רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''ל צילום: דובר צה"ל

30 שנות מאסר בפועל ותשלום פיצויים של מאות אלפי שקלים נגזרו על המחבל שהואשם בהריגת אליאב גלמן הי"ד בפיגוע דקירה שאירע בגוש עציון היום (רביעי) לפני שלוש שנים.

המחבל ישלם למשפחת גלמן פיצויים בסך 258,000 ש''ח. לדברי עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את המשפחה מדובר בענישה חמורה, אך לא מספיקה: "בית המשפט קבע 30 שנות מאסר, בוודאי שזו ענישה חריגה במקרה של הריגה אבל הענישה הזו משקפת את מהות המקרה.

''מדובר פה במקרה של רצח ודאי, אנחנו מקווים שבביהמ"ש לערעורים תתוקן הכרעת הדין והמחבל בסופו של דבר יואשם ברצח, ואז גם יקבל מאסר עולם ולא יצא מהכלא, כפי שמגיע לו וכפי שמקובל. אנו חושבים שזו קריאת כיוון לאיפה צריך להיות באמת אותו המחבל", הוסיף.

רב סרן אליאב גלמן מובא למנוחות

משפחת גלמן עצמה החרימה את הדיון שהתקיים, והעבירה בעזרת עו"ד בלייכר מכתב לבית המשפט הצבאי במחנה עופר, בו נכתב כי אין בכוונתם לנכוח בהקראת עונשו של המחבל שפעל למותו של אליאב הי"ד. לטענת המשפחה העונש המקל שעומד בית המשפט לתת למחבל עלול רק לעודד את הטרור ולא לעצור אותו.

בראשית המכתב כתבה המשפחה כי בט"ו אדר א', התאריך בו מתקיים הדיון, הם מציינים שלוש שנים לנפילתו של אליאב הי"ד. "מזעזע לחשוב שאויב בן עוולה המשמש דוגמא לכל כך הרבה מחבלים מקבל ביום הזיכרון ה-3 לנפילת אליאב, עונש קל במקום שיועמד לעונש מוות 3 ימים לאחר מעשה טרור זה. לפני כחמישה חודשים החליט בית משפט זה, שעל אף שהמחבל הביא בכוונה למותו של אליאב, כוונתו עדיין 'מוטלת בספק' לאור חוסר הבנה של השטח וגורמי הטרור", נאמר במכתב של המשפחה.

בהמשך המכתב הוסיפה המשפחה ביקורת על פסק הדין המקל שניתן למחבל. "עקב כך, החלטתם שיואשם רק בהריגה, ובנוסף לזה הזמנתם אותנו להקראת העונש המקל אותו אתם נותנים למחבל אויב, שמשמש דוגמא למחבלים נוספים. אנחנו מסרבים להשתתף ורואים בעונש קל זה ניצחון ועידוד לטרור".

כמו כן, טענה המשפחה שההתעסקות המשפטית בנושא רק מגבה את הטרור. "אנו רואים שכל התעסקות בטרור בהסתכלות משפטית פליליים נותנת גב לטרור, וכובלת את היכולת למגר את הטרור. החל בהתייחסות המשפטית, דרך ההתייחסות ההרתעתית וכלה בהתייחסות בבתי הכלא".

בסיום המכתב חיזקה המשפחה את צה"ל. "לאור כל זאת לא נשתתף בהקראה, ומקווים שצה"ל שפועל לערעור על גזר הדין יצליח, ובכך יסייע במיגור הטרור. אנו אוהבים ומעריכים את צה"ל שפועל ללא לאות ובכל דרך למגר את הטרור".

נזכיר כי הפיגוע בו נרצח אליאב גלמן הי"ד, התרחש לפני שלוש שנים בדיוק, בעת שעמד בטרמפיאדה בגוש עציון. באותה העת הגיע המחבל ממדוח עמרו, בן 26 תושב דורה באזור הר חברון, בהליכה לטרמפיאדה בצומת גוש עציון ולאחר שעורר את חשדם של הלוחמים ששהו בצומת, החל לרוץ לעבר הטרמפיאדה תוך שהוא מניף סכין.

גלמן, שהיה יחד עם אזרחים נוספים בטרמפיאדה, שלף את אקדחו האישי והסתער לעבר המחבל. בשל ירי תועה לעבר המחבל, נפגע גלמן בפגיעה אשר גרמה למותו הטראגי. בדיון שיתקיים בעבר, קבע ביהמ"ש כי המחבל נושא באחריות למותו של גלמן, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו