השר אריאל עם אחת הנערות שהשתתפו במפגש
השר אריאל עם אחת הנערות שהשתתפו במפגש צילום: יח"צ

לכנס לבנות שירות לאומי שנערך לפני כחודשיים, היו אמורים להגיע השרים בנט ואריאל. באותם הימים התחיל מבצע 'מגן' צפוני ובוצעו מספר פיגועים קשים ביהודה ושומרון, ומשני השרים נבצר מלהגיע.

קארין, בת שירות לאומי בעלת מוגבלות, שהתאכזבה מהיעדרותם של השרים, החליטה לשלוח מייל לשר אורי אריאל, האחראי גם על מנהלת השירות הלאומי.

"שלום אורי. קוראים לי קארין אני בת 21. אני בחורה עם צרכים מיוחדים. אני משרתת בגבעת וושינגטון וכיף לי". בהמשך כותבת קארין כי השר היה חסר בכנס והיא תשמח אם יגיע בכל זאת בשנה הבאה.

המייל ריגש את השר והוא הזמין את קארין ואת חמש חברותיה לתוכנית 'עלי', לפגישה אצלו בלשכה.

שש הבנות משתתפות בשנה האחרונה בתוכנית ייחודית וראשונה מסוגה שמפעילה עמותת 'עלה', המנהלת ארבעה מרכזי שיקום לאנשים עם מוגבלויות ברחבי הארץ.

תוכנית 'עלי' מאפשרת לצעירות דתיות עם מוגבלויות שמסיימות י"ב ורוצות לפנות לשלב הבא בחייהן, ועד היום נותרו ללא מסגרת, גם לשרת את המדינה ולעשות שירות לאומי וגם להתפתח מבחינה אישית ורוחנית, באמצעות תוכנית מעבר לחיים עצמאיים.

התוכנית פועלת בקרית החינוך גבעת וושינגטון, במימון משרד הרווחה, ומשלבת שירות לאומי, שילוב בתעסוקה, לימודים תורניים, תכנית פנאי אישית ודינמית, הכשרה לחיים עצמאיים ומגורים במסגרת מדרשת אורות עציון.

היא נפרשת על פני שלוש שנים, שבמהלך כל אחת מהן מקבלות הבנות נדבך נוסף בדרך לחיים עצמאיים. התוכנית מותאמת לכל אחת באופן אישי ובמסלול ההתקדמות שלה ודואגת גם לאורח חיים בריא, סנגור עצמי, יצירת חיי חברה, בחירת אופק תעסוקתי ופיתוח מיומנויות עצמאיות בכל כישורי החיים.

במהלך הפגישה סיפרו הבנות לשר על ההתמודדות היומיומית שלהן. "למדנו לנסוע לבד באוטובוס לפעילות והביתה. אנחנו עוזרות לילדים ולצוות בשירות, אנחנו צוחקות הרבה וכיף לנו יחד. גם המשפחה המארחת הפכה להיות המשפחה השניה שלנו. עכשיו אנחנו גדולות ועצמאיות".

השר אריאל אמר לבנות, "אני רוצה להודות לכן על מה שאתן עושות כל יום כל אחת בתפקידה. אתן הסיירת החברתית של ישראל. אתן מייצגות את כל הטוב והיופי של החברה הישראלית שרוצה לצאת מהבית, לתת ולתרום".

"אני רואה בכן דוגמה חיובית לכל מקום ולכל אחד שרוצה להתקדם קדימה. תמשיכו להתקדם כי אתן יכולות לעשות כל דבר. אתן גדולות ועצמאיות אז תאמינו בעצמכן, ואם יש לכן מה להגיד תגידו. אני גאה בכן ויש לי הזכות לעבוד איתכן. ואני מקווה שתזמינו אותי לחתונות שלכן", הוסיף השר.

מנהלת מרכז 'עלה' מוריה בגדרה שעומדת בראש התוכנית, נעמה סודקביץ', סיכמה: "אנשים עם מוגבלות הם חלק מהחברה הישראלית. כמומחים לטיפול ושיקום אנשים עם מוגבלויות אנחנו מכירים את המקרים המורכבים ביותר ויודעים לתת מענה לכל דייר ומטופל. כחלק מתפיסת השילוב של אנשים עם מוגבלויות בקהילה אנו גאים להשיק תוכנית חדשה ביחד עם משרד הרווחה והאגודה להתנדבות, אשר תתן מענה לבנות צעירות שעד היום לא קיבלו מענה איכותי. אנו רואים לנגד עיננו את חשיבות השתלבות הנערה במסלול התפתחותי תואם גיל ותרבות וגאים לסייע בהסרת המחסומים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו