העולים. הבוקר
העולים. הבוקר צילום: נועם מושקוביץ, הקרן לידידות

243 עולים מאוקראינה נחתו הבוקר (שני) בישראל. שמחת העלייה הייתה מהולה בעצב, בשל לכתו בטרם עת של מייסד הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין ז"ל.

הטיסה המיוחדת, שאורגנה על ידי הקרן לידידות לזכרו של הרב אקשטיין, נחתה בשעות הבוקר ואת פני העולים פגשה יעל אקשטיין, נשיאת הקרן וממשיכת דרכו.

"הרכבת האווירית של העולים, אשר הגיעו ארצה בשבועיים האחרונים והטיסה המיוחדת של 243 יהודים מאוקראינה, שהפכו היום לאזרחי ישראל, הינה הדרך הטובה ביותר להנציח את זכרו של אבי, שייסד את הקרן לידידות, וההוכחה לכך שאנו ממשיכים את דרכו. נמשיך לפעול למען היהודים המבקשים לעלות ארצה", אמרה אקשטיין.

טאיסיה בורובה, בת 25 שעולה בגפה וחולמת להקים בית בישראל, הודתה לקרן, "ידעתי על פעילותו הציונית של הרב אקשטיין ז"ל ועל חשיבותה עוד לפני שפניתי לקרן. לצערי לא אוכל להגיד לו תודה באופן אישי. שמעתי שבתו, יעל, ממשיכה את דרכו ואני בטוחה שהיא תצליח במשימה חשובה זו. הרי מדובר בעזרה אמיתית ליהודים לעלות לארץ. כאשר מדובר בעזרה מהלב, אז ההצלחה מובטחת".

בורובה ביקרה לראשונה בישראל בשנה שעברה ומאז היא לא מפסיקה לחשוב על ישראל. היא החליטה לעלות לארץ כמה שיותר מהר, גם במחיר עלייה ללא משפחה. "סבא וסבתא תמיד לקחו אותי לבית-כנסת ואני ידעתי שבסופו של דבר אני אעלה לארץ ישראל. מקומי כאן." מספרת טאיסיה. היא סיימה את לימודיה האקדמיים בתחום התיירות ומקווה להשתלב בשוק העבודה בישראל במהירות רבה. טאיסיה מספרת ששמעה על פעילותה של הקרן לידידות ועל הרב אקשטיין רבות.

אחד העולים, אנדריי טירייב, מקירובוגרד, סיפר, "הרב אקשטיין עשה עבודה מעוררת התפעלות ועזר למאות אנשים מדי חודש לעלות לארץ, כאשר סך הכל הגיעו ארצה בעזרתו אלפי יהודים. זה הרבה מאוד אנשים שהתחילו את חייהם בישראל והגשימו את החלום הציוני בזכותו של הרב. אני מאחל ליעל, בתו, שתמשיך לעשות עבודה נפלאה כאביה".

לדבריו,"עוד כשהייתי בן עשר סיפרו לי רבות על ישראל וכבר אז התחלתי לחלום על עלייה. כשהייתי בן עשרים, הגעתי לארץ לשנה והחלטתי שכאן אני רוצה לחיות את חיי. כעת, לאחר שהקמתי משפחה באוקראינה, אני עולה סוף סוף לארץ עם אשתי ושני ילדי". אנדריי מוסיף, שבארץ הוא מרגיש הכי שייך למרות שנולד וגדל באוקראינה.

העולים מגיעים מקייב, אודסה ומקומות נוספים כגון חרקוב וקירובוגרד. העולה המבוגר מביניהם בן 88 והצעיר ביותר הינו תינוק בן חמישה חודשים. רובם יתיישבו בחיפה ובאשדוד, ואחרים בנתניה, ראשל"צ ורחובות.

הקרן לידידות פועלת מזה יותר מעשרים שנה בסיוע בהעלאת יהודים לישראל והשקיעה במהלך השנים מעל ל-200 מיליון דולרים שסייעו לעלייתם של כ-750,000 עולים. הקרן הייתה במהלך השנים תורמת מרכזית לסוכנות היהודית ואף סייעה בהקמתו של ארגון "נפש בנפש". בשנת 2014 החלה הקרן לפעול עצמאית בתחום העלייה ומאז הגיעו בעזרתה לישראל מעל ל-17,000 עולים מ-29 מדינות ברחבי העולם.

העולים של הקרן זוכים לסיוע מקיף הכולל מענקים מיוחדים בסך 500 דולר לכל עולה בוגר ו-300 דולר עבור כל ילד, בנוסף למימונה של הטיסה ארצה ולסל הקליטה. בנוסף, הקרן דואגת לקליטתן של כל משפחות העולים ברשויות המקומיות, המתגייסות ללוות את העולים תוך מציאת דיור ומקומות תעסוקה בעבורם וממשיכה ללוות את המשפחות גם לאחר קליטתן בבתיהן החדשים.