התכנית האסטרטגית לשיפור מצב הכדורגל

במשרד התרבות והספורט פרסמו את התכנית אותה הגו בכדי לשפר את מצב הכדורגל בארץ ולהביא להישגים גם של הנבחרת הלאומית

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"א באדר תשע"ט

וולי רוטנשטיין, יוסי שרעבי ודיוויד דין
וולי רוטנשטיין, יוסי שרעבי ודיוויד דין
צילום: באדיבות משרד התרבות והספורט

זה זמן רב שהכדורגל בארץ נמצא בשפל, בטח ביחס למדינות אירופה אחרות. אחרי הכישלונות הרבים של נבחרת הכדורגל, העונה נראה כי גם ליגת העל בכדורגל ניזוקה קשות כשמכבי ת"א מוליכה בפער של 21 נקודות על פני השניה בטבלה, מכבי נתניה.

אחרי שהנבחרת הלאומית ירדה 2 שלבים בדירוג העולמי של פיפ"א למקום ה-92, אחרי סוריה, לבנון, עיראק, אוגנדה, קפריסין ומדינות קטנות אחרות, החליטו במשרד התרבות והספורט להרים את הכפפה ולנסות לגבש פעולות בכדי לשפר את מצב הכדורגל בארץ וממילא גם להביא להצלחת הנבחרת הלאומית.

בימים אלו סיימו במשרד התרבות והספורט את התהליך האינטנסיבי שבחן את הפעולות המרכזיות שיש לבצע על מנת להעלות את ההצלחה של ענף הכדורגל בישראל והישגי הנבחרת הלאומית, כשבמסגרת הדוח נבחנו מהם המרכיבים העיקרים התורמים להצלחת נבחרות כדורגל בעולם, ומתוך תובנות אלו ניתן יהיה להקצות בצורה מושכלת יותר את המקורות העומדים לרשות ענף הכדורגל.

הדוח שנכתב כלל צוות רחב ובינלאומי שהוקם על ידי שרת התרבות והספורט מירי רגב, בראשות מנכ"ל המשרד יוסי שרעבי.

לשם גיבוש החלטות מושכלות, שכרו במשרד התרבות והספורט את צוות המומחים של חברת Deloitte בהשתתפות דן הלפרין המשמש כשותף מנהל בחברה ועמרי ביתן המוביל את תחום הספורט, ובשיתוף היועץ החיצוני דיויד דין, מאנשי הכדורגל הבכירים והמובילים באנגליה.

עוד היו שותפים לצוות כמובן גם ראשי ההתאחדות לכדורגל, ובכללם המנהל הטכני, ווילי רוטנשטיינר.

במסגרת מסקנות הדוח בוצעה עבודת עומק של ניתוח נקודת המוצא של הכדורגל הישראלי בהיבטים שונים לרבות ניתוח עומק והשוואה בינלאומית. בוצעו השוואות בנוגע למדדים כגון שיעורי השתתפות, מתקנים, איכות וכמות מאמנים, תקצוב ועוד. הניתוח התמקד ב- 5 מדינות רלוונטיות, ונבחנו הגורמים שהביאו את מדינות אלה להישגים גבוהים.

במסגרת התהליך בוצעו ראיונות עם כ-40 גורמים מובילים בכדורגל הישראלי והבינלאומי, לרבות אנשי משרד הספורט וההתאחדות, נציגי קבוצות, מאמנים, שחקנים ומומחים שונים.

מתוך עבודת ניתוח זו נגזרו אזורי מיקוד ומהלכים לביצוע על מנת לשפר את מצב הענף ובטווח הארוך – כאמור, את הישגי הנבחרת.

אזורי המיקוד שעלו לאורך התהליך תוקפו במסגרת סדנא רחבה בת יום שלם בה נכחו מיטב הגורמים הרלוונטיים בכדורגל ובספורט הישראלי.

מסקנות התהליך הייחודי שבוצע העלו כי לכדורגל הישראלי יש כלים בסיסיים ופוטנציאל גדול להצליח, אך לשם כך יש לטפל במספר מוקדים במקביל ואין פתרון קסם בודד שיביא את השינוי.

עוד הוסק כי יש לטפל בבעיות השורש של הענף בעקביות ובסבלנות לטובת הצלחה בטווח הארוך, כשהצעד הראשון יהיה ליצור תפיסה אחידה ומשלבת את נקודות המבט של הגורמים השונים בענף – הממשלה, ההתאחדות, הליגה והמועדונים, כולל התייחסות לסוגיה מנקודת מבט לאומית, הכוללת גם פתרונות לחסמים המרכזיים מול גופים מחוץ לעולם הכדורגל.

לדברי המשרד, "יש לקדם פתרון מולטי-דיציפלינרי, המשלב את כל הגורמים הנחוצים לצורך יצירת שיפור בר-קיימא לטווח הארוך" - דהיינו, רק שילוב של כל הגורמים במדינה יכול יהיה להביא לשיפור המצב הרעוע בענף הכדורגל ובנבחרת ישראל.

יישום התכנית יהיה על כתפיהן המשותפות של משרד התרבות והספורט וההתאחדות לכדורגל, שיצטרכו ליישם את המהלכים השונים ולדאוג לקבלת החלטות שתבוצע באופן מקצועי, יעיל ואפקטיבי.

המלצות התהליך התייחסו לטווח הארוך, הבינוני והקצר. בטווח הקצר התכנית התמקדה ב- 4 נקודות מרכזיות לטיפול, ובמסגרת כל אחת מהן הועלו מהלכים קונקרטיים ליישום, חלקם כבר החלו וחלקם עוד עתידים להתרחש.

1. שיפור כמות ומצב מתקני הכדורגל בפריסה ארצית, לרבות ביצוע פרויקט מרוכז למיקסום השימוש במתקנים הקיימים והקמת מרכזי כדורגל אזוריים.

2. הגדלת מספר המאמנים ושיפור איכותם והכשרתם, ע"י הקמת מערך אימון מרכז בהתאחדות לכדורגל בהובלת המנהל הטכני של ההתאחדות.

3. איתור וטיפוח שחקני עלית והבטחת מקסום פוטנציאל הכישרונות במדינה, לרבות הקמת מרכזי מצוינות אזוריים.

4. הרחבת בסיס השחקנים הפעילים בכל הרמות והגילאים, לרבות קידום שיתוף פעולה עם משרד החינוך להגדלת החשיפה לכדורגל בגילאים הצעירים.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב אמרה עם פרסום ההמלצות כי "כמעט 50 שנה שנבחרת ישראל בכדורגל מחפשת את דרכה להשתלב בקדמת הבמה העולמית ובמפעלים החשובים והיוקרתיים. הכמיהה שלנו להישגים ואי ההסתפקות של הציבור ב'הופעה מכובדת של בחורינו' הביאה אותי להקמת הוועדה המשותפת בראשות מנכ"ל משרדי וההתאחדות לכדורגל".

"אני מקווה ומאמינה כי הדו"ח המקצועי שהוכן על ידי חברת דלויט המקומית יחד עם דלויט הבריטית והצוות המקצועי בראשות דיוויד דין יביאו לשינוי בענף הכדורגל שהינו הפופולארי ביותר בישראל. אין סיבה שבענף שבו כמות הפעילים הגדולה ביותר ותקציב נכבד לא נוכל למצוא יהלומים הזקוקים לליטוש שיובילו את הנבחרת הלאומית להישגים כבר בשנים הקרובות".

עוד אמרה השרה רגב כי "הכדורגל הפך בעיני רבים בעולם לתרבות והוא ללא ספק הענף הפופולארי ביותר. כך גם בישראל. כמו במדינות רבות באירופה - המתקדמות והפחות מתקדמות, גם לאוהדי הכדורגל בישראל מגיעות נחת ושמחה מהמשחק הזה. כפי שהוא התקדם משמעותית במדינות קטנות בעולם, אין סיבה שזה לא יקרה גם אצלנו".

מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי שעמד בראש הוועדה סיפר כי "הוועדה הייתה מסע מרתק של למידה על הפוטנציאל שיש בענף הכדורגל, בסיוע השותפים שלי מהצוות האנגלי והישראלי של דלוייט ואנשי המקצוע בהתאחדות בראשות היו"ר, המנכ"ל והמנהל הטכני ווילי רוטנשטיינר. אני שמח שהצלחנו להביא למסקנות ממוקדות, מחולקות לטווח הקצר, הבינוני והארוך שמהן נגזרות תכניות עבודה מוסכמות על ההתאחדות ומשרד התרבות והספורט".

לדברי שרעבי, "התכנית מאפשרת להצעיד את הענף הפופולרי ביותר בישראל ובעיקר את הנבחרות הישראליות להישגים. משרד התרבות והספורט פועל במיידי ליישום המסקנות בתחומים שנמצאים על שולחנו: מרכזי המצוינות, התשתיות והמאמנים. ביחד עם תכנית העבודה שגובשה בהתאחדות לכדורגל אנו מאמינים שנוצר מתווה ותכנית שתבטיח שההצלחה בוא תבוא".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il