עו"ד חיים בלייכר
עו"ד חיים בלייכרצילום: חזקי ברוך

בדיון הטיעונים לעונש של המחבל שדקר את ישראל בן אהרון בגוש עציון לפני שלוש שנים הופתע עורך דינו של בן אהרון, עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, לראות את אחיו של המחבל בצוות הסנגוריה שלו.

מדובר באח ששהה לצד מיטת המחבל בבית החולים בחברון כאשר המסתערבים לקחו אותו להישפט בארץ, והוא מנוע כניסה לישראל עקב קרבה מדרגה ראשונה למחבל.

עו"ד בלייכר שלח מכתב בנושא לנשיא בתי הדין הצבאיים האלוף דורון פייליס, אלוף פיקוד מרכז נדב פדן, והפרקליט הצבאי הראשי האלוף שרון אפק.

במכתבו סיפר עורך הדין כיצד האח משמש ב"כמה כובעים: עד הגנה, עו"ד מטעם ההגנה, מורחק מישראל בשל קרבת משפחה מדרגה ראשונה לנאשם, שותף וסייען לאחר מעשה לעבירה של אחיו".

בלייכר תיאר כי לאחר הפיגוע מסתערבים חדרו לבית החולים בחברון ועצרו את המחבל, אולם לא עצרו את אחיו שישב לידו. "בזמן המבצע שהה ליד המחבל אחיו. בשהותו לצד מיטת אחיו ביצע האח לכאורה עבירה של שותפות בדיעבד לביצוע עבירה וסיוע להימלטות מכוחות הביטחון. האח נאזק למיטה (בשל כך שלא רצו להיחשף נמנעו הכוחות ממעצר האח שסייע לבריחתו של המחבל)".

לדבריו, "בדיון הטיעונים לעונש, התברר כי האח אשר לפי עדותו סייע למחבל לאחר מעשה, באופן המהווה עבירה נגד חוקי האזור ואשר נאסרה עליו הכניסה לישראל, משמש כעו"ד במשרדו של הסנגור של המחבל ומסתובב באופן חופשי בביהמ"ש הצבאי". עוד נכתב כי עדים אחרים סירבו לבוא להעיד במשפט מחשש לחייהם, לאחר איומים מצד המחבל ומשפחתו.

בלייכר כתב בפנייתו כי "לא יתכן שמערכת שמצד אחד שופטת את המחבל מאפשרת לאחיו שסייע לו לאחר עבירה לעבוד בשירותה, במשפט של אותו מחבל. אין שום הלימה בין האקט המנהלי שאוסר על משפחת המחבל להיכנס לארץ לבין המעמד שקיבל האח כעורך דין עם אפשרות גישה לאזורים רגישים, כגון משרדי בית המשפט ומשרדי התובעים".

בסוף המכתב טען בלייכר כי יש לאכוף את איסור הכניסה לישראל. "בני משפחה של מחבלים אשר הוצא נגדם צו איסור כניסה לישראל לא יכולים לשמש בצוותי הסנגוריה בבהימ"ש הצבאי עופר, ויש לעגן זאת בפרקטיקה".

"מדובר כאן על תופעה חמורה ביותר שצריכה להוציא את כל נפגעי האיבה, המשפחות השכולות ואזרחי ישראל משלוותם. המדינה מצד אחד מצהירה כי היא פועלת בצעדי הרתעה נגד המחבלים ומשפחתם כדי למנוע טרור, ומצד שני אנו מגלים שאחיו של מחבל שהוא מנוע כניסה לישראל, שסייע בהימלטות המחבל ושחיילי צה"ל סיכנו את חייהם כדי לעצור את המחבל, מגיע לבית המשפט ואף נכנס לאזור כניסה של מורשים בלבד שבו הולכים נפגעי העבירה".

"מדובר על תסריט שאפילו חכמי חלם לא יכלו לחשוב עליו. האירוע הזה מהווה פגיעה קשה בנפגעי הטרור וסכנה חמורה לביטחון. אנו דורשים מעצר מיידי של אחיו של המחבל ובדיקה ביטחונית לכל עו"ד שפועל בבתי המשפט הצבאיים", הוסיף.