קבר יהודים המוני בבלארוס

קבר אחים התגלה במקום בו עמד הגטו היהודי, במהלך עבודות בנייה בעיר ברסט בבלארוס. מדובר ככל הנראה באסירים יהודים שנכלאו בגטו.

תגיות: בלארוס
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ט

קבר יהודים המוני בבלארוס-ערוץ 7
רבנים בפרלמנט בלארוס
צילום: אלי איטקין

עובדים באתר בנייה בעיר ברסט חשפו במהלך עבודות החפירה קבר אחים המוני ובו שרידי גופות של לפחות 700 בני אדם, ככל הנראה יהודים שהיו כלואים במקום בו עמד הגטו היהודי במהלך מלחמת העולם השנייה.

תוך כדי עבודות החפירה להנחת היסודות לבניין החדש, התגלו מאות שרידי עצמות קבורים מתחת לאדמה. העובדים הזעיקו את הרשויות האחראיות ולאחר זמן קצר נשלחה למקום יחידה מיוחדת של צבא בלארוס העוסקת בחילוץ, כאשר במהלך איסוף שרידי הגופות התגלו עצמות של לפחות 730 בני אדם שנקברו במקום.

בתקופת מלחמת העולם השנייה היה האזור הגטו היהודי בו נכלאו אלפי יהודים, וההערכה היא כי שרידי הגופות שייכים ליהודים שנכלאו בגטו.

מלבד שרידי הגופות התגלו בקבר האחים ההמוני גם נעלי עור ופריטי לבוש נוספים.

ראש היחידה הצבאית שחשפה את שרידי הגופות, דמיטרי קמינסקי, אמר כי "לחלק מהגופות יש חורי קליעים בחלק האחורי של ראשם, מה שמבציע על כך שהם הוצאו להורג ביריה מאחור. אנו מעבירים את שרידי הגופות שנחשפו לרשויות המקומיות על מנת להביאן לקבורה מחדש".

היסטוריונים ותושבים מקומיים הגישו עתירה לבית המשפט בדרישה לעצור את המשך עבודות הבנייה עד לחשיפת כל קבר האחים והוצאתם של שרידי הגופות מהמקום.

"אני לא יודע איך אפשר לבנות בניין על עצמות. אנו צריכים לבנות כאן אנדרטה לזכר הקורבנות", אמר אחד התושבים המתגוררים בסמוך. בשנת 1941 הקימו הנאצים את הגטו בעיר ברסט בבלארוס, בו נכלאו 18 אלף יהודים.