תנו לנו לעזור לכם לחשוב מחוץ לקופסא
תנו לנו לעזור לכם לחשוב מחוץ לקופסאצילום: Shutterstock

בשנת 2017 דיווחו כשני שליש מבעלי העסקים על יציבות או שיפור ברווחיות העסק, כשהשיעור השנתי הגבוה ביותר של עלייה ברווחיות נרשם בקרב עסקים בינוניים.

מדו"ח 'מצב העסקים הקטנים והבינוניים בישראל 2018' שפרסמה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה עולה כי, בעוד מציאת לקוחות ותחרות עדיין מהווים את הקושי המרכזי בפני הצלחת העסק, גישה למקורות מימון ירדה משנה לשנה מ-11% ל-10%.

לדברי מחברי הדו״ח, הפערים בעלויות המימון לעסקים קטנים ובינוניים הצטמצמו באופן רציף מאז 2012, אך הם עדיין משמעותיים ומשפיעים על תפקודם.

בחסות המדינה

הקרן להלוואות בערבות מדינה הוקמה על ידי הסוכנות, והיא פועלת ביחד עם החשב הכלכלי במשרד האוצר. הלוואה לעסקים בערבות מדינה, הניתנת כיום על ידי כעשרה בנקים וגופים מוסדיים השותפים בקרן הממשלתית, נתפסת כאופציית המימון המשתלמת ביותר.

ב-2017 אישרה הקרן 4,166 הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בסכום כולל של 1.78 מיליארד שקלים, כל הלוואה כזו ענתה לכל הפחות על הדרישות הנוגעות לטווח תקופת הלוואה – עד 5 שנות אשראי ועד 6 חודשי 'גרייס', והסכום המקסימלי נקבע בכפוף לסוג העסק.

אפשרות זו מיועדת לעסקים בעלי יכולת החזר ופוטנציאל רווחיות המתקשים להעמיד ערבויות בפני הבנקים, וביתר שאת עסקים חדשים ללא היסטוריה של פעילות עסקית.

טיפ למתחילים: פנו לסניף המעוף הקרוב לביתכם לצורך קבלת סיוע בהגשת בקשת ההלוואה.

מימון המונים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי הם רק אחרונים בשורה ארוכה של ידועים לציבור ואלמונים גמורים שפנו לגייס כספים באמצעות מימון המונים. אצלינו, היהודים, החל מימון ההמונים עוד בתחילת המאה התשע עשרה עם גיוס מנויים לספרים בטרם יצאו לאור. הרעיון הוא פשוט, הדרך לא נורא מורכבת ואינה שמורה למפורסמים בלבד.

השיטה הפיננסית החדשה, המשמשת למימון עסקים, ארגונים ומיזמים, מוצרי-פטנט מגניבים, מחקרים מדעיים ואפילו ניתוח לחתול, מבוססת על כסף – לרוב בסכומים קטנים, שהושקע או נתרם על ידי ההמונים. בעבור הכסף שהושקע, מקבל 'המשקיע' בתמורה 'מתנה' בהתאם לגובה הסכום.

אם אתם פונים לקהל הישראלי בלבד תמצאו את מבוקשכם באתרי מימון המונים מימונה או הדסטארט ואם פניכם לעולם הגדול כדאי שתבקרו גם ב-Kickstarter וב-Indiegogo.

טיפ למתחילים: למדו היטב את הנושא לפני שיגור הקמפיין לאוויר והציצו בקמפיינים של אחרים.

הלוואות מבני משפחה

החשיבה מחוץ לקופסא יכולה להוביל אתכם בסופו של יום, למקום בו אתם נמצאים, כשבין אפיקי גיוס הלוואות לעסקים נמצאים בני המשפחה שלכם. תנאי ההלוואה הם הנוחים ביותר, אבל יש כמה כללים שצריך לשמור עליהם כדי להימנע מאי-נוחות עתידית.

הקפידו לרשום את עיקרי הדברים: כמה כסף, לכמה זמן ובאיזו ריבית, בדקו את יכולת ההחזר שלכם למלווה, ואם יש באפשרותכם הציעו בטחונות בדמות תכשיט או צ׳ק ביטחון.

טיפ למתחילים: אל תלוו סכומים גבוהים שלא תוכלו להחזירם.

סחר חליפין

שיטת הבארטרים אינה מקור הלוואות לעסקים חוץ בנקאיות, היא פשוט שיטת החלפות של שירותים ומוצרים. מישהי שבונה אתרים זקוקה לרואה חשבון שיטפל לה בדו״ח השנתי, והוא זקוק לאתר שמתאים לשנת 2019? גבירותיי ורבותיי - יש לנו שידוך. האתר הפעיל ביותר בישראל הוא ברטרלנד, עם מגוון נותני שירותים מדוכן קעקועים זמניים לאירועים ממדבקות מים – דרך עוגות יומולדת בעיצוב אישי, מורה-מקוונת שמלמדת אנגלית, מתמטיקה ואפילו סאונד ועד שירות פיתוח עסקי בין לאומי.

טיפ למתחילים: היעזרו במרשתת כדי למנף את החיפוש, כשאתם יכולים להיעזר גם ברשתות חברתיות, כמו גם בהעברת הבשורה מפה לאוזן.

הלוואה פרטית

אפשרות נוספת שעומדת לרשותכם היא להיעזר באחת מפלטפורמות ה-P2P, עמית לעמית, מוכרת גם כ"הלוואה חברתית", המחברות ישירות בין מלווים ללווים. מנהלי הפלטפורמות מטפלים בהליכי החיתום והגבייה וגובות משני הצדדים עמלות. כל בקשה להלוואה נבדקת היטב, והעמלות משמשות גם לקרן ערבות הדדית, למקרים בהם הלווה מגיע למצב של חדלות פירעון.

טיפ למתחילים: ההלוואה – אם מאושרת – מגיעה תוך ימים ספורים, אז יש לכם מספיק זמן להשוות בין התנאים של הפלטפורמות השונות ואתם אפילו לא צריכים לצאת מהבית.