מסע בר מצווה בישראל
מסע בר מצווה בישראלצילום: איציק בלניצקי

120 נערים ונערות בני ובנות מצווה ממדינות רוסיה, אוקראינה, גרמניה, הונגריה, הולנד, צרפת, אסטוניה וספרד, הגיעו אתמול (ראשון) למסע ייחודי מסוגו ברחבי ארץ ישראל להכרת היהדות ושמירת המצוות.

רבים מהנערים הם ממשפחות שאינן יודעות דבר על היהדות. מן הראוי לציין שזאת המשלחת הגדולה ביותר של נערים מאירופה שהגיעו לחגוג בישראל את היכנסם לעול מצוות.

אנשי 'מרכז רבני אירופה' שבאגף 'מורשה' פועלים בקרב קהילות יהודיות ובפרט קהילות הקטנות במזרח ובמערב אירופה. המטרה היא להביא זהות יהודית לילדים וילדות שלא זוכים לחוש שבת או ימי שבוע כמו יהודים, כיוון שאינם מתגוררים בסביבה יהודית, באמצעות פעילות סביב השנה ובפרט בחגים. פרויקט הדגל הוא מסע בני ובנות מצווה לישראל, שמסכם לימוד נושאים יהודיים במשך 3 חודשים, ואשר נמשך שבוע ברחבי ארץ ישראל.

השנה חוגגים ב'מרכז רבני אירופה' את השנה העשירית לקיומו של הפרוייקט הייחודי שאין דומה לו באירופה. שיאו של שבוע המסע הוא טכס בר/בת מצווה שייערך לילדים ביום חמישי בכותל המערבי בו יוענקו לילדים תפילין, (אותם יניחו ברחבת הכותל המערבי), ולבנות יוענק פמוט ייחודי להדלקת נרות שבת קודש.

במהלך המסע בישראל, שיימשך שבוע ימים, הצעירים יבקרו במקומות קדושים בכל רחבי הארץ ויחוו הזדמנות מיוחדת להעמיק את הקשר שלהם עם המסורת היהודית והחיים בישראל. את הנערים מלווים רבני הקהילות ונשותיהם, (שמלוות את קבוצת בנות המצווה), מערי המוצא שלהם. לאורך כל הביקור הוצמד לכל קבוצה מדריך הדובר את שפתה. המסע מתקיים על ידי אגף ׳מורשה׳ שב׳מרכז רבני אירופה׳ בהנהלתו של הסמנכ"ל הרב יוסף ביינהקר.

בנוסף לסיורים ולאטרקציות, יתקיימו גם פעילויות חינוכיות-חברתיות. חלק מהפעילויות ייערכו במסגרת הנפרדת של כל קבוצה וקבוצה וחלק במסגרת הכללית של המשלחת כולה. התוכנית נבנתה באופן שבו לכל אורך הימים ניתן דגש על מה יכולים הנערים והנערות לקחת מהחוויה להמשך חייהם.