בגלל חוב: הפועל ת"א תרד ליגה?

חוב ישן לשחקן עבר הביא להודעה מטעם פיפ"א כי אם הפועל ת"א לא תשלם את החוב בסך 3 מיליון שקל במיידי, יופחתו לה נקודות

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ז באדר תשע"ט

ואיזה מסכנים האוהדים. הפועל שוב תרד?
ואיזה מסכנים האוהדים. הפועל שוב תרד?
צילום: רוי אלימה. פלאש 90

רק לפני עונה שיחקה הפועל תל אביב בליגה השניה, הליגה הלאומית, אחרי שירדה ליגה בסיום עונת 2016/17. מלבד היכולת החלשה שלה, הקבוצה התל אביבית ירדה ליגה היסטורית באותה עונה בשל הפחתת 9 נקודות ממאזנה בעקבות הליכתה לפירוק, לאחר שנפלה לבור כלכלי קשה במיוחד.

שנה אחרי, שוב הפועל בתחתית הטבלה עם יכולת חלשה, ושוב נראית כמו בדרך לירידת ליגה. כעת מרחפת גם האפשרות בדבר הפחתת נקודות ממאזנם שתכריע סופית את גורלם - בחזרה אל הליגה השניה.

הסיבה לאפשרות בדבר הפחתת נקודות ממאזנם של התל אביבים הוא חוב ישן על סך 3 מיליון שקלים שיש לקבוצה. במכתב שהגיע מארגון הכדורגל העולמי, פיפ"א, נכתב כי הקבוצה האדומה מחוייבת לשלם לשחקן העבר הברזילאי אבדג'י 3 מיליון שקלים, ולו יוטלו עליה סנקציות שיביאו להפחתת נקודות ממאזנם באופן מיידי.

בהפועל ת"א קיבלו בהפתעה גמורה את המכתב המאיים וטענו בתוקף כי מדובר בחוב של חברת האחזקה שניהלה את המועדון וההסכם של השחקן ששיחק במדי הקבוצה ב-2007 שייך לה ולא למועדון.

לדברי התל אביבים, "השחקן תבע את חברת הראל אחזקות ובספטמבר 2016 - עוד לפני שהחלו הליכי הפירוק - זכה בתביעתו. בינואר 2017 רכשו האחים איציק ושרון ניסנוב, מאיר ובועז תושב וזאביק גרינברג את הקבוצה מכונס הנכסים שמונה לקבוצה ומהגוף שניהל אותה. כמקובל בדין הישראלי, וגם בכל שיטות המשפט המקובלות, הקבוצה נקנתה נקייה מכל חוב ומי שקיבל על עצמו את האחריות לחובות הם המפרקים שמונו ע"י בית המשפט".

"כל החובות שצברה חברת הראל אחזקות נבדקו ונרשמו על ידי המפרקים, הם מטופלים על ידם ובגין אותם חובות אף הוגשה לאחרונה תביעה גדולה כנגד מי שלדעת המפרקים, אחראי להם".

בהמשך תקפו בהפועל את פיפ"א שלטענתם "למעלה משנתיים לאחר רכישת הקבוצה הודיעה פיפ"א - בהחלטה לא מנומקת ובלי שנשמעו טענות בעניין - על החלטתה להטיל סנקציות על הקבוצה. אנו מאמינים שההחלטה ניתנה בניגוד לדין ואנו פועלים לביטולה".

"בכל מקרה ואם בקשתנו לא תיענה, אנו מתכוונים לערער על ההחלטה ל-CAS אשר יצטרך לקבוע האם ניתן להתעלם מהדין בישראל ולתת יתרון והעדפה לנושים זרים על פני נושים מקומיים, שחקנים וספקים, באופן המנוגד לדין הישראלי.

"אנו תקווה כי ההתאחדות לכדורגל בישראל, הפועלת בישראל וכפופה לדין בישראל, תירתם ותעזור למועדון במאבקו זה. הנהלת הפועל תל אביב וצוות היועצים המשפטיים שלה ימשיכו לטפל בנושאי תביעות חו"ל באותה נחישות וכפי שפעלו בשנתיים האחרונות על מנת לאפשר לקבוצה להמשיך ולפעול ללא הפרעה ומבלי שחובות שנוצרו ע"י הראל אחזקות לפני כניסתה לפירוק, ישבשו את התנהלות המועדון היום" נכתב בהודעת המועדון האדום מת"א.

יש לציין כי על פי ההערכות של גופים משפטיים המומחים בנושא, התל אביבים יחוייבו לשלם את החוב זאת מאחר שבפיפ"א לא מכבדים את החוק הישראלי וחוקים של אף מדינה אחרת, אך לא ישירות לשחקן אלא בצינור עוקף. בינתיים, המצב המקצועי והכלכלי של התל אביבים לא מבשר טובות עבור אוהדיהם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il