תם עידן הפיינל-פור בליגת העל בכדורסל

אחרי חמש שנים בהם הוכרעה אליפות ליגת העל בכדורסל במשחק אחד בודד - החליטו במנהלת הליגות על חזרה לשיטת הסדרות. מאבקה של מכבי צלח

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ט

מכבי ת"א עם צלחת האליפות
מכבי ת"א עם צלחת האליפות
צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה

מאבקה של מכבי ת"א צלח. חמש שנים הוכרעה זהות אלופת ליגת העל בכדורסל על פי משחק אחד בלבד וללא שום קשר לעונה שעברה עליה.

חמש שנים שבליגת העל בכדורסל שיחקו בשיטה שעיקרה הייתה למנוע את ההגמוניה של מכבי ת"א בליגה ואת העליונות שלה על פני יתר היריבות בליגה, דבר שגרם ללא מעט חוסר ספורטיביות.

חמש שנים אחרי, היום (ראשון) הודיעו במנהלת הליגה בכדורסל כי הוחלט לחזור לשיטת המשחקים הקודמת שנהגו בארץ בכדי להכריע את גורל האליפות - שיטת הסדרות.

בישיבה השתתפו מלבד יו"ר המנהלת שמואל פרנקל והמנכ"ל עדלי מרכוס, גם יו"ר מכבי ת"א שמעון מזרחי, מנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל, יו"ר הפועל חולון איתן לנציאנו, יו"ר מכבי ראשל"צ יצחק פרי, יו"ר הפועל ת"א רמי כהן, בעלי גלבוע/גליל חיים אוחיון, יו"ר נס ציונה יניב מזרחי, בעלי הפועל ב"ש כפיר ארזי, יו"ר בני הרצליה אלדד אקוניס וכן נציגי איגוד הכדורסל נפתלי גושן ונאור גלילי והדירקטור החיצוני מוישל'ה ויינקרנץ.

בישיבת הדירקטוריון הוחלט כי מעתה גורל האלופה יוכרע בסדרת הטוב משלושה, ולא הטוב מחמישה כפי שהיה נהוג בעבר. בנוסף נבחנה אפשרות כי את המשחק הראשון בסדרה תארח דווקא הקבוצה ללא יתרון הבייתיות, זאת כדי לאפשר לקבוצות החלשות יותר מתן שיוויון הזדמנויות לזכות באליפות.

עוד הוחלט כי בשל המעבר לשיטת הסדרות, תצטמצם העונה הסדירה של הליגה וזו תורכב משני סיבובים ופלייאוף עליון ותחתון, בניגוד לנהוג כיום כשמשחקים במשך שלושה סיבובים מלאים.

נציין כי ההחלטה של מנהלת הליגות הגיעה בין היתר לאור דרישתם של אוהדי כדורסל רבים וקבוצותיהם לשוב לשיטה שנהגה עד לפני חמש שנים בישראל, כשמי שבעיקר עמדו מאחורי המאבק להחזרת הסדרות הייתה מכבי ת"א ואוהדיה.

בהודעה שמסרו לכלי התקשורת נכתב על ידי מנהלת הליגות בכדורסל כי "דירקטוריון מנהלת הליגה קיים היום ישיבה בה הוצגה לחברי הדירקטוריון תוכנית למעבר לסדרות להכרעת האליפות החל מעונת 2019/2020".

על פי ההודעה, "חברי הדירקטוריון הביעו תמיכה בשינוי שיטת ההכרעה לסדרות, וזאת בכפוף להחלטות נוספות ארוכות טווח ביניהן מספר הזרים, מספר הקבוצות בליגה, מספר העולות והיורדות, שמירת התחרותיות ונושאים כספיים הקשורים בכך".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il