הרבצ"ר החליט:
תצומצם התוכנית לאזרוח הכשרות בצה''ל

ההחלטה נועדה לשמור על רמת כשרות גבוהה בכל מטבחי הצבא. הרב תא''ל אייל קרים: "אזרוח הכשרות נוחל הצלחה בעיקר בבסיסים עורפיים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ב באדר תשע"ט

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

הרבנות הצבאית החליטה לצמצם את התוכנית להעברת תחום הכשרות בצה"ל לידיים אזרחיות. כך הודיע הרב הראשי לצה''ל תא''ל הרב אייל קרים באגרת שהפיץ לרבנים הצבאיים והגיעה לידי ערוץ 7.

הרב קרים לא מפרט באגרת את הסיבות שהובילו להחלטה אולם ניתן לשער שביקורת חריפה שהתקבלה מחיילים - בעיקר במטבחים בבסיסיים קרביים - הם שהובילו למסקנה שעדיף להציב בבסיסי צה''ל משגיחים בשירות סדיר.

''אנו שוקדים בעת האחרונה על היערכות לקראת התוכנית הרב שנתית הבאה של צה''ל. במסגרת זו נבחנות תפיסות חדשות בנושא הכשרות בצה''ל, הן באמצעות אזרוח הכשרות שנוחל עד כה הצלחה רבה ביחידות העורפיות והן באמצעות הסטת תקני נגדי כשרות ותפיסות הפעלה שונות", כותב הרב קרים.

לדבריו, ''צוות חשיבה בראשות רמ''ח הרבנות עמל על ניתוח מעמיק של התפיסות השונות, תוך בחינה מדוקדקת של היתרונות והחסרונות בכל אחת מהן. חשוב לי להזכיר, את מה שלדעתי מובן מאליו, כי לנגד עינינו שמירת והעצמת הכשרות בלבד ולא שיקולים אחרים.

''כמו כן ניתן לומר בשלב זה העיון, ההעמקה והשיח עם נגדי הכשרות, מוביל ככל הנראה למהלך אזרוח מצומם יותר מזה שחשבנו עליו מלכתחילה", מספר הרב קרים ומבטיח כי לאחר שהמסקנות יגיעו לידי מימוש הוא יעדכן על כך את הרבנים הצבאיים בצורה מפורטת.

הרב קרים
צילום: דובר צה"ל

הרב הראשי לצה''ל מזכיר באגרת את חנוכת בית הכנסת החדש בחניון ההיסעים של עיר הבה״דים, ''לפני מספר שבועות זכינו לחנוך בית כנסת חדש בתחנת ההסעה הסמוכה לקריית ההדרכה", כתב הרב קרים. ''מקדש מעט זה נועד לשמש מקום תפילה עבור חיילים היוצאים מביתם באשמורת הבוקר ולא הספיקו להתפלל קודם לכן. לעיתים החיילים נדרשים לשהות ממושכת בתחנת ההסעה ואז באפשרותם להסדיר את כניסתם לקריית ההדרכה ולהתפלל בניחותא בבתי הכנסת המרווחים שבתוך הבסיס.

"חיילים שזמנם מצומצם יוכלו להתפלל בבית הכנסת החדש ולמהר משם אל ההסעות", כותב הרב קרים. ''חשוב לציין שבית הכנסת החדש אינו מיועד לשיעורי תורה אלא לתפילות וזאת כדי למנוע מצב שחייל מבקש לו מקום תפילה אך מתפלל מחוץ לבית הכנסת, כדי לא להפריע לשיעור המתנהל בו. שיעורי תורה מתקיימים תמידים כסדרם בכל מחנות צה''ל, ובכלל זה גם בבתי הכנסת בקריית ההדרכה''.

בסיום האגרת, הרב הראשי לצה''ל מספר כי ''מספר ימי הישיבה ושיעורי התורה הקבועים במחנות צה''ל נמצא בעליית מתמדת".