השר דרעי לועדת הבחירות:
אסור לפסול את עוצמה יהודית

ש"ס היא המפלגה הראשונה המתייצבת נגד עתירת מרצ לפסילת עוצמה יהודית. "לתהליך סתימת הפיות אין מקום בדמוקרטיה".

עדו בן פורת , כ"ב באדר תשע"ט

אריה דרעי
אריה דרעי
צילום: הלל מאיר/TPS

פרסום ראשון: מפלגת ש"ס מתייצבת נגד פסילת מפלגת 'עוצמה יהודית' מריצה לכנסת ה-21, בעקבות עתירת מרצ נגדה.

עו"ד משה ארבל, סגן יו"ר ועדת הבחירות ונציג ש״ס בוועדה, שיגר מכתב ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, ובו הבהיר כי ש״ס מתנגדת לעתירת מרצ.

"ידועים הדברים המיוחסים לפילוסוף הצרפתי וולטר: 'אינני מסכים למילה מדבריך, אך אהיה מוכן למסור את נפשי על זכותך לומר אותם', העמדה הזו מייצגת בתמצית את אחד המקורות לחופש הביטוי. הזכות הזו היא גם חובה בייחוד למי שחורט על דגלו את ערכי החופש וליברליזם, ומה הופתעתי לראות כי דווקא סיעת מרצ המציגה עצמה ככזו, הגישה בקשה בכתב לפסילת רשימה זו לכנסת ה-21", כתב ארבל למלצר.

״אבקש להביע בזה, את עמדת יו"ר סיעת ש"ס, שר הפנים הרב אריה דרעי, כי חרף העמדות המנוגדות בנושאים שונים בינינו, תהליך סתימת הפיות ופסילת רשימות מועמדים לכנסת בשל דעות מנוגדות אין לו מקום בדמוקרטיה המקדשת ערכים אלו".

לדברי ארבל, "לא יעלה על הדעת לעשות שימוש בבקשת פסילה בשל ערכים מנוגדים, וראוי לבקשות אלו שידונו בכובד ראש וביישוב הדעת ולא חלילה בחופזה ומתוך מגמה פופוליסטית. מה גם שפסיקת בית המשפט העליון המנומקת והבנויה לתלפיות על כשמונים עמודיה (א"ב 1095/15) בה כבודו היה חלק מן ההרכב המבטלת החלטת ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-20 בעניינו של מר ברוך מרזל תוך שכבודו מציין בדבריו כי 'בפרשנות ובעילת הפסילות לפי סעיף 7א לחוק יסוד: הכנסת ראוי להקפיד מאוד' וכאשר מונחת לפנינו עתה פסיקה זו, מה מקום לשוב ולדון כאשר בידוע מראש שעמדה זו תיפסל בערכאת הערעור?! טיעון זה יפה תוקפו ביתר שאת כאשר מפלגת בל"ד וחבריה אשר מעשיהם היו חמורים שבעתיים ובכל זאת לא נפסלה ע"י בית המשפט, להבדיל, על אחת כמה וכמה שאין מקום להיענות לבקשה זו כלל", טוען עו"ד ארבל.

נזכיר כי מפלגת מרצ פנתה שלשום לחברי ועדת הבחירות על מנת להצטרף לבקשת המפלגה לפסילת רשימת 'עוצמה יהודית' לכנסת. על מנת לדון בפסילה צריכים להצטרף לבקשה כ-12 חברים בוועדת הבחירות אך עד כה הסכימו לכך עשרה בלבד.