חדשות תרבות יהודית - פרשת ויקהל

האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, בראשות הרב איתיאל בר-לוי, מסכם את השבוע החולף.

ערוץ 7 , כ"ג באדר תשע"ט

בית מדרש ערב בשדרות
בית מדרש ערב בשדרות
צילום: תרבות יהודית

שדרות: מאות מתושבי העיר התכנסו בבית הכנסת 'משכן שלום' לציון שנה להקמת בתי המדרש הקהילתיים.

באירוע השתתפו הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, רב הקהילה הרב דרור טויל, הרב אריאל בראלי, הרב אוריאל בנר, הרב ניסים דעי, הרב יעקב שיטרית ורבנים נוספים.

הרב טוויל אמר "זה מחזה מאוד משמח לראות אבות ובנים שמקיימים בעצמם 'ושיננתם לבניך ודברת בם.' המראות הללו מעצימים אור וטוב, ומפיחים בעיר ותושביה תקוות גדולות לעתיד של העיר ושל עם ישראל כולו. מפעל זה שייך למשפחה כולה, ששמה את התורה במרכז, וכיון שכולנו יודעים 'כי הם חיינו ואורך ימינו'".

כנס לימוד דרומי
צילום: תרבות יהודית

ערבה תיכונה: כנס 'לימוד ערבה' התקיים בסוף השבוע האחרון ביישוב ספיר, וכלל יומיים של הרצאות, סדנאות, פאנלים, לימוד בחברותא, סיורים ומופע מרכזי בנושאי יהדות, חברה, ארץ ישראל ומדינת ישראל, באווירה ייחודית מדברית, שרק הערבה יכולה להציע.

השנה התארח האמן חנן בן ארי, שריגש את כולנו בביצועים מעולים למיטב שיריו.

צופית לזארה, מנהלת התרבות היהודית מתארת כי '' זו היא השנה העשירית שבה מתקיים הכנס המושתת כולו על שני עקרונות מרכזיים: התנדבות וכל הלומד- מלמד. המרצים המגיעים בהתנדבות הופכים להיות תלמידים בהרצאות של אחרים וכל הקהל הופך למורה כשיושבים כולם יחד לעסוק בסוגיות שונות בלימוד החברותא. בין המרצים השנה אפשר היה לראות את אלקנה שרלו, את חנה יבלונקא, את יעל גוראון ועוד רבים וטובים.

"היה זה מרגש מאוד לראות קהל מגוון, דתיים וחילוניים כאחד, בגילאים שונים, עוסקים יומיים שלמים בלימוד ערכי על נושאים שונים וחשובים ומעלים שאלות חשובות על החברה הישראלית, היהדות בארץ והתרבות היהודית בה", הוסיפה לזארה.

צילום: תרבות יהודית

אור עקיבא: ההצגה "מסכים" הועלתה במתנ"ס באור עקיבא, המסכמת פעילות שיא בנושא המאבק בבריונות ברשת וחשיפת מוקד 105.

כל מי שהגיע לצפות בהצגה נחשף למציאות אמיתית אשר קיימת בכל בית בו ישנם ילדים מתבגרים. "מסכים'' הציגה תכנים מעניינים ושיקפה את המציאות היום יומית בצל הרשתות החברתיות יחד עם הסכנות אשר טמונות בהן.

האירוע הינו פרי שיתוף פעולה של צוות המתנ"ס והמנהל משה נקש, ורכז תכנית 'עיר ללא אלימות' שלומי שגב.

יו"ר הנהלת המתנ"ס, עו"ד שלום שבתאי, נשא דברים בזכות הרשתות החברתיות אך יחד עם זאת העלה את הסכנות אשר מצויות בהן כאשר אנשים מתחזים לדמויות נסתרות וכותבים דברים שיש בהם הוצאת לשון הרע. המשתתפים נחשפו למוקד 105 המאפשר לילדים, בני נוער והורים לשקף את המצוקות שלהן הם נחשפים ברשת.

צילום: תרבות יהודית

אזור: כל הכרטיסים להופעתו החדשה של אהוד בנאי אזלו כשבועיים לפני מועד ההופעה.

לאחרונה הצטרף הזמר המפורסם לפרויקט "שלום שבת", פרויקט שמטרתו להנכיח את עולמה של השבת בחברה הישראלית. במסגרת הפרויקט מופיע בנאי ברשויות במהלך החורף הקרוב, בהופעה יחודית המורכבת ממיטב משיריו המוכרים, יחד עם שירים וסיפורים על השבת.

ההופעה במועצה המקומית אזור – פתחה את סבב ההופעות בהצלחה מרובה. ראש המועצה אריה פכטר ברך את התושבים והבטיח להמשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך ולהביא אומנים איכותיים לישוב, והודה ליוסי דובדבני מנהל המחלקה באזור וחמי בן לביא – מנהל הפרויקט אשר שבה את לב הקהל בהסבריו על היוזמה.

צילום: תרבות יהודית

נתיבות: פעם בשבוע, במשך 16 שבועות, עשרות נשים מנתיבות ומושבי הסביבה מפנות לעצמן בוקר למילוי מצברים, להטענת כוחות ולקבלת כלים להיות אישה טובה יותר.

הבוקר נפתח בארוחת בוקר קלה ומפנקת ולאחריה הרצאה או סדנא העוסקים בנושאי בריאות, זוגיות וחינוך וסיפורים אישיים. את סדרת "מה הסיפור שלך" פתחנו עם רות בנאי בסיפור אישי ומרתק על דרכה ליהדות. המיזם מתקיים הודות לשיתוף פעולהבין קהילת "נתיבים" בנתיבות, הספריה העירונית בראשות סמדר עמר ומחלקת תרבות יהודית בראשות ראובן פיניש.

אמיר מויאל בהופעה
צילום: תרבות יהודית

מצפה רמון: השבוע התארח במצפה רמון הסטנדאפיסט ואושיית הפייסבוק אמיר מויאל. מויאל העביר מופע משולב בהרצאה מרתקת ומצחיקה במיוחד.

במופע לקחו חלק כ-150 איש, שלמרות הקור המצפאי הקשה, יצאו מהבית ונהנו מאוד. המופע היה מלא בהומור וכולם, ילדים ובוגרים, התגלגלו מצחוק.

נדמה כי מויאל פותח ז'אנר חדש של מופעי סטנד-אפ שגם מלמדים את הקהל על הומור וגם גורמים לקהל לצחוק לאורך כל המופע ברצף.