עיריית בית"ר ודוברה יפצו תושב

עיריית בית"ר עילית ודובר העירייה ישלמו לתושב שהעירייה סירבה לאפשר לו לפרסם מודעות ביקורתיות על ראש העיר בלוחות העירוניים

תגיות: בית"ר
ערוץ 7 , כ"ב באדר תשע"ט

עיריית בית"ר ודוברה יפצו תושב-ערוץ 7
ביתר עילית
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

בית המשפט קבע כי עיריית בית"ר עילית ודובר העירייה משה גלסנר ישלמו לתושב העיר בית"ר, אלי זלמנוביץ', סכום של 10,752 שקלים לאחר שהעירייה מנעה ממנו לפרסם על לוחות המודעות של העירייה מודעות שמתחו ביקורת על ראש העיר מאיר רובינשטיין בשל מדיניותו כלפי ילדי החינוך המיוחד.

את פסק הדין התקדימי בבית"ר עילית נתן בית המשפט לעניינים מנהליים במעלה אדומים, במסגרת עתירה שהגיש זלמנוביץ נגד העירייה, העומד בראשה ודובר העירייה, לאחר שזכיין הדבקת פרסומים בלוחות המודעות בעיר סירב להדביק מודעות המותחות ביקורת על רובינשטיין בטענה שהעירייה ודובר העירייה לא אישרו את הדבקתן.

בדיון מקדמי בעתירה הודיע דובר העירייה כי העירייה מסירה את התנגדותה להדבקת המודעות ומשכך אלו הודבקו באיחור של למעלה מחצי שנה ממועד הבקשה.

עו"ד איתמר בן גביר שייצג את העותר טען כי לא ייתכן שאזרח יצטרך להגיע לבית המשפט כדי להדביק מודעה חוקית בלוחות מודעות במדינת ישראל וכי לזכיין ולעירייה לא היתה כל סמכות למנוע את הדבקת המודעות והיה עליהם לאשר את פרסום המודעה. בן גביר דרש מבית המשפט להשית הוצאות משמעותיות על העירייה כדי להעביר מסר שימנע אירועים דומים בעתיד.

שופט בית המשפט לעניינים מקומיים אמיר דהאן קבע בהחלטתו כי "בית המשפט התרשם כי למרבה הצער העתירה לא היתה לחינם... אין מקום להשלים עם עמדתו של המשיב 3 (דובר העירייה), אשר מקומה לא יכירנה בעיר שאמורה להיות אמונה על עקרונות של חופש ביטוי והבעת דעה ככל עיר בישראל".

בבואו לקבוע את חיוב המשיבים בהוצאות קבע בית המשפט כי "באיזון בין השיקולים, העתירה במקומה, ואילו הביעו המשיבים התנגדות ולא מילאו את הנחיות בית המשפט בקשר להדבקת המודעת הייתה העתירה מתקבלת במובן זה שהיה ניתן צו".

בית המפשט קבע כי על העירייה ודובר העירייה לשלם לעותר 7,500 שקלים וכן החזר אגרת בית המשפט בסך 1,977 שקלים.

העותר אלי זלמנוביץ הגיב לפסק הדין ואמר כי "עיריית בית"ר עלית לומדת בדרך הקשה את מגבלות הכוח. העיר איננה נחלתם הפרטית של ראש העיר ודובר העירייה והם לא השליטים בה".

זלמנוביץ' הוסיף, "ילדי החינוך המיוחד סובלים ממדיניותו המפלה של ראש העיר כלפיהם ולמעשה
העירייה ביקשה למנוע מהם להשמיע את זעקתם. ידע כל תושב בית"ר כי ניתנת לו היכולת החוקית למתוח ביקורת פומבית על ראש העיר ומדיניותו גם בלוחות מודעות עירוניים".