להסיר את המסיכה

גם ללא הבחירות יש מחופשים שמסתובבים בינינו באופן שיטתי כל ימות השנה. דעה

הרב שמואל ליפשיץ , כ"ג באדר תשע"ט

להסיר את המסיכה-ערוץ 7
הרב שמואל שלמה ליפשיץ
צילום: מתוך אתר חב"דפדיה

כמה קל להטעות בני אדם. עולם הפרסום והשיווק מבוסס לא מעט על הולכת שולל, מאחזי עיניים, תחבולות ותרגילים פסיכולוגיים שמנצלים את רגעי החולשה שלנו וממנפים אותם לצרכיהם. נראה שדבר לא השתנה מאז עמדו אבותינו על מפתן הארץ המובטחת. ברגעים מסוימים, כולנו עשויים להיכנע לתכסיס עשוי היטב.

המציאות הזאת מקבלת נוכחות כפולה בנקודת הזמן הנוכחית, כשאנו עומדים על סיפו של חג הפורים ובעונת בחירות סוערת במיוחד. קרנבל התחפושות כבר בעיצומו, והפוליטיקאים שלנו עסוקים בלתפור לעצמם מסיכות ותלבושות מכל הבא ליד: מפלגה א' מתחפשת לחברתית, מפלגה ב' לכלכלית, השלישית לביטחונית, וישנה כמובן התחפושת הנפוצה ביותר - מפלגת שמאל שמתחפשת לימין. זו תחפושת מבוקשת במיוחד, לנוכח העובדה שרוב הציבור מחזיק עתה בעמדות ימניות.

אך זו גם תחפושת גסה במיוחד, מפני שחלק גדול מהציבור יודע לקרוע את המסיכה מעל הפרצוף המיתמם, ולחשוף את העמדות השמאלניות של מי שנמצא בתוכה. ולמרות זאת, אפשר לשמוע את קולם של פוליטיקאים שמבקשים את קולנו כשהם מצהירים בהיתממות: "אנחנו לא שמאל". הם מסתמכים על העיקרון "חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם", ומקווים שמצביעים נאיביים יאמינו לדבריהם.

בהזדמנות זו כדאי לדבר על הגינות ויושר ציבוריים, שהם הבסיס האיתן והענף שעליו יושבת כל חברה מתוקנת. תחפושת היא טובה לפורים, לא כשמבקשים לרכוש את אמון הציבור. כאן עליך להציג את עמדותיך בניקיון כפיים. זה אחד מהעקרונות האוניברסליים של מצוות בני נח - איסור גזל, שהוא בסיס להתנהגות הגונה בין בני אדם, כל שכן כשמדובר בחברה יהודית המשופעת מצוות שבין אדם לחברו.

אבל פוליטיקה בצד. עם כל הכבוד למשמעות הגורלית של הבחירות, אנו נתקלים בהתחזויות מסוכנות פי כמה, שמתקיימות באופן שיטתי ומאורגן כל השנה מתחת לאפה של החברה בישראל, ומפילות במכמונת אזרחים תמימים.

על היהדות המשיחית שמעתם? סביר להניח שכן. רוב הקוראים כאן יידעו לומר שמדובר בענף נוצרי לכל דבר. אך האם ידעתם שהיהדות המשיחית אימצה מוטיבים יהודיים כדוגמת ספרי תורה ועוד כמה ממנהגי ישראל כאורח חיים? כמובן, המטרה היא להסתיר בעזרתם את מהותה הנוצרית, ולהציג לאדם התמים מצג שווא כאילו זו קהילה יהודית. לתנועה הזאת יש סניפים בכל הארץ, והחזות היהודית כביכול מקילה עליהם לסלול את הדרך לליבם של יהודים תמימים.

זו תחפושת מסוכנת מאוד. עלינו להסיר את המסווה מעליה, שכן היא פוגעת ביהודים רבים, גברים ונשים בגילים שונים, שבסך הכול מחפשים רוחניות והשראה ורואים בקהילות הללו כתובת לגיטימית להשיג את מבוקשם. הללו נופלים כפרי בשל ברשת שטווה להן תנועת היהודים המשיחיים.

תופעת ההתחזות איננה מצטמצמת לביטוי רוחני בלבד, אלא לתחומים נוספים ובהם במיוחד פעילות הומניטרית. רק בימים האחרונים נחשפתי למקרה מצמרר של יהודי מבוגר ממוצא רוסי, בעל זקן ארוך וכיפה גדולה, שנכנס לתומו לבית תמחוי שמופעל בידי ארגון מיסיונרי, מבלי שהעלה בדעתו כלל שהמקום משויך לתנועה נוצרית. זו אותה הגברת בשינוי אדרת: המיסיונרים מתחפשים פעם אחת ליהודים שומרי מסורת עם בתי כנסת, ופעם אחרת לאנשי גמילות חסדים. זרועות התמנון נשלחות לכל מקום.

המסיכות הללו מסוכנות לנו כעם וכחברה יהודית, ועלולים להמיט חורבן על המרקם החברתי שלנו. התחפושת תפורה היטב, במקצועיות ובתכנון רב. משאבים רבים ומתוחכמים מושקעים כדי להשיג את מטרתם הנואלת ולפורר אותנו מבפנים.

ראו כמה קל להוליך שולל את הציבור במסרים חלולים שמשתמעים לשני פנים ואף יותר. הביטו כיצד בלי מאמץ אנשים נוהים אחרי הבטחות כזב והצהרות ריקות מתוכן. אנו נתקלים במיסיונרים הללו מדי ערב כשהם יוצאים בתחפושתם ומבצעים מעשי הונאה חמורים. לדאבון הלב, הציבור עוד לא למד לזהות את מטרתם האמיתית.

הגיע הזמן לרתום את מערכת החוק למלחמה במיסיון המתחזה, ולשלב בחוק אמירה ברורה שתמנע מארגונים ועמותות להציג עצמם באור שונה מכפי שהם באמת. לא ייתכן שבמדינה יהודית תתאפשר הונאה כה בוטה, בוודאי שלא בתחומים כה משמעותיים לזהות היהודית שלנו. בחירות יש פעם בכמה שנים, ואילו כאן מדובר במאבק יומיומי.

הכותב הוא מראשי עמותת 'יד לאחים'