חוי ארנפלד
חוי ארנפלדצילום: לאה קלאר

התחלה/ לפני 39 שנים. נולדה וגדלה בבני ברק, בת שלישית מתוך תריסר ילדים. "מהבנות אני הראשונה, כך שבתכל'ס תפקדתי כמו בת בכורה ומגיל צעיר עזרתי בניהול הבית".

אבא/ צבי אסטריכר (67), איש חינוך. "בעיניי אבא הוא דמות מוערכת בהתמודדות שלו עם אתגרי החיים ומהווה דוגמה לאיך לדבוק בדרך בלי פשרות".

אמא/ דבורה אסטריכר (64), כל השנים גידלה את הילדים בבית. "התכונה הבולטת באמא היא אמונה תמימה עמוקה. אמא רואה את הטוב בעולם ואוהבת מאוד ילדים".

משפחה ברוכה/ "גדלנו בבית חרדי ליטאי טיפוסי. בית עם הרבה שמחה וצחוקים, המון הכנסת אורחים של עולים חדשים, חיילים ומשפחות נזקקות. זה היה בדנ"א של הבית".

סגירות/ "בסלון הבית תלויים תמונותיהם של הרב אלעזר מנחם מן שך והחתם סופר זצ"ל. לא הכרנו שום דבר אחר. זה מה יש וזה הכי טוב. במשך שעות שיחקנו בחצר של הבית עם ילדי השכנים".

פתיחות/ "מחצית מהאחים שלי נמצאים על הרצף שבין דתיים לחילונים. ההורים שלי למדו לקבל ולהכיל את כולם. בהמון אהבה ואומץ לב הם פותחים את הבית לכולם, ובחברה שממנה הם באים זה מדהים אפילו יותר".

נוסעת לסמינר/ בגיל תיכון עברה עם משפחתה לקריית ספר. "זאת הייתה חוויה חלוצית כזאת. הכול היה חדש שם. המשכתי ללמוד בסמינר וולף בבני ברק, ההארד קור של המגזר החרדי. בכל יום נסעתי עם חברות באוטובוס לבני ברק. זה היה כיף גדול, כאילו יצאנו לטיול שנתי בכל יום מחדש".

אם אין אני לי/ "כנערה חלמתי שנצא לטיול בטבע, והחלטתי עם חברה שאנחנו מארגנות טיול לשמורת עין גדי. ארגנו מדריכת טיולים, הסעה, פרסמנו ונשים התחילו להירשם. אפילו המועצה השתתפה בעלויות. זאת הייתה היזמות הראשונה שלי".

לחיפה/ כשסיימה תיכון בחרה ללכת לסמינר בית יעקב בחיפה. "יש משהו בחרדיות הפריפריאלית שהיא יותר מרוככת ונעימה. שם למדתי הוראה והתמקצעתי בחינוך מיוחד".

השידוך/ כשמלאו לה 20 מנהלת הסמינר הציעה לה את מי שלימים יהפוך לבעלה. "תוך כמה פגישות התארסנו ואחרי שלושה חודשים התחתנו, ובעולם שממנו באתי זה היה הכי טבעי בעולם".

החצי השני/ משה ארנפלד (42), סוכן ביטוח במקצועו וכיום מרכז תחום הסטודנטים החרדים בלימודים בחברה של רעייתו. "בלעדיו אני לא קיימת. אנחנו הכי הפכים בעולם, אבל הוא העוגן והמשענת שלי. איש אמת, עומד מאחורי כל העשייה שלי כבן זוג ואבא מדהים, תמיד נמצא שם בשבילי".

הנחת/ שלושה בנים. הבכור דניאל (15), אחריו אורי (10) ויהודה (8). "הם מלמדים אותי כל יום מחדש מה זאת אהבה ונתינה מכל הלב, ושהורות זה הדבר הכי חשוב בעולם".

לשליחות/ כזוג צעיר גרו במשך שנתיים בחיפה. "הייתי מורה לכיתה א' בבית הספר 'שובה' לעולים מברית המועצות. בעלי היה אברך בכולל. באחד הימים הוצע לנו לצאת כזוג לשליחות ברוסיה והרמנו את הכפפה". לשליחות יצאו מטעם הסוכנות היהודית ומשרד החינוך.

מגלים עולם/ "היינו מורים בבתי הספר היהודיים ובבית היתומים של הרב גולדשמיט. זאת הייתה עבודה מלאה במשמעות. שם גילינו שהעולם הוא לא רק שחור ולבן אלא מלא בגוונים וצבע".

כולנו יהודים/ "במהלך השליחות פגשנו המון שליחים מכל רובדי הישראליות. יצאנו מחוץ לבועה וזכינו לחיבורים שלא היו יכולים להתקיים בארץ. אחת השליחות הייתה מקיבוץ שדה אליהו, וממנה למדנו על חיים של שילוב בין קודש לחול, על נתינה ועשייה ושאפשר גם וגם".

כור היתוך/ "אלו היו ארבע שנים מאוד משמעותיות ומעצבות בשבילנו. זה היה כור ההיתוך הישראלי שעברנו שם, תהליך ארוך של בירור אישי, וזו זכות גדולה שזכינו לו". לאחר ארבע שנות שליחות חזרו לישראל.

הגוונים/ ביחד עם התלמידים שלה התוודעה בפעם הראשונה בחייה לסיפור הציוני. "בגיל 22, בטקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, נחשפתי לראשונה לציונות ולמסירות של חיילי צה"ל למען עם ישראל. גיליתי שיש כאן סיפור מטורף שבכלל לא הכרתי. זאת הייתה הפתעת חיי. זה היה מהרגעים המכוננים בחיים שלי".

מחוללת שינוי/ "נכון לשנת 2019, 25 אחוזים מתלמידי כיתה א' בישראל הם מהמגזר החרדי. בדחילו ורחימו אומר, שאני מפסלת במו ידיי את השינוי בחברה החרדית. זאת זכות, שליחות ואחריות מאוד גדולה. לתת הזדמנות לנשים המדהימות הללו זה מרגש אותי כל יום מחדש".

ארגון נאו"ה/ "שנה אחת עבדתי כמורה, ואז הבנתי שהחינוך הפורמלי הוא לא בשבילי. ככה הגעתי לעמותה למען משפחות נפגעות טרור בשם נאו"ה, ולעומדת בראשה תהִלה פרידמן המהממת. החיבור היה מיידי".

לתת באהבה/ "בעמותה ארגנתי עם תהילה את פרויקט 'הכיסא הריק' - לילות סדר למשפחות שכולות. המטרה שלא יסבו לבד עם הכאב שלהן אלא ביחד עם עוד משפחות, שמבינות בדיוק מה הן מרגישות ויעטפו זו את זו מתוך העצמה וכוח". וכן, בימים אלו היא כבר בעיצומן של ההכנות לארגון ליל הסדר הקרב ובא.

לאקדמיה/ במקביל נפתחה המכללה החרדית של הרבנית עדינה בר שלום, והיא החלה בלימודי תואר ראשון במדעי החברה של אוניברסיטת בר אילן. "למדתי יחד עם העבודה בנאו"ה, ותוך כדי גם נולד הבן הבכור, אבל הכרתי את עולם האקדמיה וזאת הייתה בשבילי חוויה מדהימה".

מחפשת עבודה/ בסיום לימודי התואר עמותת נאו"ה נקלעה למשבר כלכלי ונאלצה לצמצם את פעילותה. "מצאתי את עצמי מחפשת עבודה". בתחילה עבדה כקב"סית (קצינת ביקור סדיר) בעיריית בית שמש. "נישה של החינוך הבלתי פורמלי עם שליחות. ממש נהניתי".

כאן הכול התחיל/ תוך כדי פנו אליה חברות מלימודי התואר הראשון והביעו עניין להמשיך לתואר שני. מתוך רצון לסייע, ארגנה ארנפלד קבוצה של סטודנטיות חרדיות ללימודים במכללה ברמת גן. "בזמנו זה היה נדיר ביותר".

מתבססת/ השמועה עשתה לה כנפיים, ונשים נוספות שהתעניינו בלימודים אקדמיים פנו אליה בבקשה שתארגן גם להן קבוצה. "אחרי בערך שנה של עבודה כקב"סית ביום וארגון קבוצות לתואר בערבים, הבנתי שאני בצומת דרכים ושאני חייבת להחליט איפה אני רוצה להתמקד וקפצתי למים".

עצמאית/ כך נוסדה החברה להנגשת השכלה אקדמית לנשים חרדיות. "נחשפתי לקושי של אישה חרדית לרכוש השכלה גבוהה במסגרת ההולמת את מאפייניה הייחודיים כאישה ואם חרדית, ונכנסתי לוואקום הזה למענן. סללתי להן את הדרך".

הגשמה עצמית/ "המטרה שלי היא לעזור לעוד נשים מוכשרות ויקרות לפרוץ קדימה ולהתפתח מקצועית ואישית. כל אישה, גם חרדית, זכאית להתפתח ולהגשים את עצמה ברכישת השכלה אקדמית וזאת מבלי לפגוע באמונה ובזהות שלה".

הדרך/ "אני פותחת בתוך המכללות כיתות נפרדות לנשים חרדיות ודתיות שמתאימות לצרכים הייחודיים שלהן, באופן שהסטודנטיות נהנות משני העולמות - רמת לימודים גבוהה תוך שמירה על עולם הערכים הייחודי להן".

ההצלחה/ "עד היום כ-3,000 סטודנטיות חרדיות ודתיות סיימו במסגרת שלי לתואר. סגל ההוראה והמרצים במכללות עובר הדרכה מקיפה על מאפייני הסטודנטיות, הקודים והשפה. זה לחבר ולהנגיש בין הצדדים וזה נוגע בניואנסים הכי דקים. חשוב לציין שרמת הלימודים במסלול שלנו זהה לרמת הלימודים במכללות".

פרס באפריקה/ לפני כשנתיים זכתה בתואר 'יזמת השנה העולמית' בתחרות השנתית של ארגון YBI, שמטרתו עידוד יזמות צעירה. את הפרס קיבלה בטקס באוגנדה. "מצאתי את עצמי באפריקה עם יזמים צעירים מכל העולם. זה היה רגע לא ייאמן ותחושה שוואלה, אני כנראה עושה משהו משנה עולם".

לינק/ בנוסף לכך, לפני כחצי שנה ייסדה את מרכז לינק בבית שמש ללימודי תעודה ולימודי חוץ בתחומים שונים, כמו עיצוב פנים, בדיקת תוכנה ועוד. המרכז מיועד לנשים מכל המגזרים, ולא לחרדיות בלבד. "החזון שלי הוא שכל אישה באשר היא תקבל הזדמנות להתפתחות מקצועית ואישית והזדמנות להשקיע בעצמה".

אם זה לא היה המסלול/ "להקים עמותת חסד חברתית, שתתמוך ותעזור בתחום של העצמה והתפתחות אישית".

במגרש הביתי:

בוקר טוב/ משכימה קום בשעה שש בבוקר. "אני ברוך השם קמה בשמחה בכל בוקר. ואז פגישות, עבודה במשרד עם 15 עובדים, עסוקה בקידום של דברים. אחר הצהריים משתדלת להיות עם הילדים בבית, ובערב יוצאת למכללה. לישון הולכת אחרי אחת, תלוי בעומס".

פסקול/ "מוזיקה בשבילי היא תרפיה לנשמה". נהנית להאזין למוזיקה ישראלית בעיקר, וגם למוזיקה חסידית, "זאת הרי הילדות שלי. אברהם פריד, שלמה ארצי, אודי דוידי וכל מה שפותח לי את הלב".

שבת שלום/ "החמצן שלי. מבחינתי זה הסטארט-אפ המנצח. זמן להטענת מצברים וזמן משפחה. ליהנות מהביחד עם האיש והילדים, להשלים שעות שינה וזמן איכות משפחתי. נס שלקחו לנו את הפלאפון פעם בשבוע". אוהבת לארח אבל גם אוהבת שבתות שקטות שבהן הפוקוס הוא על המשפחה הגרעינית.

דמות מופת/ מרים פרץ. "אם הבנים. היא סמל ומופת לתקווה ואמונה. אישה שלומדים ממנה מהי אהבה ואמונה, איך צומחים מתוך משבר ובעיקר ציונות נטו".

מפחיד אותי/ "שחס וחלילה מישהו קרוב יהיה חולה. שמשהו ישתבש. בגלל שאני קרובה למשפחות שכולות אני כל יום מודה על הקיים ולא לוקחת כלום כמובן מאליו".

משאלה/ "שה-24 שעות ביממה יתארכו, כי אני לא מספיקה אפילו רבע ממה שאני רוצה". וגם "שאצליח ליהנות מההורות עם פחות ייסורי מצפון". ובפן הלאומי, "שנחיה עם פחות סטיגמות ויותר אחדות בעם ושנשתדל כולנו להאיר את הטוב".

כשאהיה גדולה/ "לפתוח עמותה שמקדמת נשים מכל המגזרים בכל התחומים, וגם שיהיה לי את התקציב המתאים להצליח לקדם פעילות פילנטרופית, כי יש עוד כל כך הרבה לעשות".

לתגובות: [email protected]