עוצמת המים המטורפת במפל הבניאס

אל תפספסו את ההזדמנויות שהחורף מביא לנו, צאו לבקר במפל הבניאס.

ערוץ 7 , כ"ח באדר ב תשע"ט

מפל הבניאס
מפל הבניאס
צילום: iStock

"תהום אל תהום קורא לקול צינוריך, כל משבריך וגליך עלי עברו", כך דוד המלך, משורר ספר תהילים מבטא את עוצמת הבורא.

לאלו המבקרים כעת במפלים השונים ברחבי ארצנו, ואני מקווה שאתם עושים זאת ממרחק בטוח, הרי שניתן להבין את הפסוק כפשוטו, ולהבין היטב את הדימוי העוצמתי. עמידה במרחק של עשרות מטרים מהמפלים, עדיין משאירה אותך עם רטיבות מרסיסי המים הצונחים בעוז על הסלעים.

אנחנו לא נפספס את ההזדמנות החורפית הנדירה הזו, ונמליץ ללכת אל אחד המפלים העוצמתיים ביותר בארצנו, מפל הבניאס. הזרימה במפל היא כה עזה, עד כדי כך שמרפסת התצפית הסמוכה אליו נשברה. מקורות מימיו של נחל הבניאס במעיינות התהום העצומים של החרמון הנובעים למרגלותיו וידועה אמרת חז"ל "החרמון כל טוב בזוטו" המתארת את תופעת הטבע המעניינת .

למרות עוצמת הזרימה המרשימה, נחל הבניאס הוא הקטן שבמקורות הירדן. עוצמת הזרימה נובעת מהפרשי הגבהים בהם הוא זורם בחלקו העליון. גם חז"ל הלכו שבי אחרי עוצמת המים המשכרת ובמסכת בכורות דף נ"ה אומר רב כהנא: "זכרותיה דירדנא ממערת פמיאס" ותרגומו: עיקרו של הירדן ממערת הבניאס.

מקור השם בניאס הוא שיבוש השם "פניאס" על יד הערבים. ופניאס זה על שום מה? על שום האל פאן, שהיוונים שהחלו בישוב המקום, קבעו במערה בה נובע מעיין הבניאס, מקדש לאל הרועים שדמותו היא של חצי תייש חצי אדם.

המילה "פאניקה" מקורה גם כן באל פאן, בעניין הסיבה לכך חלוקים הדעות האם זה משום שאימו של האל פאן נתקפה פאניקה עת ראתה את יצור הכלאיים מגיח מתוך רחמה, או שמא מכיוון שהוא האל השוכן במקומות המבודדים ומטיל אימה ופאניקה על ההולכים באזורים אלו לבדם. אבל אנחנו פה בענייני מים, ומה לנו ולעבודת אלילים גם אם היא נקראת כיום בשם מרופד יותר כ"מיתולוגיה".

אנחנו נמליץ לכם על מסלול ההליכה ממעיינות הבניאס עד לתצפית המפל הגבוהה, ולאחר מכן נמליץ על ההליכה בשביל התלוי ; שביל שגם בימות הקיץ מרגש בעוצמות המים שלו, אז בימי חורף שכאלו, על אחת כמה וכמה. בגלל עוצמות המים החריגות, נא לבדוק לפני הנסיעה הרחוקה את מצב המסלולים בשמורה מול שמורת הבניאס של רשות הטבע והגנים. המסלול הינו מסלול קווי, ועל כן יש להצטייד בשני רכבים. אלו שמצוידים ברכב אחד ורוצים לעשות מסלול מעגלי ילכו רק אל מפל הבניאס הנמצא סמוך לקיבוץ שניר.

למרות הקור והחורף, אנחנו כבר מסתכלים על הקיץ ושמחים על הזרם העז שיהיה לאלו שישוטו במורדות הנחל.