הרב מיכאל מלכיאור
הרב מיכאל מלכיאור Photo by Amir Levy/FLASh90

חברות וחברי מימד היקרים,

בכנס בירושלים לפני כחצי שנה, הכרזנו שנפעל לחידוש של מפלגת מימד ונבדוק את האפשרות לרוץ בבחירות הקרובות כדי שקולה ורעיונותיה של מימד שוב ישמעו לא רק מהחברה האזרחית אלא גם מכנסת ישראל. כפי שכבר ידוע לכם, מאמצים אלה לא צלחו ומימד לא תשתתף בבחירות הקרובות. מאחר שקיבלנו הרבה מאוד עידוד ותמיכה מכם, חשוב לי לתת הסבר וכמה תובנות לחברים שמימד יקרה להם.

יש מצב חוקתי חדש בישראל. בכנסת שינו את החוקים לטובת המפלגות הקיימות בכנסת. העלאת אחוז החסימה ל-3.25% (מהלך שנעשה ע"י אביגדור ליברמן כדי למחוק את המפלגות הערביות והיום מאיים למחוק את ישראל ביתנו) גורמת לכך שיכולה לרוץ רק מפלגה שיש בבסיס שלה 5-6 מנדטים - שזה למעלה מ-200,000 קולות בבסיס, ולא יכולים לטעון כלפיה שאולי לא תעבור את אחוז החסימה.

שינוי נוסף שנעשה הוא בחוקי המימון כך שמפלגה חדשה, שלא מובטחת כניסתה לכנסת נותרת ללא שום אפשרות חוקית לגייס מימון לריצה עצמאית. רק מפלגה שמובטחים לה מקומות, כמו מפלגתו של בני גנץ, יכולה לקבל מימון פרטי וגם היא נאלצת לקחת בטוחות להלוואות גדולות מבעלי הון שאחר כך היא כמובן חייבת להם – דבר שאני סבור שנוגד כל תפיסה חוקתית של שוויון בפני החוק.

אלו סיבות טכניות, אבל מבחינתי מהותיות, שבגללן הכרזנו שלא נרוץ לבד לבחירות ולא נבזבז את הקולות שלכם לריצה בלי סיכוי רציני להצליח. ועובדה שעל אף שיש שיא של 47 מפלגות שנרשמו לבחירות הללו, מפלגות כמו 'התנועה' (ציפי לבני) אחי ישראלי (הרבנית עדינה בר-שלום), התנועה הירוקה והרבה תנועות יותר ופחות טובות – עם תקציבים, לא יהיו בכנסת הבאה. הרבה מפלגות אחרות ותיקות ומבוססות אולי ימצאו את עצמן בעתיד באותו מקום.

ניהלנו מחוץ לעין התקשורת משא ומתן עם מספר מפלגות. כל המו"מ היה ביוזמתן. בחלק היינו קרובים לסיכום, אבל בסוף לא מצאנו את הדרך לשריין מקום למימד. דרשנו עצמאות מסוימת לנציג/נציגה שלנו מכח מוסדות המפלגה שלנו וכך גם נציגנו היה יכול לקדם בצורה משמעותית את המצע של מימד.

הבחירות הללו, וזה נכון לא רק בישראל, מתאפיינות יותר ויותר בחיפוש אחר "כוכבים" ופחות חיפוש אחר עשייה מוכחת ועקבית למען הכלל בחברה האזרחית, ניסיון, שגם נותן סיכויים להצליח במישור הפרלמנטרי. הכוכב הנולד אינו המגרש הטבעי שלנו. ועל אף שיש גם אצלנו כוכבים וגם בכירי מערכת הבטחון לשעבר שתומכים בנו, לא בשביל זה צריך את המימד הנוסף של מימד.

אבל יש גם כמה תובנות חיוביות מהחודשים הללו.
• מימד היתה המפלגה הדתית הראשונה שהגיעה למסקנה שאנו לא זקוקים יותר למפלגות דתיות סקטוריאליות. שדתיים מסורתיים וחילונים שחשובה להם יהדותה של המדינה, יחד עם הדמוקרטיה שלה, יכולים ללכת ביחד ליעדים משותפים.
בתחילת הדרך הותקפנו קשות על העמדה הזאת, אבל היום הרוב הגדול של הציונות הדתית מקבל את עמדתנו וציונים דתיים נמצאים בהרבה מפלגות, כולל חברי הנהלת מימד לשעבר. עד כדי כך שמפלגת הבית היהודי, גם שהיא מתאחדת עם האיחוד הלאומי אפילו לא מאמינה שביחד הם יעברו את אחוז החסימה בלי 'עוצמה יהודית' הכהניסטית.

• מימד היתה המפלגה הראשונה ששמה על שולחן הציבוריות הישראלית את רעיון שתי המדינות לשני עמים יחד עם תכנית הגושים. רעיון שבזמנו אומץ ע"י ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, גם בעקבות השיחות שלנו איתו והיום מקובל ע"י רוב הציבוריות הישראלית וחלק גדול מהמפלגות הרצות בבחירות.

• התנגדות לכפיה דתית ע"י חקיקה בכנסת, שרק מרחיקה ומשניאה את תורת ישראל מהבריות ומחלישה את יהדותה של החברה הישראלית. זאת עמדה שמעטים תמכו בה כשהגשנו אותה והיום היא נחלת רוב המפלגות בכנסת.

• התמיכה בחינוך 'משלב' שתופס יותר ויותר את הדמיון של דתיים, חילונים ומסורתיים כאלטרנטיבה לדרך חיים הסקטוריאליים. החינוך המשלב היום מקובל ע"י כל מהמפלגות שדיברנו איתן וללא ספק יהיה מרכזי מאוד בשיח של השנים הבאות בחיים המשותפים במדינת ישראל.

• נחיצות פתיחת אוהל השלום גם לציבורים הדתיים והמסורתיים בשני הצדדים שהיו מחוץ לאוהל היום ברורה יותר ויותר לכלל שוחרי השלום.

• מה שפחות התקבל זה המצע בנושאים החברתיים – כלכליים. כולם מסכימים בדחיפות בשינוי סדרי עדיפות והעברת תקציבים רציניים לבריאות, לרווחה ולחינוך אבל לא מבינים שבשביל זה צריך להוריד תקציבים ממקומות אחרים וחייבים שמי שיכול ישלם יותר מיסים. אין שום שיטה אחרת, רק סיסמאות. אם אנו רוצים לדאוג לנערינו ולזקנינו כפי שראוי לנו אז צריכים לשלם בשביל זה.

על אף שלא נרוץ לבחירות, נהיה חלק מהמאמץ נגד הכנסת הכהניזם בשם עוצמה יהודית לכנסת ישראל. אין צורך להסביר לחברי מימד כמה הרעיונות של תורת הגזע בשם תורת ישראל נוגדים בתכלית הניגוד את כל מה שאנו מאמינים בו. גם הדתיים וגם החילונים שלנו לא מוכנים שעבודת ה' שלנו תכלול גזענות. זה לא רק עניין טכני אלא מהות קיומנו כעם היהודי. וכבר במוצ"ש נהיה חלק מהפגנות נגד ההתקפה הזו על יהדותה של המדינה.

לסיום אני רוצה להודות לכל המתנדבים שנרתמו לעשייה בחודשים האחרונים. צוות ההקמה שוקל המשך חידוש מוסדות מפלגת מימד ואני בטוח שתשמעו מהם בעתיד הקרוב. תמיד תענוג גדול לפעול ביחד עם אנשים מצוינים וערכיים שמוכנים להקדיש מזמנם, בהתנדבות, למען עתיד טוב יותר במדינתנו.

בידידות ויקר,
מיכאל מלכיאור