זה לא הזמן למשחקי תרחישים טקטיים כאלה ואחרים".

על כך שאלנו מדוע לא לקבל את הצעת 'הבית היהודי' לפיה יתמודד הימין כולו בגוש גדול אחד ותחת פתק אחד, ולאחר הבחירות יתפלגו איש איש למפלגתו. לכאורה רעיון שכזה תואם את היעדים האלקטוריאליים שברקת מניח בפני הימין.

ברקת דוחה את הדברים: "זה לא רציני להתייחס לדברים בלי ללמוד את הסקרים. הסקרים מראים בצורה ברורה שמפלגות קרובות יכולות לרוץ יחד בריצה טכנית ולוודא שעוברים את אחוז החסימה. זה לא עובד עם מפלגות רחוקות וכשמחברים בין מפלגות שאין ביניהן היגיון מפסידים קולות. זה לא טוב לנו לגוש. הראיה המערכתית היא לשמור כוחות בתוך הגוש".