הצהרת תובע נגד החשוד ברצח אורי אנסבכר הי"ד

מעצרו של ערפאת ארפאעיה, תושב חברון כבן 29 החשוד ברצח הצעירה אורי אנסבכר הי"ד באזור עין יעל בדרום ירושלים, הוארך עד ליום חמישי.

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ט

הצהרת תובע נגד החשוד ברצח אורי אנסבכר הי"ד-ערוץ 7
אורי אנסבכר הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

בית משפט השלום בירושלים האריך הבוקר (ראשון) עד ליום חמישי את מעצרו של ערפאת ארפאעיה, תושב חברון כבן 29 החשוד ברצח הצעירה אורי אנסבכר הי"ד באזור עין יעל בדרום ירושלים.

במקביל הגישה פרקליטות מחוז ירושלים הצהרת תובע לפיה בכוונתה להגיש נגד ארפאעיה כתב אישום בגין הרצח, וזאת עד ליום חמישי.

מהמשטרה נמסר, "מרגע מציאת גופתה של אורי אנסבכר בת ה-19 ז"ל באזור עין יעל בירושלים, פעל צוות חקירה משותף של משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי לאתר כל פיסת מידע, ממצא וראייה שהוביל לזהותו של החשוד ברצח ומעצרו על ידי לוחמי הימ"מ של המשטרה. בהמשך בוצעו פעולות חקירה רבות לאיסוף ראיות הקושרות את החשוד לרצח ועבירות נוספות".

בחדשות סוף השבוע נחשפו ציטוטים מחקירתו של המחבל, אשר לא תכנן מראש כמעט שום דבר - והכין רק כיפה שנמצאה בכיס מכנסיו.

"קניתי את הכיפה שבועיים לפני, כדי שאוכל להיכנס לישראל מבלי שיחשדו בי ולא יזהו שאני שוהה בלתי חוקי", אמר לחוקרים. הצעיר פעל לבד ולא שיתף איש בכוונתו שהתחילה להתגבש כמה שבועות לפני הפיגוע: "יצאתי מהבית לרצוח יהודי בגלל הכיבוש ובגלל היחס לערבים במחסומים בירושלים".

המחבל יצא מחברון עם סכין בבגדיו ועבר דרך היער סמוך לעין יעל. האדם הראשון שבו נתקל היה אורי אנסבכר בת ה-19, בת שירות מתקוע, שישבה על סלע וכתבה במחברת. בשחזור אמר: "ראיתי בחורה, אמרתי לה בערבית 'שלום, אני ערבי'. ראיתי שהיא לא מבינה".

בשלב זה שלף המחבל את הסכין, דקר אותה שלוש פעמים, גרר אותה בידיה למרחק של כ-150 מטרים. אורי ניסתה להתנגד ואף צעקה, אבל חוץ משניהם לא היה שם איש. הוא דקר אותה עוד כמה פעמים, סתם את פיה בצעיף שהיה על צווארה, ולאחר שכפת את ידיה בחגורה אנס אותה ונמלט מהמקום - לא לפני שלקח את הטלפון הנייד שלה, הוציא ממנה את כרטיס הזיכרון והשליך אותה מתחת לסלע.

בשלב זה ארפאעיה חזר לבית לחם, על מונית שהסיעה אותו לאל-בירה סמוך לרמאללה. שום דבר במסלול המילוט שלו לא היה מתוכנן: לאחר שהסתיר את הסכין, שנמצאה לאחר מכן בין שקי מלט ליד המסגד שבו הסתתר, נתפס בידי לוחמי הימ"מ.