הפגנת כוח מדינית
הפגנת כוח מדיניתצילום: spaceIL

שניים מבוגרי המרכז האקדמי ''לב'' בירושלים השתתפו ביום שישי האחרון בשיגור החללית הישראלית הראשונה אל הירח.

החללית ''בראשית'' שוגרה על ידי עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית, וזו החללית הישראלית הראשונה בהיסטוריה שתנחת על הירח ביוזמה פרטית ולא ממשלתית.

במרכז האקדמי לב מתגאים בשני בוגרי המרכז, אריאל גומז שקשור ישירות לפרויקט ורס"ן הרב שרגא דהאן שהעניק ייעוץ הלכתי. גומז משמש כמהנדס מערכת ב- SpaceIL ובוגר תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה במרכז האקדמי לב. "הפרויקט של SpaceIL מעמיד את ישראל בשורה אחת עם שלוש מעצמות העל היחידות בעולם ששיגרו חללית לחלל. בנוסף, צריך לזכור שזו הפעם הראשונה שחברה אזרחית ולא סוכנות ממשלתית היא שאחראית לשיגור בסדר גודל, כאשר ההשקעה הכלכלית היא נמוכה מאוד ביחס לפרויקטים בסדר גודל הזה שנאמדים במילארדים על ידי סוכנויות חלל ממשלתיות".

"בנוסף מדובר בהפגנת כוח מדינית, כשצריך לזכור שאף אחת ממדינות הגוש האירופי לא זכתה להישג בסדר גודל היסטורי כזה", הוסיף גומז. ''הפרויקט מוכיח כי השמיים הם לא הגבול ומגשים את פתגם חז"ל כי 'אין דבר העומד בפני הרצון'''.

בנוגע לתרומה של הלימודים במרכז האקדמי לב לתפקידו בפרויקט מספר גומז כי "כשהגעתי לפרויקט נזכרתי בשיעורי פיזיקה א' וב' השונים ובחוקי קפלר ולא חשבתי שאפגש עם החומרים האלה שוב, ורק אז הבנתי עד כמה השיעורים האלה עזרו לי".

צילום: spaceIL
צילום: spaceIL

רס"ן הרב דהאן משרת כרב במערך ההגנה האווירית בזרוע האוויר והחלל. הוא בוגר המרכז האקדמי לב ובעל תואר שני מפוליטניק ניו יורק והטכניון בחיפה בתחום ניהול טכנולוגיות וניהול מערכות מידע. דהאן ליווה את פרויקט החללית הישראלית לירח בייעוץ הלכתי וטכנולוגי. בעברו כיהן כראש מדור הלכה וראש בית המדרש להלכה של הרבנות הצבאית.

סטיוארט הרשקוביץ', סגן נשיא המרכז האקדמי לב אמר "אנו מברכים את אריאל גומז ורס"ן שרגא, בוגרי המרכז על השתתפותם בהישג ההיסטורי שמציב את מדינת ישראל בקומה אחת עם המעצמות הגדולות בעולם. הישגם של בוגרי המרכז מצטרף לשורה ארוכה של הישגים מרשימים הכוללים זכיות בפרסי ביטחון ישראל, וגאים על כך שאלפים מבוגרי המרכז נקלטים לאורך השנים בעמדות מפתח בשדות ההשפעה הביטחוניים והאזרחיים של מדינת ישראל".