מצדיעים לצעירי חו"ל המתגייסים לצה"ל

מאות תלמידים, אנשי חינוך ורבנים הצדיעו למתגייסי המחזורים הקרובים במסגרת מח"ל. "העיסוק ביהדות התפוצות חייב לעלות מדרגה".

ערוץ 7 , ט"ז באדר תשע"ט

אירוע ההצדעה
אירוע ההצדעה
צילום: אביה יעיש

אירוע ההצדעה למתגייסי מסלול מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) נערך אמש (רביעי) בנוכחות מאות תלמידים, אנשי חינוך ורבנים בהובלת איגוד ישיבות ההסדר והאגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון.

במסגרת יום ההצדעה לכ-60 מתגייסי מסלול מח"ל המתגייסים לצה"ל במחזורי הגיוס הקרובים יצאו למעלה מ-200 תלמידי חו"ל לסיור במוזיאונים של משרד הביטחון ובסיסי החטיבות המובילות בצה"ל.

לקראת לילה, התכנסו התלמידים מחדש לדברי תורה וסיום מסכת גיטין ע"י יעקב הרמן, תלמיד ישיבת הכותל המתגייס בגיוס הקרוב בתוכנית מח"ל. לאחר סבבי הריקודים הבחורים השתתפו בסעודת מצווה מפוארת בקמפוס ישיבת ההסדר בשעלבים.

"אני שמח על הזכות של ישיבתנו לארח את כנס ההצדעה הרביעי לתלמידים בני חו"ל", אמר ראש ישיבת ההסדר בשעלבים, הרב מיכאל ימר. "בחורים אלו החליטו באומץ רב לא ללכת אחרי קריירה וקידום אישי אלא פעלו מתוך ההבנה מה עם ישראל צריך ובחרו להתגייס לצה"ל. יש חשיבות רבה לייחד ולהוקיר את ההחלטה ומשימת החיים שהצעירים האלו לקחו על עצמם, לבנות את עצמם דרך הקישור לעם ישראל כולו ולצרכיו".

בניגוד לישראל, בה מסלול הלימודים והגיוס ברור לחלוטין לבני הנוער והם יודעים לומר בוודאות מה יעשו בשנה הבאה, מגוון האפשרויות עבור הצעירים היהודיים בתפוצות רחב הרבה יותר, והם עומדים בפני בחירות שונות הנוגעות לעתידם האישי והלאומי. רובם ממשיכים במסלול הטבעי לכאורה הכולל לימודים אקדמיים ויציאה לשוק העבודה, אך יש גם מי שבוחרים אחרת. מדי שנה, עשרות בחורים החיים בחו"ל בוחרים לעצור את מרוץ החיים, להגיע לשנת לימודים תורניים בישראל, להתחבר למהות הישראלית, לערכים הציוניים ולהעשיר את עולמם.

בישיבות ההסדר השונות התלמידים גרים בשילוב מלא עם התלמידים הישראליים ולומדים להכיר את האופי הישראלי מקרוב. השילוב מתחיל בחיי היומיום בחדרים, בחדר האוכל ובבית המדרש. חלק מהבחורים בוחרים להמשיך לשנה שניה ואף להתגייס לצה"ל, הניסיון של ישיבות ההסדר מלמד כי תלמיד חו"ל שבחר להתגייס לצבא בסופו של דבר גם עולה לארץ ומקים בה משפחה.

השילוב נתפס בישיבות כשליחות ציונית. וישיבות רבות מעניקות לתלמידים בני חו"ל תוכניות ייחודיות תוך שימת דגש על ערכים ציוניים ודתיים, לימודים תורניים ברמה גבוהה וימי תרבות וטבע ישראלי מתוך מגמה שיחזרו לקהילותיהם ויפיצו בהן את אהבת הארץ ותורת ארץ ישראל.

ראש החטיבה לגיוס מסלולים ייחודיים ותורניים באגף בטחוני-חברתי של משרד הביטחון, אודי דרור, סיפר בערב "מסלול מח"ל בישיבות ההסדר זוכה לתהודה רבה והשפעה ניכרת על יחידות צה"ל הקולטות את מתנדבי חו"ל, אשר רובם המכריע פונה ליחידות לוחמות. אנו במשרד הביטחון גאים על תיאום מסלול המח"ל ומברכים את המתגייסים על ההחלטה להגיע ארצה ולהתנדב לשירות משמעותי. אנו משקיעים מאמצים ומשאבים רבים לחיזוק הקשר של יהדות התפוצות ומדינת ישראל ולעידוד גיוסם של הבחורים לצה"ל והכנתם לקראת שירות קרבי ומשמעותי".

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר מולי יסלזון ציין "אחד הנושאים החשובים ביותר הינו הקשר של ישראל עם יהדות התפוצות. עשרות הבחורים שגדלו בחו"ל ובוחרים להתגייס דורשים מאיתנו היערכות מיוחדת להם ולצרכיהם המיוחדים ולו בשל העובדה שרובם ככולם חיילים בודדים. העיסוק ביהדות התפוצות חייב לעלות מדרגה במודעות הציבור הישראלי, מודעות כלפי חצי מהעם שאינו יושב בציון וחי במציאות מורכבת מאוד. אנו מודים לשותפינו במשרד הביטחון ובמזרחי העולמי שמסייעים לנו לחבר התפוצות לישראל בשירות צבאי משמעותי תוך הגדלת התורה ולומדיה".