הפגישה הסודית של ראש המוסד?

מספר כלי תקשורת מדווחים כי ראש המוסד יוסי כהן נפגש עם מקבילו הסודני במינכן לפני כשבועיים, בניסיון לסייע למינויו לשליט סודן.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ט

ראש המוסד יוסי כהן
ראש המוסד יוסי כהן
צילום: לע"מ

סוכנות הידיעות Middle East Eye הממוקמת בלונדון, דיווחה כי ראש המוסד הישראלי יוסי כהן נפגש לפני כשבועיים במהלך וועידת הבטחון במינכן עם מקבילו הסודני סלאח גוש.

על פי הדיווח המפגש בין השניים התקיים בניסיון למצוא דרכים למנות את גוש כשליט החדש של סודן במקום הדיקטטור המכהן עומר אל בשיר.

על פי הדיווחים מאחורי הפגישה הסודית עמדו מצרים, ערב הסעודית ואיחוד האמירויות הערביות, שמבקשות למנות את גוש, הנחשב כמקורב למדינות הערביות, לשליט החדש של סודן לאחר כמעט שלושה עשורים של שלטון עומר אל בשיר. אל בשיר תפס את השלטון במדינה בשנת 1989 ונחשב לדיקטטור אכזר שהואשם ברצח עם.

מקור בכיר שדיווח על הפגישה אמר, "ריאד, קהיר ואבו דאבי רואות בגוש את האיש שלהן שאמור לתפוס את השלטון בסודן ולשים קץ לשלושה עשורים של דיקטטורה של אל בשיר. לגוש יש קשרים חזקים עם הסעודים, מצרים ואיחוד האמירויות והם רוצים שבשיר יפנה את מקומו וגוש יומנה במקומו".

על פי הידוע, זו הפגישה הראשונה שמקיים ראש המוסד הישראלי עם מקבילו הסודני ומדובר בפגישה שעשויה לחמם את היחסים בין ישראל וסודן במידה ואכן גוש ימונה לשליט החדש של המדינה האפריקאית.

גוש עצמו הכחיש את הידיעות על הפגישה הסודית עם ראש המוסד הישראלי. בהודעה של סוכנות המודיעין של סודן נמסר, "הדיווחים אינם נכונים וחסרים אובייקטיביות ומקצועיות עיתונאית".