ד"ר רן וריבלין
ד"ר רן וריבלין צילום: דוברות בית הנשיא

נשיא המדינה ראובן ריבלין אירח את ד"ר ירון רן מאוניברסיטת בר- אילן לרגל הוצאת ספרו "הערביסט".

במסגרת המחקר חשף ד"ר רן כי אביו של הנשיא, יוסף יואל ריבלין שחי בדמשק ב- 1920 וכיהן שם כמנהל בית הספר העברי לבנות, היה הראשון להתריע בפני ראשי התנועה הציונית כי בדמשק מתגבש גרעין לאומי פלסטיני בראשות חאג' אמין אל חסיני, עארף אל עארף ואחרים.

ריבלין מסר מידע מודיעיני על התגבשות קבוצת טרור להתנקשות בחייו של הרברט סמואל ומידעים נוספים. בספר התגלו גם פרטים חדשים על תפקידם המרכזי של דוד לוזיה, דוד פינטו ויוסף לניאדו, מבכירי הקהילה היהודית בדמשק במערך המודיעיני של הסוכנות היהודית.

הספר חושף את שמות כל המרגלים והמודיעים שפעלו בשירות התנועה הציונית, ביניהם ראש ממשלת לבנון, אישים בכירים בצמרת הממשל הסורי ואישים ועיתונאים בפלסטין.

בעזרת קבלות מבתי קפה ובתי מלון בירושלים, ביירות ודמשק, ודוחות של מחלקת הכספים בסוכנות היהודית, הצליח ד"ר רן לפענח לאחר יותר מ- 80 שנה את רשימת כל הסוכנים הערבים שעבדו בשירות התנועה הציונית בשנות ה- 30 של המאה הקודמת.

על פי המחקר, רובם היו עיתונאים ערביים שכתבו בעיתונים הפלסטינים וחלקם היו ממקורבי המופתי חאג' אמין אל חסיני. הספר מפרט את שמות העיתונאים, ביניהם את ראשי המדינה בסוריה ולבנון שפעלו בשירות התנועה הציונית והכספים שקבלו לאורך השנים. הגילויים התאפשרו לאחר פענוח שמות הקוד של כמעט כל הסוכנים והמודיעים ומסמכי הנהלת החשבונות בהם נרשמו ההעברות הכספיות לאותם סוכנים ומועדם.

הספר גם חושף כי מייסדי מערכת ההאזנות של התנועה הציונית היו אהרון חיים כהן מירושלים וכאמל ארזי - יהודי מדמשק - ואביו של האלוף עמוס חורב שהיוו את התשתית להקמת יחידה 8200. לצידם פעל אליהו ששון שקידם את המעקב אחרי העיתונות הערבית הגלויה. מה שהפך בהמשך ליחידת 'חצב' בחיל המודיעין הישראלי.