אור ירוק להרס בית המחבל

בג"ץ התיר להרוס את ביתו של המחבל עאסם ברגותי, שביצע את הפיגועים בגבעת אסף ובעפרה בחודש דצמבר האחרון.

ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ט

בג"ץ התיר בצהריים (שני) להרוס את ביתו של המחבל עאסם ברגותי, שביצע את הפיגועים בגבעת אסף ובעפרה.

השופט ניל הנדל כתב בפסק הדין, "אסתפק באמירה כי החומר הסודי בו עיינו, בהסכמת העותרים, במעמד צד אחד, תומך באופן חד משמעי באפשרות הראשונה (ההריסה אפקטיבית), ומלמד כי אפקט ההרתעה הכללי עודנו בתוקף. אוסיף כי החומר שהוגש מקיף, מלא ומאוזן, ובמובנים שונים אף מפתיע בעוצמתו".

בתחילת פברואר חתם מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן על צו הריסה לבית שבו התגורר המחבל עאסם ברגותי. ברגותי הוא המחבל שהרג ביריות את שני חיילי גדוד נצח יהודה של הנח"ל החרדי, סמ"ר יובל מור יוסף וסמ"ר יוסף כהן, והיה שותף לרצח התינוק עמיעד ישראל איש-רן ולפציעתם של שבעה בפיגוע בעופרה.

שי אלון, ראש מועצת בית אל, בירך על החלטת בג"ץ ואמר "יחד עם זאת, הריסת בתי מחבלים צריכה להתבצע בתוך שעות ולא לאחר שבועות וחודשים. השב"כ כבר קבע בעבר כי הריסת בתי מחבלים פוגעת במוטיבציה הפלסטינית לבצע פיגועים. אני מצפה מהממשלה להיות נחושה יותר במלחמתה נגד הטרור, צה"ל יודע לעשות את העבודה אך נראה שיש מי שעוצר בעדו לא פעם ולא פעמיים".

מוקדם יותר תקף השר נפתלי בנט את ראש הממשלה נתניהו, "לצערי ראש הממשלה לא עושה כמעט כלום בעניין הזה. הוא דיבר על הרוצח של אורי אנסבכר ושהוא הורה לזרז את ההרס. עד הרגע הזה נתניהו לא הוציא אפילו צו להרוס את הבית".

שני לוחמי צה"ל נפצעו הלילה (שני) לאחר שנפגעו מרכב פלסטיני שהאיץ לעברם בכפר נעמה מערבית לרמאללה. בפיגוע נפצע קשה קצין צה"ל, ולוחם מג"ב נפצע באורח קל.

השניים פונו לבית החולים תל השומר ברמת גן. כוח צה"ל שהיה במקום הגיב בירי לעבר הרכב הדורס, וכתוצאה ממנו נהרגו שני מחבלים והשלישי נפצע קל.

מדובר צה"ל נמסר כי המחבלים דרסו ברכבם מספר לוחמי צה"ל שעצרו בצד הדרך ביציאה מהכפר. מתחקיר ראשוני של הפיגוע, עולה כי תקלה ברכבם של הלוחמים גרמה להם לעצור ולרדת מהרכב. אחרי שירדו ממנו ביציאה מהכפר - התרחש הפיגוע.

מקורות פלסטיניים דיווחו כי לאחר הפיגוע, התפתחו בכניסה לכפר נעמה עימותים בין תושבי המקום לכוחות צה"ל. בין השאר, יודו אבנים ונורו גז מדמיע וכדורי גומי.