פורים
פורים צילום: דובר צה"ל

לקראת חודש אדר ב' והאירועים המתלווים אליו בישיבות ובאולפנות, מציע הרב יונה גודמן לתלמידים ולתלמידות דרך לעשות הכתרה איכותית שתיזכר לדורות.

"חודש אדר בפתח ועמו אירועי השיא של ההכתרה ושבת זכור. אנחנו בישרות האחרונה של ההכנות וזו ההזדמנות האחרונה לעשות תיקונים בתוכניות", אומר הרב גודמן.

הרב קורא לתלמידים לזכור את המטרה של הכתרת רב פורים: "אתם מספיק בוגרים כדי להפיק הכתרה ומספיק בוגרים כדי לעצור ולשאול את עצמכם מה המטרה? מה באמת משמח? מה באמת יבטא את האופי הפנימי של פורים? לבחון האם התוכנית שלכם תחבר את כולם לשמחה, לקדושה ולטהרה שאנחנו רוצים לחוש בפורים, ומה חלילה עלול להעליב מורים שמתמסרים לחינוך שלכם לאורך השנה, או חלילה יבטא תכנים זולים שאינם מצחיקים ואינם מוסיפים לאיש".

לדבריו, האחריות צריכה לבוא מצד התלמידים בלי להצטרך לבקרה והכוונה של אנשי החינוך: "עזבו את כל המלווים והמחנכים, זה תלוי בנו: האם אנחנו רוצים לקדם שמחה פנימית אמיתית? האם אנחנו רוצים שכל מי שישב בקהל ישמח באמת? או שזה משהו זול וריקני שמעליבים מישהו על הצורה שלו או עושים כל מיני חיקויים של תכניות טלוויזיה שהן בעצמן זולות? בעוד שנה, מה ייזכרו מההכתרה שלכם?"

הרב גודמן מציע לחזק היבט מסוים של חגיגות הפורים: "בד בבד עם ההכתרה, כדי להיכנס לפורים באופן אמיתי, ליום שבו נותנים משלוח מנות איש לרעהו ומתנות לאביונים, עדיין יש זמן לחשוב על עוד משהו שנעשה עם ולמען אחרים, פעילות לנזקקים או עם מוסד בו שוהים בעלי צרכים מיוחדים. יש מקום לחוות יחד עם אחרים פורים עמוק ואמיתי. כל זאת ביחד יביא למצב בו הפורים שאתם השנה מארגנים ייחרט לדורות והשכבות הבאות בישיבה, באולפנה או בתיכון יראו בכם דגם שראוי לחקות. כך נאיר דרך לבאים בתור איך עושים שמחה פורים אמיתית".

הרב פונה גם להורים ומבקש מהם להתעניין בתוכניות ילדיהם, צעירים ובוגרים כאחד. לדבריו, "זה הזמן לעצור ולשאול את עצמנו כהורים: האם אנחנו בכלל מתעניינים ושואלים את הילדים שלנו מה תוכניותיהם? פורים וחגיגותיו אינם 'מחוץ לתחום' ודווקא לקראתם ראוי לכל הורה להתעניין ואף לכוון את ילדיו בדבר ההתנהגות הרצויה בימים אלו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו