הלייבור ישלם? לונדון
הלייבור ישלם? לונדון צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מפלגת הלייבור הבריטית במשבר. שבעה מחוקקים בחרו לפרוש מהמפלגה לנוכח העמדות שמציג היו"ר והאנטישמיות שמתגלה בקרב בכיריה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר אמיר ח'ניפס, מזכיר סניף הלייבור בצפון לונדון לשעבר, על תחושותיהם של היהודים חברי המפלגה בתקופה האחרונה.

"למהלך שראינו בימים האחרונים יש משמעות כבירה מאוד שתשפיע על הלייבור גם בבחירות הבאות", מעריך ד"ר ח'ניפס ומדגיש כי בניגוד לנהוג בפוליטיקה הישראלית בבריטניה "לא נהוג שחברי פרלמנט עוזבים את המפלגה שלהם. זה לא כמו אצלנו".

ח'ניפס אף מעריך כי יהיו חברי פרלמנט נוספים שינקטו בצעד דומה לצעד הפרישה. "לא מדובר בחברי פרלמנט מהספסלים האחוריים, אלא בחברי פרלמנט שמזוהים עם ההנהגה של הלייבור. אחת מהם, לוסיאנה ברגר, מנהיגת הקבוצה, הייתה בממשלת הצללים של הלייבור ונחשבת לאחת ממנהיגי המפלגה". עוד הוא סבור כי גם לעובדה שלא רק יהודים נמצאים בקבוצה הפורשת יש משמעות גדולה.

"יש התמרמרות מאוד גדולה בתקופה האחרונה כלפי הנהגה בכלל ובפרט כלפי ג'רמי קורבין, יו"ר המפלגה, בעקבות שני נושאים עיקריים, האנטישמיות והנסיגה מהברייקזיט. יש התמרמרות כלפי עמדותיו. כמעט בכל שבוע אנחנו עדים לתקריות אנטישמיות בסניפי הלייבור, אם על ידי מנהיגי המפלגה ללא שום מילת גינוי מצידו של קורבין ואם במקרים שבהם לו עצמו יש חלק".

ד"ר ח'ניפס מספר על מפגש עם לוסיאנה ברגר הדברים שחלקה אתו על תחושותיה המורכבות בעת האחרונה כבכירה במפלגה. "פגשתי את לוסיאנה בלשכתה בלונדון ודיברנו ארוכות על הדברים. היא שיתפה אותי ברגשות הקשים שלה. היא מזוהה כיהודייה המובילה בהנהגת הלייבור, ייצגה את ליברפול ואת הקהילה היהודית בלייבור. היה לה קשה מאוד שכיהודייה היא הרגישה שהיא צריכה לשמור על האינטרסים של הקהילה מול כל ההתנכלויות מהנהגת המפלגה שהם סובלים מהן, ומצד שני ניסתה להיאבק בשיניים כדי להישאר חלק אינטגראלי מהנהגת המפלגה".

"המהלך הזה הוא לא החלטה של בוקר אחד של שבעה חברי פרלמנט, אלא היה כאן מו"מ ממושך. השבעה הגיעו לנקודת האפס שבה הם כבר לא יכולים לסבול את נוכחותם שם, ומדובר במהלך מתוכנן וגדול יותר שימשוך חברי פרלמנט מהלייבור וממפלגות אחרות שיחברו אליהם", אומר ח'ניפס ועל תגובתו של קורבין עצמו הוא מציין כי על מנת להרחיק ממנו את הטענות המופנות כלפיו טען קורבין כי הפורשים הם קבוצה שתכננה פרישה מזה זמן רב, או שנכשלו בבחירות באזורי הבחירה שלהם.