חוות הדעת של ניצן: שוחד ב-3 התיקים

לצד החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה תפורסם גם עמדת פרקליט המדינה לפיה יש להעמיד את נתניהו לדין באשמת שוחד בשלושת התיקים בהם נחקר.

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ט

חוות דעת נגדית. פרקליט המדינה שי ניצן
חוות דעת נגדית. פרקליט המדינה שי ניצן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לצד החלטת היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לחקירות נתניהו צפויה להתפרסם היום (חמישי) בצעד נדיר גם חוות דעתו הנגדית של פרקליט המדינה, כך דווח בחדשות 12.

על פי הדיווחים, ההערכות הן כי החלטת היועץ תכלול כוונה להעמיד לדין את נתניהו באשמת שוחד רק בתיק אחד מתוך השלושה במסגרתם הוא נחקר, "תיק 4000". ביתר התיקים צפוי נתניהו לאישום קל יותר של "הפרת אמונים".

אולם, חוות הדעת של פרקליט המדינה שי ניצן שתפורסם גם היא תקבע כי נכון היה להאשים את נתניהו בביצוע עבירת שוחד בכל שלוש הפרשיות.

נציין כי לפרסום חוות דעתו של ניצן אין משמעות מעשית, מאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הוא הפוסק האחרון בעניינים אלו ועמדתו היא הקובעת.

עם זאת, לחוות הדעת של ניצן עשוי להיות משקל ציבורי, והיא עשויה לשמש כלי בידי מתנגדיו של נתניהו בשדה הפוליטי על מנת לנגח אותו.

נזכיר כי בעבר התפרסמו מחלוקות בין פרקליטי מדינה ליועצים משפטיים לממשלה בסוגיות הנוגעות להעמדתם לדין של אישי ציבור בכירים. זכורה במיוחד החלטתו של היועמ"ש לשעבר מני מזוז לסגור את תיק החקירה נגד ראש הממשלה דאז אריאל שרון בפרשת האי היווני, בניגוד גמור לעמדה של פרקליטת המדינה דאז עדנה ארבל.