"מפתחות השבת" גורמים לחילול שבת

"בחלק מבתי המלון 'מפתחות "השבת' מפעילים מנגנונים חשמליים וגורמים לחילול שבת", כך מזהירים היום במכון צומת

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ט

מנעול ומפתח
מנעול ומפתח
צילום: ISTOCK

במכון צומת מזהירים כי ממידע שהגיע לידיהם לאחרונה מתברר כי בחלק מהדלתות החכמות שיש להן גם כרטיס מגנטי וגם מפתח רגיל לצורך שבת, המנעולים המכניים לכאורה מפעילים מנגנון חשמלי.

במכון מציינים כי דלתות כאלו מותקנות בין השאר גם בבתי מלון, דבר שעלול להכשיל מתארחים במלונות אלו בחילול שבת.

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל והמהנדס יוני בן דוד ביקרו השבוע במפעל שריונית חוסם על מנת לבדוק את האפשרות לאשר שימוש בדלתות החדישות בשבת.

מרבית הדלתות החדשות המיוצרות כיום בעולם ואט אט גם בארץ הופכות להיות דלתות חדשניות וטכנולוגיות העובדות על בסיס טביעות אצבע, קודניות דיגיטליות נסתרות וכרטיסים מגנטיים.

הרב פרל מציין כי בתוך שנים מעטות מפתחות הפלדלת שכולנו מכירים יעלמו מן העולם וכי בצומת שוקדים כיום על פיתוח פתרונות לשומרי שבת במפתחות חכמים.

השבוע אישרו בצומת מנעול חכם בדגם מיוחד לאחר שווידאו שיש הפרדה מוחלטת בין המפתח המכני לבין המנגנון החשמלי כך שהאדם לא עושה שום פעולה חשמלית בשבת כאשר הוא משתמש במפתח.

הרב פרל מסביר כי הפתרון הזה יכול לעזור לרבים מהמתגוררים בבניינים משותפים שבהם נוצר ויכוח בין שומרי שבת המבקשים מפתח לדלת הכניסה לבנין בעוד שמי שאינם שומרי שבת רוצים נעילה חשמלית. לבאי בתי המלון מציע הרב פרל לבקש בבית המלון אישורים מתאימים.