משולחן הממשלה - לכלא
11 שנות מאסר לשר לשעבר גונן שגב

השר לשעבר שהורשע בריגול לטובת איראן נשלח ל-11 שנות מאסר לאחר שהודה בעבירות במסגרת הסדר טיעון.

ערוץ 7 , כ"א באדר תשע"ט

גונן שגב
גונן שגב
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (שלישי) 11 שנות מאסר על השר לשעבר גונן שגב, שהורשע בריגול לטובת איראן ובמסירת ידיעות לאויב. שגב הודה בעבירות במסגרת הסדר טיעון.

במסגרת ההסדר, נמחק מכתב האישום הסעיף שמייחס לשגב סיוע לאויב.

לאורה פישר, זוגתו של השר לשעבר, סיפרה לפני מספר חודשים על חטיפתו של שגב לישראל על-ידי אנשי מערכת הביטחון.

"הוא הוזמן רשמית לנסוע לגינאה המשוונית ובשגרירות ישראל אף הנפיקו לו ויזה לשם כך. בהמשך, מישהו תפס אותו לפתע בשדה התעופה שם, כך שהסיפור היה מתוכנן, להביא אותו לגינאה המשוונית ומשם להביא אותו לישראל", אמרה פישר בראיון לחדשות 13.

פישר, שפגשה את השר לשעבר שגב לראשונה במקרה בבית קפה בעיר בון שבגרמניה, הגיבה על הטענות שריגל בגלל שהתאכזב מישראל, אחרי פרשת ייבוא הסמים שבה הורשע ובמסגרתה ריצה עונש מאסר בכלא. "הוא כעס על האופן שבו התייחסו אליו אחרי כתב האישום שהוגש נגדו, לאחר ששהה בכלא. כולם דיברו עליו באופן שלילי ביותר. הוא איבד את כל המוניטין הטוב שלו כפוליטיקאי ואף כאדם".

כשנשאלה על מצבו כשהוא כלוא בישראל לאחר שהוגש נגדו כתב אישום חמור, השיבה: "בואי נאמר שבימים הראשונים, כשהוא היה נעדר, התקשרתי לשגריר (שגריר ישראל בניגריה), שהיה לו קשר עם אדם מהמוסד. התקשרו אליי ולא ידעתי מה קורה בהתחלה.

''הם שאלו אותי כרגיל, 'אוקיי, מה ידוע לך? לאן הוא נסע? מתי שמעת ממנו לאחרונה?' ואז, כעבור יומיים-שלושה, הוא אמר 'אנחנו חושבים שהוא בסדר. איננו יכולים לספר לך יותר מכך, אך אנו מאמינים שהוא בסדר', ומאותו הרגע לא שמעתי לגביו, לא מהמוסד ולא מהשגרירות".

גונן שגב עם יצחק רבין ז"ל
צילום: יעקב סער, לע"מ

לאחר הגשת כתב האישום אמרו בשירות הביטחון הכללי כי "שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגינאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל".

"בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראנים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו".

עוד נחשף בחקירה כי ''שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד. כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראלים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים".