צפו: מעבר קלנדיה המשודרג נפתח - לרווחת הפלסטינים

במהלך השנה וחצי האחרונות, בהובלת פיקוד המרכז, מנהלת הגבולות והתפר, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ומשטרת ישראל, שופץ ושודרג מעבר קלנדיה ובשבוע שעבר הוא נפתח.

כתוצאה מכך, הליך הבדיקה במעבר התייעל והתקצר באופן משמעותי. במסגרת תכנית נרחבת לשדרוג מעברי יהודה ושומרון על ידי הטמעת מרכיבים טכנולוגיים, הוקמו 27 מעברים ביומטריים, ונוספו עמדות זיהוי ובידוק בטכנולוגיה חדשה. זאת בנוסף למסוף אוטובוסים, טרמינל חדש ומרווח ושרוולי כניסה נוספים להולכי רגל.

המעבר החדש ישמש אלפי אזרחי ישראל, תושבים פלסטינים ותיירים, אשר עוברים בו מדי יום. מיום פתיחת המעבר המחודש, עברו בו כ-40,000 אנשים וזמן השהות בו ירד לדקות אחדות בלבד. בנוסף מתוכננים פרויקטים נוספים בתחום כדוגמת גשר להולכי רגל מעל המעבר הרכוב לבטיחות ויעילות מעבר התושבים ומעבר תת קרקעי של רכבים.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, אמר, "שיפוץ מעבר קלנדיה, שהסתיים בשבוע שעבר, הוא חלק מתהליך שמטרתו לייעל את זמן השהות לעוברים במעבר ולאפשר ניהול נכון ומקצועי יותר. המערכות החדשות במעבר מאפשרות חוויה נוחה לעוברים, המצמצמת את זמני השהות בו. המטרה לאפשר לעוברים לנוע בבטחה ובמהירות מרבית ובנוסף לאבטח את המעבר בצורה מיטבית ולהגיב בחדות לכל אירוע פח״ע מתפרץ. שיפוץ המעבר הוא חלק משיתוף פעולה בין ארגוני הביטחון הנעשה בכל גזרת יהודה ושומרון המאפשר שמירה על איכות חיים לכלל התושבים ואני מברך עליו".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, הוסיף "שדרוג מעבר קלנדיה הנו פרויקט הדגל שלנו במסגרת תכנית נרחבת לשיפוץ ושדרוג המעברים ביהודה ושומרון . לפני השיפוץ, זמן ההמתנה במעבר קלנדיה הגיע עד לשלוש שעות. כיום, לאחר השיפוץ, המעבר אורך דקות בודדות גם בשעות העומס. זוהי בשורה גדולה לציבור הפלסטיני. מטרתנו היא לשפר את חווית המעבר עבור התושב ולהטמיע שירות טכנולוגי חדיש גם במעברים ביהודה ושומרון. צעדים אלו לשיפור מרקם החיים של תושבי האזור, מובילים לשגשוג כלכלי ויציבות ביטחונית, וכך נמשיך לפעול".

ראש מנהלת "קשת צבעים" בפיקוד המרכז, אלוף-משנה עופר הינדי, ציין "פיקוד המרכז רואה את הצורך להילחם בטרור בנחישות לצד המחויבות לשיפור איכות החיים של כלל תושבי הגזרה והעוברים במעברים בפרט . שיתוף פעולה בן אירגוני סייע לשינוי במעבר קלנדיה".

מפקד גדוד ״ארז״ בחיל המשטרה הצבאית, סגן-אלוף ארז דוד הסביר "לוחמי המעברים מבצעים את הבידוק הביטחוני עבור המבקשים לעבור במעבר בצורה מקצועית וחדה תוך הקפדה על כבוד האוכלוסייה העוברת ושמירה על מרקם חיים תקין. במהלך הבידוק הביטחוני, הלוחמים מאתרים מפגעים ואמצעי לחימה ומונעים את כניסתם לשטח מדינת ישראל. שדרוג המעבר מכיל בתוכו שדרוג משמעותי של אמצעי הבידוק העומדים לרשות הלוחמים, דבר המאפשר בידוק וזיכוי בטחוני טוב יותר לצד שיפור משמעותי בזמני ההמתנה. אנו נמשיך ונעמוד על המשמר, יחד עם כוחות הביטחון הנוספים, נבצע את משימתנו ונבטיח את ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".