דרישה: לפתוח בחקירה נגד הספסרים

בתנועה לאיכות השלטון דורשים מהמשטרה לפתוח בחקירה נגד רוכשים כרטיסים למופע הגמר של האירוויזיון המוכרים אותם במחירים מופקעים.

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ט

אירוויזיון
אירוויזיון
Photo by Adam Shuldman/Flash90

התנועה לאיכות השלטון שלחה היום (ראשון) מכתב למ"מ מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן, בדרישה לפתוח בחקירה פלילית של תופעת הספסרות בכרטיסים לקראת אירועי האירוויזיון שיתקיימו בישראל בחודש מאי.

זוהי הפעם השלישית בסך הכל בה התחרות היוקרתית מתקיימת בארץ, והפעם הראשונה מזה 20 שנה שהכבוד הגדול נופל בחלקה של ישראל. בשל מיעוט הכרטיסים והביקוש הרב, נערכה מכירה מקוונת בדרך של "כל הקודם זוכה" ובאמצעות הרשמה באתר האינטרנט של משרד הכרטיסים "לאן".

על פי פרסומים כל הכרטיסים אזלו בתוך דקות ספורות, כשמספר הממתינים בתור עמד על למעלה מ-180 אלף נרשמים שניסו את מזלם.

על רקע הביקוש הרב, התפרסמו בכלי התקשורת דיווחים לפיהם משתוללת ברשתות תעשיית ספסרות - אזרחים ששפר עליהם מזלם והצליחו לרכוש כרטיסים, מנסים כעת למכור אותם במחירים מופקעים ובשווי העולה פי מאות אחוזים מערכם הנקוב.

כך למשל, על פי אחד הפרסומים, הציעה רוכשת אחת כרטיס בשווי 1,700 שקלים למכירה ב-4,500 שקלים. רוכש אחר - עורך דין במקצועו - ביקש סכום של 10,000 שקלים בעבור שני כרטיסים שנרכשו בסך 3,400 שקלים.

יש לציין כי מדובר בעבירה על סעיף 194 א (א) לחוק העונשין הקובע, "העוסק במכירת כרטיסים למופע במחיר העולה על המחיר הנקוב בהם, דינו - הקנס האמור בסעיף 61(א)(4)".

בתנועה מציינים כי לא נדרשה כל פעילות חקירתית מורכבת – כל המוכרים הזדהו בשמם ובפרטי הקשר האישיים שלהם בקבוצת פייסבוק ייעודית שנפתחה לטובת העניין "כרטיסים לאירוויזיון".

"אנו סבורים שמתוך התמונה העולה, מתחייבת פתיחת חקירה פלילית שתמצה את הדין עד תום עם כל אלו המנסים לעשות רווח כספי אסור על גבם של המבקשים לקחת חלק באירועי האירוויזיון", אומרים בתנועה לאיכות השלטון.

לדברי אנשי התנועה, "תופעת הספסרות בכרטיסים לאירועי תרבות היא תופעה מכוערת שהגיע זמנה להיכחד מן העולם, ובייחוד מקום בו המדובר באירוע בינלאומי המציב את מדינת ישראל בחלון הראווה של אירופה ושל העולם כולו. על משטרת ישראל ועל גורמי האכיפה לחתור למיצוי מהיר של הדין עם אלו המבקשים לעבור על החוק ולפגוע בשמה הטוב של מדינת ישראל. על כן, התנועה מבקשת ממ"מ מפכ"ל המשטרה שיורה על פתיחת חקירה מהירה, ומיצוי הדין עם הנאשמים".