חדשות תרבות יהודית - פרשת כי תישא

האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, בראשות הרב איתיאל בר-לוי, מסכם את השבוע החולף.

ערוץ 7 , ט"ז באדר תשע"ט

החידון במעלה אדומים
החידון במעלה אדומים
צילום: תרבות יהודית

מעלה אדומים: השלב הפומבי של חידון התנ"ך העירוני העל יסודי לחטיבות הביניים במעלה אדומים התקיים בהשתתפות משפחות המתמודדים, מנהלי ומורי בתי הספר ומאות תלמידים שבאו לעודד.

בחידון נטלו חלק שישה בתי ספר, שניים ממלכתיים - אורט תעופה וחלל ואורט דקל וילנאי, ולצדם ארבעה בתי ספר ממלכתיים דתיים: אמי"ת בנים ובנות, הישיבה התיכונית ואולפנת צביה.

עורך ומנחה החידון היה נריה פנחס, חתן התנ"ך העולמי בשנת 1980. בחידון זה ההתמודדות הייתה קבוצתית ולא אישית כמקובל, בליווי סרטונים מרתקים, חלקם בעזרת משחקי מחשב ובסופם שאלות של 'ראש בראש'.

למקום הראשון מבתי הספר הממלכתיים הגיעו תלמידי חטיבת הביניים אורט דקל וילנאי ומבתי הספר הדתיים בית הספר אמי"ת בנות.

יאיר פינגרהוט, מנהל האגף לתרבות יהודית במתנ"ס, ציין בדבריו את חשיבותו של לימוד התנ"ך ואת היותו מחבר בין כל חלקי העם. את החידון ליוותה תזמורת ה'ניגון שבלב' של אליעזר רוזנפלד. הפרסים ניתנו לזוכים ע"י ראש העיר בני כשריאל, מנהל מחלקת החינוך דוד שרת וצוות השופטים שכללו את אייל פישלר חבר מועצת העיר, ליאור מזור סמנכ"ל המתנ"ס ורחל הר זהב מנהלת היכל התרבות.

צילום: יורם שחר

להבים: ביישוב להבים נפתח החוג לתלמוד בהשתתפות 35 גברים ונשים, שלאחר היכרות קצרה על התקופה והסגנון צללו לתוך סוגיה במסכת שבת. התגובות היו מדהימות, וההרשמה להמשך החוג הולכת וגדלה. את החוג מעביר הרב יוסי ביסטריצקי, המשמש גם כרכז תרבות יהודית ביישוב.

צילום: תרבות יהודית

קריית מוצקין: תלמידי כיתות ו' בעיר הפגינו ידע נרחב בחידון לציונות ולמורשת שהתקיים במוצקין, במעמד ראש העיר חיים צורי, מנכ"ל המועצה הציונית ומנהל המחוז. החידון התקיים בשיתוף המועצה הציונית, מחלקת חינוך ותרבות היהודית, ומחלקת אירועים.

צילום: תרבות יהודית

בני שמעון: דפנה ואלרואי אדרעי הלוקים בשיתוק מוחין הגיעו להרצאה מרתקת. ציפי פורת מנהלת התרבות היהודית סיפרה ''התפעלנו מההתמודדות האין סופית מלאת האתגרים, והכל מתוך אופטימיות ואמונה. התרגשנו מכוחות הנפש, מההסתכלות על מצבם ומהחיפוש לנתינה לאחרים כל הזמן. מלאי שמחה אמיתית ועין טובה על כולם''.

צילום: תרבות יהודית

ירושלים: כנס ראשון מסוגו לנשות אברכים מכל הארץ התקיים במינהל הקהילתי 'מיתרים' בגבעת שאול. מטרת הכנס היתה לחזק את נשות האברכים מן הציונות הדתית, תחת הכותרת "שלכן היא".

האירוע התקיים בהשתתפות הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, רבה של צפת הרב שמואל אליהו, הרבנית אסתר לבנון, הרבנית עידית איצקוביץ והרבנית חבצלת סלוטין. את הצד המוזיקלי ליוותה הזמרת רוחמה בן יוסף שסחפה את כל הנשים להתרוממות רוח ושמחה.

צילום: תרבות יהודית

לב השרון: עדן הראל ועודד מנשה הגיעו לערב מיוחד במושב פורת, לכבוד יום המשפחה.

תושבים רבים הגיעו מכל האזור. את הערב ליוותה מתרגמת לשפת הסימנים שעזרה לכבדי השמיעה ליהנות מהאירוע.