הוותיקן
הוותיקן צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עם ד"ר קיריל פפרמן, מומחה לאנטישמיות ושואה, מרצה באוניברסיטת אריאל, שוחחנו ביומן ערוץ 7 על החלטתו של האפיפיור פרנציסקוס לחשוף את ארכיון הוותיקן מתקופת מלחמת העולם השנייה, ובעיקר על מה שצפוי להימצא בו.

"פיוס שלט משנת 39' ועד 57'-58' ותקופת השואה היא המעניינת ביותר", אומר ד"ר פפרמן המעיר ומציין כי "הארכיונים לא היו סגורים לגמרי, אבל היו כפופים למגבלות. הם הציגו עד כה את פעולות הוותיקן והאפיפיור באור יפה".

ד"ר פפרמן מטיל ספק בעצם הנכונות לפתוח את הארכיונים באופן גורף ומוחלט שכן לדבריו הוותיקן משקיע לא מעט במאמצים לשמור על המוניטין של הכנסיה הקתולית וקיים חשש רב שיתגלו דברים בלתי נעימים מבחינתם בפתיחה גורפת של הארכיונים.

באשר לעצם התנהלותו של האפיפיור פיוס ה-12 מדגיש פפרמן כי בהחלט יתכן וצעדיו או הצעדים שלא עשה נגרמו מרצון לשרוד כאשר גם חייו שלו וגם עתיד ממלכת הוותיקן לא היו בטוחים, "לא היה בטוח שהוא יצליח לשרוד מבלי שהגרמנים יגעו בו". בהקשר זה הוא מזכיר את דבריו של שגריר גרמניה באירוע הכתרתו של פיוס ה-12, דברים שנאמרו בלחישה אמנם אך נשמעו באוזני כל הנוכחים ולפיהם נראה לו שהוא נוכח באירוע ההכתרה של אחרון האפיפיורים. בכך היה רמז לאפשרות שגרמניה תחסל את הוותיקן ואת העומד בראשו.

"הכנסיה הקתולית הייתה נגועה בצורה משמעותית ברעיונות האנטישמיים, אבל העולם הקתולי הוא גדול ורחב. היו קתולים שהלכו עם הנאצים באש ובמים והיו קתולים שהצילו יהודים ונשאו דרשות לטובת היהודים ושילמו על כך בחייהם".

להערכתו של ד"ר פפרמן "בלי ספק האיש יכול היה לצאת ולומר שצריך לעצור את רצח היהודים, אבל אנחנו יודעים שהוא היה מאוד ביקורתי כלפי היהודים, כדרך הכנסיה הקתולית מימים ימימה. הוא ראה ביהודים עם הזיקה לקומוניזם סכנה גדולה מהסכנה הנאצית עבור הכנסיה". לכך מוסיף פפרמן ומעיר כי גם רצח צאן מרעיתו בידי הנאצים לא הניב מפיוס ה-12 קולות מחאה או התערבות. "כולם הבינו שיש עסק עם מדינה לא שפויה ולא צפויה".

"דרכו של האפיפיור הזה הייתה שונה מזו של קודמו שכן התבטא נגד הגזענות של הנאצים, וכולם הבינו שהכוונה היא לאנטישמיות. הוא גם ביקר את ההתקפות על הברית הישנה, התנ"ך. פיוס היה או פחדן או שהמציאות שהוא ראה הייתה חמורה יותר. העובדה היא שהוא לא הזהיר אזהרות פומביות".

ד"ר פפרמן מציין כי מאחר ושליחי הכנסיה ישבו בכל הארצות וכתבו דו"חות שנשלחו לוותיקן הרי שניתן יהיה לנתח את המסמכים ולהעריך אם פיוס הנחה את שלוחיו לפעול בדרך כלשהי או שמא הותיר את הדברים לשיקול הדעת המקומי של כל איש כמורה במקומו.

"כל הסיפור של פיוס ה-12 הוא מורכב וכואב במיוחד כי כבר כמה אפיפיורים מנסים לקדם אותו לקדוש וכדי להתמנות לקדוש צריך רקורד נקי", אומר ד"ר פפרמן המזכיר שוב את הספק שהוא מטיל על עצם פתיחת הארכיונים כולם בעקבות הנחייתו האחרונה של האפיפיור פרנציסקוס. להערכתו רק בעוד שנים לא מעטות ניתן יהיה לשמוע מחוקרים שניגשו לארכיונים אלה אם אכן ניתנה להם גישה חופשית להגיע למסמכים כולם.