מיום שישי הבא: קווי תחבורה ציבורית משודרגים בראשון לציון

תכניתו של השר כץ כוללת תוספת משמעותית של שירות שתקצר את זמני הנסיעה של האוטובוסים ותשפר את התדירות ואיכות הנסיעה בראשון לציון.

ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ט

מיום שישי הבא: קווי תחבורה ציבורית משודרגים בראשון לציון-ערוץ 7
אילוסטרציה
iStock

החל מיום שישי הבא, ה-15 במרץ, יחולו שיפורים משמעותיים בקווי האוטובוסים של התחבורה הציבורית בראשון לציון. זאת, במסגרת תכניתו של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, לשדרוג מערך התחבורה הציבורית בכל הארץ.

מדובר בשיפור המשמעותי ביותר שבוצע בראשון לציון בעשרות השנים האחרונות, הצפוי לשנות את המציאות התחבורתית בראשון לציון.

שדרוג התחבורה הציבורית בראשון לציון כולל תוספת של קווים חדשים לצד ביטול קווים בעלי ביקוש נמוך, תגבור תדירות של קווים ישירים ובעלי ביקוש גבוה, שדרוג מסלולים של קווים קיימים ומאספים למסלולים ישירים ומהירים,והרחבת שעות הפעילות של האוטובוסים העירוניים, עד לחצות. כמו כן, יחלו לפעול קווים "חוצי עיר" שיעברו דרך הצירים המרכזיים ויחצו את העיר ממזרח למערב, דרך מרכז העיר.

השדרוג מבוצע במסגרת פרויקט "מהיר לעיר", שמקדם משרד התחבורה, באמצעות חברת נתיבי איילון ב-17 ערים בגוש דן. המיזם הלאומי כולל הקמה של מאות קילומטרים של נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) ברחובות מרכזיים ועתירי נוסעים, שנועדו לתת עדיפות לתחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי.

תכניתו של השר כץ כוללת תוספת משמעותית של שירות, שתקצר את זמני הנסיעה של האוטובוסים, ותשפר את התדירות ואיכות הנסיעה בראשון לציון. כמו כן, היא תאפשר נגישות גבוהה יותר בקווים חדשים ומהירים לאזורי תעסוקה ומוקדי ביקוש ועניין מרכזיים נוספים.

השדרוג מתבצע על ידי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, בשיתוף עיריית ראשון לציון ומפעילי התחבורה הציבורית. זאת, בעקבות השינויים התשתיתיים שהתרחשו בראשון לציון בשנים האחרונות.

התוכנית נותנת מענה לחיבור השכונות עם מוקדי מסחר, בילוי ותעסוקה כגון קניון "יס פלאנט", קניון "עזריאלי ראשונים", חוף הים, קניון הזהב, ומתחם איקאה. כמו כן, יחלו לפעול שלושה קווי פרמיום חדשים בינעירוניים במסלולים משופרים, ובכלל זה, שני קווים חדשים לאזור התעסוקה בחולון. זאת, במקביל לחיזוק השירות העירוני באמצעות תגבור קווים קיימים והפעלת קו עירוני חדש (קו 21).

שדרוג מערך התחבורה הציבורית ישפר גם את הנגישות של תושבי ראשון לציון לתל אביב וערים נוספות במטרופולין. בין היתר, תשופר הנגישות התחבורתית אל רידינג ונמל תל אביב, רחוב אבן גבירול, מסוף סבידור, הקריה והעירייה בתל אביב ועוד. זאת, באמצעות שדרוג המסלול של קווים 190, 191 ו-193 לתל אביב והפעלת קווים 75 ו-175, שיחליפו את קו 174 לתל אביב.

כמו כן, ישודרגו מסלולי הקווים 57 ו-77 לחולון ותדירותם תוגדל משמעותית וקו 203 יאפשר נסיעה ישירה ומהירה אל העיר רחובות ופארק המדע. קווים אלה יעברו בצירים מרכזיים ממערב ומזרח ראשון לציון ליעדים מרכזיים בתל אביב ובחולון ויקצרו משמעותית את הדרך לאזורי התעסוקה והמסחר. בנוסף, תתוגבר הפעילות של הקווים 5, 14, 17 ו-204.

ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, ציין כי אחת המטרות העיקריות שלו היא שדרוג התחבורה הציבורית עבור תושבי העיר. "אני פועל ללא לאות יחד עם גורמי המקצוע, משרד התחבורה ונתיבי איילון כדי להפוך את ראשון לציון לאחת הערים המובילות בישראל בתחבורה ציבורית. מגיע לתושבי העיר ליהנות מתחבורה יעילה, מהירה וזמינה שתשפר משמעותית את איכות החיים", הוסיף קינסטליך.

סמנכ"לית מנהלת 'מהיר לעיר' בחברת נתיבי איילון, טליה כהן וולף, הודתה לעיריית ראשון לציון על שיתוף הפעולה. "בזכות שיתוף הפעולה הפורה, יחד עם העירייה, וההבנה העמוקה את חשיבות הפרויקט ותרומתו לאיכות חייהם של תושבי העיר, אנחנו יוצאים לדרך חדשה ממנה יהנו כל תושבי העיר, שיזכו למערך תחבורה ציבורית משודרג", ציינה כהן וולף.