הכסף לשיפוץ בית הכנסת נגנב

אלמונים שכנעו עובדים בקהילה היהודית בבודפשט להעביר לחשבונם סכום שווה ערך ל 437 אלף דולר שיועדו לשיפוץ בית הכנסת בבירת הונגריה.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ט באדר תשע"ט

הכסף לשיפוץ בית הכנסת נגנב-ערוץ 7
תרמית. בודפשט
צילום: Yossi Zamir/Flash90

סכום כסף גדול, שווה ערך למאות אלפי דולרים, אשר היה מיועד לשיפוץ בית הכנסת הגדול בבודפשט, בירת הונגריה, נגנב באמצעות מעשה תרמית מתוחכם.

אלמונים יצרו קשר בחודש שעבר עם שניים מעובדי הקהילה היהודית בבודפשט, ולאחר חילופים של מספר הודעות דואר אלקטרוני ושיחות טלפון, שכנעו את העובדים להעביר סכום של 122 מיליון פורינט הונגרי (437 אלף דולר) לחשבון בנק שכביכול היה שייך לקבלן שממונה על העבודות.

תוך זמן קצר התברר כי החשבון אינו שייך לקבלן אלא למתחזים שהצליחו לשכנע את העובדים להעביר אליהם את סכום הכסף הגדול.

האלמונים משכו באופן מיידי את סכום הכסף מחשבון הבנק שאליו הוא הועבר ולראשי הקהילה היהודית בבודפשט התברר כאמור כי החשבון לא היה שייך לקבלן שאמור היה לבצע את עבודות השיפוץ של בית הכנסת.

ראשי הקהילה הגישו תלונה במשטרת בודפשט וזו פתחה בחקירה, כאשר שני העובדים שביצעו את העברת הסכום הגדול פוטרו מתפקידם.

"ההנחה הבסיסית היא כי הקהילה היהודית נפלה קורבן לתרמית חיצונית וכי עובדי הקהילה אינם שותפים לה, אם כי ביצעו טעויות. עם זאת, יתכן כי החקירה המשטרתית תשנה את מה שאנו יודעים" נכתב בדו"ח פנימי שפירסמה הקהילה היהודית בהונגריה.

בראיון שהעניק דובר הקהילה לסוכנות הידיעות JTA הוא אמר, "עדיין לא ברור כיצד תשפיע הפרשה והיעלמות סכום הכסף הגדול על השיפוץ המתוכנן של בית הכנסת בבודפשט".