עו"ד אייל בסרגליק
עו"ד אייל בסרגליק צילום: אלי מעייני

עו"ד אייל בסרגליק, סנגור ומומחה למשפט פלילי, מעריך בערוץ 7 שגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מבין את הבעייתיות בעיתוי פרסום ההמלצות בתיקי נתניהו.

"לדעתי מנדלבליט מצוי בסוג של דילמה. מצד אחד ההנחיות מחייבות אותו לפרסם את המסקנות בכפוף לשימוע ברגע שהוא גיבש אותן, מנגד מהיכרותי עם האיש הוא בדילמה ממשית מה לעשות כדי לצמצם את הנזק שזה יכול לגרום למערכת הבחירות".

בסרגליק מסביר: "ברור שככל שההודעה על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע אכן תפורסם והערכה שזה יקרה בסוף שבוע הבא או בתחילת השבוע שלאחר מכן, יריבים פוליטיים כאלה ואחרי יכולים לעשות מזה שימוש נגד נתניהו כך שהודעתו של מנדלבליט תהפוך לכלי ניגוח פוליטי בתקופת בחירות".

לדבריו גם הסנגור המוכשר ביותר יהיה זקוק לשלושת רבעי שנה כדי להגיב על כמות חומר אדירה שהפרקליטות למדה במשך שנים והתוצאה תהיה שהציבור לא יוכל לשמוע את תגובת ראש הממשלה לכתב החשדות, "צריך להבין שזה לא אינסטנט פודינג, יש כאן חקירות שנעשו שנים על גבי שנים, צריך לעבור על החומר. שימוע על התיק הזה יכול לקחת קרוב לשלוש-רבעי שנה. הסנגורים בוודאי יצטרכו לעבור על כל החומר ועל כל פסיק מידע ורק אז ניתן יהיה בכלל לבחון את התשובה של מר נתניהו לעניין עצמו.

"אם הפרקליטות ליוותה תיק במשך שנים וכל החומר היה אצלה, כמה זמן ייקח לסנגורו של נתניהו? אפילו שיהיה הכי מיומן בעולם שיודע לפרק תיקים בעלי גודל אדיר ואני עושה את זה כל הזמן, עדיין ייקח זמן לקחת את החומרים ולהגיב על כל הטענות שמופיעות שם".

בסרגליק מעלה תהיה האם אכן ההליך התקיים בצורה הוגנת, "הישיבות התנהלו בצורה מאוד מאוד אינטנסיבית ובזמן מאוד קצר ביחס לתיקים שאני מכיר בפרקליטות, כולל תיקים בעלי חשיבות ציבורית. יכול להיות שאצה הדרך יותר מדי בקבלת ההחלטה מהר מדי. אבל מנגד אני מאמין בתום ליבו של היועץ המשפטי שלא בא במטרה אפריורית כזאת או אחרת אלא בא לבחון את חומר הראיות ובא לקבל החלטה בתיק שהוא בעל חשיבות מובהקת".

לדבריו שורש הבעיה הוא שהציבור ייחשף לפני הבחירות להמלצות בלי לשמוע את תגובת ראש הממשלה, "ברגע שמתנהל הליך בחירות יש כאן בעייתיות כי ייקח זמן אפילו להגיב על הטענות והרי רוצים להגיב על הטענות בשימוע, להגיב על כתב החשדות ועל מה שיפורסם וזה בלתי אפשרי לפני הבחירות. הציבור לא יוכל לקבל את תגובת ראש הממשלה ואנחנו לא רוצים שעובדי ציבור ישפיעו על תוצאות הבחירות.

"מנגד עולות הטענות של האחרים שזכות הבוחרים לקבל את כל המידע הרלוונטי לפני הבחירות ולהחליט את מי אנחנו בוחרים אבל החשש שלי שזה יכול להשליך על הבחירות וזה לא ענייני איזה צד ייבחר, אני רק טוען שההליך הזה שאמור להיות מנותק מהבחירות עלול בהחלט להשפיע את תוצאותן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו