אברהם ליפשיץ: אין תלמידת אולפנה שאין לה מקום

ראש החמ"ד מספר על הרגולציה שהפכה לנעים והגיוני את ההליך לבחירת מוסד לימודים. ''החמ"ד מתקדם, המחנכים עובדים במסירות נפש''.

בני טוקר , כ"ג באדר תשע"ט

אברהם ליפשיץ: אין תלמידת אולפנה שאין לה מקום-ערוץ 7
בנות אולפנה
צילום: ערוץ 7

תלמידות כיתה ח' בציונות הדתית מתבשרות בתקופה זו לאלו אולפנות התקבלו. ראש מנהל החמ"ד הרב ד"ר אברהם ליפשיץ מספר בערוץ 7 על הרפורמה שהוביל כדי להקל את התהליך המשמעותי עבור התלמידות והוריהן.

"עד לפני שמונה שנים היה כאוס, תלמידים ותלמידות נבחנו במוסדות חינוך במתמטיקה, אנגלית ומקצועות הקודש, התלמידים נבחנו כל אחד בתאריך ובמקום שהוא רצה, תלמידים שילמו מאות שקלים לכל מיני מוסדות, אחד קיבל תשובה, השני לא קיבל תשובה והיה כאוס מוחלט'', נזכר ליפשיץ.

כיום, הוא מעיד: ''אנחנו נמצאים בעידן חדש. אי אפשר לבחון לפני תאריך מסוים והכל מתנהל בצורה רגולטיבית יוצאת מן הכלל. אין היום מבחנים לתלמידות ותלמידים. הורים שפעם שילמו לארבעה או חמישה מוסדות ולא ידעו מתי הם מקבלים תשובה היום לא משלמים שום דבר".

לדבריו, כל תלמיד ותלמידה בחמ"ד מקבלים תשובה חיובית מאחד ממוסדות החינוך באותו תאריך ובאותו שבוע שכולם מקבלים. "לדוגמא אם הבת שלי רוצה להתקבל במוסד חינוכי מסוים יכול להיות שלא קיבלו אותה כיון שיש ביקוש גבוה במקום הזה ויש רגולציה שקובעת שכל בת תקבל תשובה חיובית מאחד ממוסדות החמ"ד.

"נרשמת לשלוש מקומות? אחד חייב לקבל אותך. הקמנו אתר שמלווה את התלמידות וההורים ובאתר הזה כל תלמידה חייבת לרשום את שמה באחד ממוסדות החינוך והיא מקבלת תמיד תשובה חיובית. אם מישהי לא קיבלה תשובה ורוצה לבחון מקום אחר או מקום שלישי או רביעי, יש מענה אנושי שמטפל בכל בעיה לגופה. אין תלמידה שאין לה מקום שלא מחפשים אותה ורוצים אותה במקום מסוים".

"זה נכון שאי אפשר לקבל את כולן. נניח יש מוסד חינוכי שרוצים להתקבל אליו מאתיים תלמידות ויש מקום רק לחמישים תלמידות, אז תלמידה תחפש מקום אחר. אבל מישהו מלווה אותה, יש לה תשובה חיובית בוודאות מוחלטת. המוסדות מצוינים והמציאות היא מציאות מצוינת, אני יכול להבין לגמרי הורה שרוצה שהבת שלו תתקבל למוסד חינוכי מסוים והוא כבר קיבל מעבר למכסה שלו והביקוש גדול מההיצע אבל זה קושי שאי אפשר להתגבר עליו".

לדבריו רק בחמ"ד יש אפשרות בחירה, "אנחנו לא נותנים לטרנד להוביל אותנו. תסתכל בסקטור הממלכתי. יש אורט קרית ביאליק ולומדים שם נניח 3000 תלמידים, אין לך בכלל אופציה ללכת לבית ספר אחר. אז אני מבין שבחינוך הממלכתי דתי יש רצון לסוג דתיות מסיום והכול בסדר ויש מגוון ויש היצע וכל אחד מוצא את מקומו ותמיד כשנותנים את התשובות יש קושי אבל כל אחד מקבל את מקומו. בסוף מסיימים עם בגרות מלאה עם תורה ויראת שמיים והכל בסדר. המוסדות טובים, החמ"ד מתקדם, המחנכים עובדים במסירות נפש עם ישראל מתקדם קדימה וכולנו הולכים למקומות טובים".

הרב ליפשיץ קורא להורים ללוות את הבנות בשמחה לאולפנות שנבחרו, "יעבור השבוע הזה ומה שחשוב שההורים ילוו את התלמידות בשמחה. השבוע אמרתי להורה - אל תגיד לילד שלך 'תשמע לא התקבלת', תגיד 'טוב שהתקבלת למקום השני זה מקום מצוין', תלווה אותו בשמחה. ההורים הם פקטור מרכזי מאוד בהכוונה הנכונה ובשמחה של הילד".