תאי הגזים לא הבדילו בין חילונים לדתיים

משלחת יהודים מלוס אנג׳לס יצאה לפולין במסגרת פעילות ארגון ״מוזאיק יונייטד״ וארגון ״עולמי".

ערוץ 7 , כ"א באדר תשע"ט

בבית הכנסת היהודי בטיקטין
בבית הכנסת היהודי בטיקטין
צילום: אלכס לנדא

משלחת של כ-20 צעירים יהודים מלוס אנג׳לס שבארצות הברית הגיעה לביקור בפולין במסגרת תכנית המשלחות לפולין שמפעיל ארגון מוזאיק יונייטד, גוף שהקימה ממשלת ישראל במטרה לחזק את הקשר של צעירים יהודים בתפוצות עם ישראל ואת זהותם היהודית.

המשלחת ביקרה באתרים כגון בית הכנסת היהודי בטיקטין, מחנה ההשמדה מיידאנק ומחנה אושוויץ-בירקנאו.

תכנית המשלחות לפולין של פרויקט הקמפוסים של "מוזאיק יונייטד", היא רק אחת מתוך חמש תכניות שונות של הפרויקט, הפועל זו השנה השלישית בקרב עשרות אלפי סטודנטים בלמעלה מ-400 קמפוסים ברחבי העולם. ''מוזאיק יונייטד'' עובד בשיתוף עם ארגונים יהודיים ברחבי העולם במטרה לקרב צעירים בגילאי 13-35 לישראל ולקהילה היהודית.

הרב אלכס לנדא, מוביל משלחת הצעירים מטעם ארגון "עולמי'', סיפר: ״בצל האנטישמיות החדשה בעולם, בדיוק בזמן הזה, עלינו להיות מאוחדים ולא לשכוח את ההיסטוריה של העם שלנו. המשלחת הזו משמעותית עבורי כמי שחי בארצות הברית, כיוון שאני רואה את השפעת האירועים האחרונים על הדור הצעיר, שפחות מזוהה עם זהותו היהודית, ומבין כמה היא ומשלחות דומות לה חשובות להמשך סיפור מורשתנו''.

בנג'י לוי, מנכ"ל מוזאיק יונייטד, אמר כי "המשבר שמתחולל בימים אלו בין מדינת ישראל לפולין רק מדגיש לנו שוב כמה העבודה עם צעירים יהודים בתפוצות רלוונטית מאי פעם. אנו נמצאים בזמנים קריטיים מבחינת העם היהודי, בהם סטודנטים ובני נוער רבים מעדיפים להיות מנותקים ככל הניתן מישראל והיהדות. כמי שביקר בפולין כתלמיד, ובהמשך כמדריך ומחנך, זכיתי ללוות צעירים רבים בחוויה החשובה הזו. ראיתי במו עיניי את האירוניה שדווקא במקום הנורא ביותר בעולם, מתחוורת לנו האחדות ושותפות הגורל של כל בני העם היהודי.

''תאי הגזים לא הבדילו בין חילונים לדתיים, בין זרמים ועמדות. כולנו בני עם אחד. בדיוק לשם כך אנו דואגים להרחיב את עשייתנו בעולם, ולפעול בכמה שיותר פלטפורמות, שדואגות לחבר אותנו יחד, בדיוק כמו מסע זה לפולין", הוסיף לוי.