מפסידים נקודות

מקרה חירום שלא יטופל, אמבולנס שיגיע לזירת פיגוע באיחור – המציאות הזאת עלולה להתממש בעקבות קיצוץ צפוי של 14 נקודות של מד"א ביו"ש

יוני רוטנברג , כ"ג באדר תשע"ט

מפסידים נקודות-ערוץ 7
כבישים מסוכנים ואזורים מאוימים נותרים ללא מענה. אמבולנס בגוש עציון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

ביום שני האחרון התקבלה במוקד מד"א קריאה על ילד בן שנתיים וחצי שנחנק במעון בטלמון. פרמדיק של מד"א שממתין במהלך היום לקריאות בתחנה בטלמון, נכנס מיד לאמבולנס ותוך דקות ספורות הגיע למעון והציל את חייו של הילד. אם לא יושגו הסכמות בין הגורמים השונים במהלך החודש הקרוב, הדברים עלולים להיראות אחרת לגמרי. הקריאה תגיע לתחנה במודיעין, מרחק של חצי שעה נסיעה לפחות, וגם שם ספק אם האמבולנס יהיה פנוי. הטיפול בדקות הקריטיות יתעכב, ומוטב שלא נדמיין מה עלולות להיות ההשלכות.

המציאות החדשה הזאת היא תוצאה של קיצוץ נרחב בשירותי מד"א ביהודה ושומרון. לפני שבועיים שלח רונן בשארי, ראש אגף המבצעים במגן דוד אדום, מכתב אל משרד הבריאות, קצין הביטחון של יו"ש וצמרת הארגון, ובו הוא מפרט קיצוצים בתקנים של 14 נקודות הזנק ברחבי יהודה ושומרון – החל מתחילת חודש מרץ. מעלה אדומים, אריאל, בקעת הירדן, תקוע, טלמון, שבי שומרון ובית אריה הם רק חלק מהרשימה. בחלק מהתחנות מדובר בקיצוץ של כונן בשכר במהלך שעות היום, בחלק ביטול הניידת לטיפול נמרץ והחלפתה באמבולנס רגיל, ובחלק קיצוץ בשעות ובימים של הכונן בשכר. התחליף, על פי המכתב, יהיה אמבולנס צבאי מהבסיס הסמוך ליישוב. בעקבות התערבות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, סוכם על דחיית הקיצוץ בחודש בניסיון להשיג את התקציב הדרוש להמשך פעילות סדירה.

"יש לנו ביישוב מתנדבים של מד"א, אבל במהלך היום אנשים עובדים ואי אפשר לסמוך על זה", אומר איציק פינק, חבר צוות החירום של היישוב טלמון, שעתיד לאבד את התקן לכונן בשכר במהלך ימי השבוע. "השבוע היה במעון ילד בן שנתיים וחצי שנחנק, וכשמדברים על חנק זה דקות בודדות – או שאתה מטפל או שהוא מת, אין אזור אפור. מה יהיה בעוד שבוע?". פינק ממשיך ומסביר את הבעייתיות במקומות שבהם תוחלף ניידת הנט"ן באמבולנס לבן רגיל. "בביתר עילית יהיה במקום נט"ן אמבולנס לבן, וזה גורם לכך שיכולות הטיפול יורדות. נט"ן יכול לתת תרופות ולבצע פעולות כירורגיות, פעולות מצילות חיים. עכשיו נפגעת היכולת לטפל במקרים היותר קשים. למשל, באירוע לבבי - חובש רגיל יכול לתת אספירין וחמצן ולפנות לבית החולים. נט"ן יכול לעשות אק"ג ולהבין מה המצב, לפי זה לתת תרופות, ולאחר מכן בבית החולים להכניס מיד לצנתור ולחסוך זמן יקר".

לפני כחודשיים כבר זכו בטלמון לטבילת אש לקראת המציאות החדשה. מד"א ביטל אז את התקן של כונן בשכר למשך כמה ימים, והתוצאות היו קטסטרופליות. "בימים האלה היה מקרה של ילד עם פרכוסים ביישוב סמוך", מספר פינק. "האמבולנס של טלמון היה מושבת, של מודיעין היה תפוס, אז מד"א שלחו אמבולנס מצומת ביל"ו ליד רחובות. לקח לו שעה להגיע. באותה תקופה הייתה גם יולדת. שוב לא היה מי שיצא לקריאה, אמבולנס יצא ממודיעין ועד שהוא הגיע הוא קיבל לידת בית. זה לא צריך להיות ככה, אף אחד לא צריך להשלים עם זה שחיים יהיו בסכנה. הממוצע של מד"א בכל הארץ הוא שמונה דקות, זה לא אמור לקחת שעה. כשאנחנו אומרים שאנשים ישלמו בחיים זה לא הגזמה. לצערנו נראה שזה לא ידגדג בחלונות הגבוהים עד שמישהו ימות, רק אז יבינו שהסיפור רציני ויעשו משהו".

התקציב במחלוקת

הקיצוץ הצפוי הוא תולדה של מחלוקת תקציבית בין מד"א, משרדי הממשלה והמועצות ביהודה ושומרון. המציאות הביטחונית והתחבורתית של יהודה ושומרון הצריכה תוספת של נקודות הזנק מאוישות ברחבי האזור. מדינת ישראל הקצתה לצורך העניין 13 מיליון שקלים, ומד"א מצידו בנה תוכנית מסודרת של פריסת תחנות ותקנים על פי הצרכים. כאן התחיל החיפוש אחר המקורות לתקציב – משרד הבריאות לקח על עצמו 7.5 מיליון שקלים מתקציב המשרד, כאשר 5.5 מיליון נוספים אמורים לעבור דרכו ממשרד האוצר. אותם 5.5 מיליון הם תקציב מיוחד שמעבירה הממשלה מדי שנה, במסגרת מענה להוצאות מיוחדות ברשויות המקומיות ביהודה ושומרון.

הממשלה אומנם אף פעם לא ששה לשלם את חלקה בתקציב הזה, אך במהלך כל השנים – לא לפני שהופעלו לחצים ואיומים – הכסף עבר בסופו של דבר. בסוף שנת 2018, תקופת בחירות כמובן, שוב עברה החלטת ממשלה, אבל הפעם על סך של 3 מיליון שקלים. במשרד האוצר טוענים שהעבירו את התקציב למשרד הבריאות, ומשם למד"א. במשרד הבריאות טוענים שאומנם הם רק צינור ולא המקור לתקציב הזה, אבל בכל זאת "תגבור השירותים באיו"ש, מעבר לאלה המתוקצבים על ידי משרד הבריאות, אשר הוסדר בשנים האחרונות בהחלטת ממשלה, לא הוסדר לשנה זו, ולכן מד"א נאלץ להתאים את פעילותו למסגרת התקציב הקיימת". הם הוסיפו: "משרד הבריאות פנה למשרד ראש הממשלה להסדיר את התקציב גם לשנה זו, כדי להבטיח את המשך השירותים בהיקף שניתן בשנים הקודמות".

כאן מתחילה מלחמת הגרסאות. במד"א טוענים שהחלק של הממשלה מגיע באיחור ובאופן חלקי, ושלמד"א ולמשרד הבריאות נמאס מההתנהלות הזאת. "קח את פתח תקווה בתור משל", אומר זכי הלר, דובר הארגון. "אם ראש העיר רוצה להוסיף נקודות הזנקה על התחנה הגדולה הקיימת, במרכז העיר או בשכונות, הוא יכול לשלם ומד"א בשמחה יפתחו שם נקודות. אם עוברים כמה חודשים, ובמד"א מבקשים תשלום וראש העיר מבטיח 'אל תדאגו, נעביר', ועוברת עוד שנה והכסף לא מגיע, אז אנחנו עוצרים ואומרים: ככה אי אפשר. אז ראש העיר נבהל ואומר: 'עכשיו העברתי החלטה במועצה, אתם מקבלים את הכסף', מעביר לנו ב-2017 את 2014 וגם אז לא מעביר את הכול. זה מצב שאנחנו לא יכולים לסבול".

הנמשל, אם לא עוד לא קלטתם, הוא יהודה ושומרון. "יש לנו נקודות באריאל, קרני שומרון, עפרה ועוד ועוד. זה קיים ונשאר שם", ממשיך הלר. "ביקשו להוסיף גם בטלמון וביישובים נוספים, והמדינה הבטיחה להעביר 13 וחצי מיליון. זה לא נכנס לספר התקציב, אלא משרד הבריאות צריך להעביר כל שנה 13 וחצי מיליון. המשרד אמר 'ניתן 7.5 משלנו', המדינה אמרה 'אנחנו נעביר עוד 5.5', וגם דרך הצינור של משרד הבריאות. אחרי שלא קיבלנו את הכסף, באנו למשרד הבריאות, הוא נתן את ה-7.5 שלו, וכל פעם השיגו איכשהו את ה-5.5. משרד הבריאות אמר לנו הפעם: 'עד היום הפכנו עולמות למצוא את הכסף הנוסף, עכשיו אפסו כוחותינו. קחו את ה-7.5, תבנו תוכנית שמתאימה לתקציב הזה וזהו'".

תקוע בגלל הבחירות

במשרד ראש הממשלה רואים את הדברים אחרת לחלוטין. "הממשלה החליטה להקצות תקציב של 3 מיליון שקלים לטובת תחנות הזנקה באיו״ש", אומרים גורמים ממשלתיים ל'בשבע'. "צר לנו כי הארגון בוחר לפגוע בשירותים לתושבים, ובמידה והשירות לתושב ייפגע ייבחנו חלופות".

גם במועצת יש"ע טוענים כי הסיפור שונה לחלוטין מכפי שמד"א מציג אותו. "כל שנה היינו צריכים להביא את הכסף בסוף השנה, והם היו מאיימים עלינו שאם לא נביא יסגרו את התחנות", מספר יגאל דילמוני, מנכ"ל מועצת יש"ע. "זה לא לעניין, החצי בריונות הזאת. מה שקרה השנה זה שהם הודיעו שאם לא נביא מראש את הכסף ל-2019, כלומר ממש עכשיו, הם סוגרים. אנחנו ניסינו להסביר שיש בחירות, ואי אפשר להוציא תקציב עכשיו. זה בא על רקע שנת 2018, שבה הם לא קיבלו את כל הסכום, והם אומרים לנו עכשיו שכמו שבשנה שעברה הם לא קיבלו הכול, הם חוששים שגם השנה, ולכן דורשים את הכסף מראש".

המחלוקת הזאת היא שהולידה את המכתב המורה על קיצוץ בתקנים של 14 נקודות הזנק. דילמוני מצידו טוען שגם אילו היה רוצה להביא תקציב מתחילת השנה, במצב של בחירות הדבר כמעט בלתי אפשרי. "אנחנו מדברים עם שרים ומשרדי ממשלה, וכולם לא מוכנים לעזור כי חוששים שזה ייחשב לשוחד בחירות. אנחנו אומרים למד"א – תירגעו, תנו לנו לפעול, תקום ממשלה חדשה ונסדר את כל העניינים. אנחנו לא מוכנים להיכנע לתכתיבים האלה, מד"א יוצר מצב שבו כבישים מסוכנים ואזורים מאוימים נמצאים ללא מענה רפואי הולם".

בעקבות המהלך, במועצת יש"ע יצאו בקמפיין חריף שבו הם מספרים לידידים ותורמים של מד"א בחו"ל על הצעד החדש של הארגון. "החלטנו שאנחנו צריכים ליידע את התורמים מחו"ל", אומר דילמוני, "שיידעו שזה מה שקורה. על כל פיגוע או תאונה מד"א מוציא תמונות לחו"ל ומגייס כסף, אז כדאי שיידעו שם שהם הולכים לסגור תחנות. אנחנו לא אוהבים את זה, זה צעד חריג, אבל באמת יש כאן סכנת חיים מיידית. אם חס ושלום יהיה פיגוע, ייקח לאמבולנס שלושת רבעי שעה להגיע. אנחנו לא מוכנים לזה".