"יצאתי לרצוח יהודי בגלל הכיבוש"

פרטים חדשים מהחקירה והשחזור: החשוד הודה במניע לאומני אך טען שהמפגש עם אורי אנסבכר הי"ד היה מקרי

ערוץ 7 , כ"ה באדר תשע"ט

"יצאתי לרצוח יהודי בגלל הכיבוש"-ערוץ 7
אורי אנסבכר הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

בחדשות סוף השבוע נחשפו ציטוטים מחקירתו של המחבל, ערפאת ערפאת ארפאעיה בן ה-29 מחברון, שיואשם השבוע ברצח ואונס אורי אנסבכר בת ה-19 ז"ל בירושלים.

ארפאעיה, כך עולה מהחקירה, לא תכנן כמעט שום דבר - והכין רק כיפה שנמצאה בכיס מכנסיו.

"קניתי את הכיפה שבועיים לפני, כדי שאוכל להיכנס לישראל מבלי שיחשדו בי ולא יזהו שאני שוהה בלתי חוקי", אמר לחוקרים. הצעיר פעל לבד ולא שיתף איש בכוונתו שהתחילה להתגבש כמה שבועות לפני הפיגוע: "יצאתי מהבית לרצוח יהודי בגלל הכיבוש ובגלל היחס לערבים במחסומים בירושלים".

המחבל יצא מחברון עם סכין בבגדיו ועבר דרך היער סמוך לעין יעל. האדם הראשון שבו נתקל היה אורי אנסבכר בת ה-19, בת שירות מתקוע, שישבה על סלע וכתבה במחברת. בשחזור אמר: "ראיתי בחורה, אמרתי לה בערבית 'שלום, אני ערבי'. ראיתי שהיא לא מבינה.

בשלב זה שלף את הסכין, דקר אותה שלוש פעמים, גרר אותה בידיה למרחק של כ-150 מטרים. אורי ניסתה להתנגד ואף צעקה, אבל חוץ משניהם לא היה שם איש. הוא דקר אותה עוד כמה פעמים, סתם את פיה בצעיף שהיה על צווארה, ולאחר שכפת את ידיה בחגורה אנס אותה ונמלט מהמקום - לא לפני שלקח את הטלפון הנייד שלה, הוציא ממנה את כרטיס הזיכרון והשליך אותה מתחת לסלע.

בשלב זה ארפאעיה חזר לבית לחם, על מונית שהסיעה אותו לאל-בירה סמוך לרמאללה. שום דבר במסלול המילוט שלו לא היה מתוכנן: לאחר שהסתיר את הסכין, שנמצאה לאחר מכן בין שקי מלט ליד המסגד שבו הסתתר, נתפס בידי לוחמי הימ"מ.