הבקשה האחרונה: להיקבר בקבר ישראל

צוואתה של אישה ממעלות הוגשמה בזכות מוקד בירור היהדות של בתי הדין הרבניים. הלוויתה תיערך היום בצהריים וגם ילדיה הוכרו כיהודים.

אלירן אהרון , כ"ב באדר תשע"ט

 אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: iStock

אישה מצפון הארץ שנפטרה בגיל 43 כתוצאה ממחלה קשה, ביקשה להיקבר בקבר ישראל למרות שהיא וילדיה אינם רשומים כיהודים במשרד הפנים.

המסמכים שהיו ברשותה והועברו למחלקת בירור היהדות בהנהלת בתי הדין הרבניים לא אפשרו את אישורם שכן התעודות היו מחודשות ולא מקוריות.

עדן קאקון ממוקד בירור היהדות ביקשה מהמשפחה את כל המסמכים שברשותה על מנת לנסות ולסייע. באמצעות תחקיר ולאחר מאמצים רבים הצליחה חברתה של הנפטרת למסור בין היתר תמונות של בית העלמין היהודי ברוסיה יחד עם קברי הוריה של האישה.

מברר היהדות של הנהלת בתי הדין הרבניים הרב זלמן לישנסקי עירב את ארגון 'שורשים' המפעיל רשת מסועפת של נציגויות בחו"ל. החוקרים ביצעו בדיקות עומק בארכיונים היהודיים ברוסיה והצליחו להביא הוכחות לכך שהאישה יהודייה – בת לשני הורים יהודים.

בשלב זה היה צורך לאשר את קבורתה בחלקת ישראל מול החברה קדישא של העיר מעלות, מקום מגוריה של הנפטרת. מוקד בירור היהדות של הנהלת בתי הדין הרבניים המשיך את פעילותו מול הרשויות ואנשי החברה קדישא עד שבסופו של דבר התקבל האישור לקבור את הנפטרת בקבר ישראל כדת וכדין.

הלווייתה של האישה תערך היום (רביעי) בשעה 14:00 בצהריים והיא תובא לקבר ישראל כפי שביקשה לפני מותה.

נציין כי באמצעות בירור היהדות, שני ילדיה של האישה שהיו רשומים כלא יהודיים – יוכרו כיהודים ויוכלו להינשא כדת משה וישראל.